Zyban sigara bırakma ilacı kullanan var mı?

Zyban sigara bırakma ilacı kullanan var mı?

2008'de sigarayı bir şekilde bıraktım ve 2018'de salak gibi tekrar içmeye başladım. Ama sigara içmemenin kalitesini görmüş birisi olarak sigara içmek sıkıntı veriyor ve kesinlikle bırakmak istiyorum. İlaçlardan yardım almak için Champix var ama yan etkileri çok fazla olduğundan eczacım Zyban önerdi. Champix kullanan pek çok kişiyle konuştum ama Zyban kullanana pek denk gelmedim açıkçası. İçinizde bunu kullanan ve/veya tecrübe edinen var mı? 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Aman sen bırakma sigarayı ya. Bu halin bile hiç çekilmiyor. Bir de sigara bırakmış halin hiç çekilmez @fulla:)

 • Bu konuda ilaçların çok suni etkileri olduğuna inanıyorum. Bende yıllarca sigarayı bırakmak için savaş verdim ( dürüst olmak gerekirse savaş verdiğimi zannetmişim ) ot çöp ne var ne yok her söyleneni aldım , içtim vs vs vs yani anlayacağım vicdanımı rahatlattım. Aslında sigarayı bırakmak istiyorum derken bile kendimi kandırdığımı ve sadece zaman kazandığımı farkettim. Açıkçası Zyban kullanmadım ama ona yakın çok şey kullandım yaptım ve hiç bir faydasını görmedim. Sonra bir gün sigarayı bırakmak istedim ( bir gün bir masada karşılıklı kahve içme şansımız olursa hikayemi anlatmak isterim ki çok etkileyicidir ) veeee bıraktım :)) 10 yıldan fazladır içmiyorum ( bıraktığımda geriye dönük sanırım 4 yıl kadar günde 3 paket davidoff tüketirdim ) :))

 • İlaçla bırakabilen hiç olmadı benim etrafımda daha. Her ilacı denediler ama olmadı. Sonrasında istisnasız hepsi bırakıyorum dedi ve bıraktı.

  • Ben de 10 yıl ilaçsız bıraktım ama tekrar başlayınca biraz desteğe ihtiyacım var bırakmak için. İradem güçlüdür. İlaç bana daha çok psikojik destek olacak.

 • Hiç başlamadım ki bırakayım

 • Champix dengemi bozmuştu sonrasında da başka ilaç kullanmadım

  • Evet @asilya , o yan etkilerden korktuğum için bugüne kadar champix almadım ama Zyban ona göre daha sakin bir ilaçmış. O yüzden denemek istedim. İlaç aslında hiçbirşey. Mesele irade meselesi de. İlaçlar sadece psikolojik destek olsun diye ilaç da kullanmak istiyorum. Yoksa irade olmadıktan sonra ilaç bir işe yaramaz.

 • Ilaçlar organlara zarar veriyor, bırakın onlardan medet ummayı. NLP yaparak bırakabilirsin. Beyninin arka tarafında sigaranın yerine koyacağın havuç, çerez, muz, portakal v.b. bir yiyeceği veya sakızı büyüt, parlat sonra alnının ortasındaki sigaranın yerine fırlat at. O arada el hareketi yapabilir " haydi..." v.b. söz söyleyebilirsin. Kitapta " swiss" deniyordu. Bu hareketi alnının önündeki sigara kalkana ve yerine havuç v.b yerleşene kadar sürekli tekrarlaman gerek. Ör.50.kez. Sigarayı aklından sildin mi bir daha canın istemez. Yine de canın isterse aklına gelir gelmez hemen havucu düşün ve al ye.

 • Uzun süredir sigara kullanan biri olarak ilaçla sigara bırakmayı hiç denemedim bir ara günde bire düşmüştü ama son 2 senedir yine daha çok içmeye başladım.Bence sigara ilaçla değil ancak gerçekten kafaya konup ciddi azim gösterebilirsen bırakabiliniyor

İlginizi çekebilecek diğer sorular