Yeni Zelanda’da ötenazi yasallaştı.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yeni Zelanda’da ötenazi yasallaştı.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yeni Zelanda’da ötenaziyi yasal hale getirecek halk oylaması sonucunda yasallaştı.Belirli sağlık sorunları olan 18 yaşın üzerindeki kişiler bu yasadan faydalanabilecek.Bu yasadan hastalıkları olan ,altı ay ömrü kalan ve dayanılmaz acıları olan kişiler tarafından kullanabilecek.

 

Sizce ötenazi bir hak mıdır , bu konuyla ilgili düşünceleriniz nedir?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Ötenazi bence haktır. Çoğu insan acı çekerek ve etrafına da acı çektirerek ölümü bekliyor. Sonunda kurtuluşu olmayan hastalıklarla baş etmek zorunda kalıyor. Ben o hakkım olsun isterdim mesela.

 • Ben açıkçası karşıyım.

 • Bilmeyen arkadaşlar için; tıbbın geldiği son noktada bildiklerimizle tedavi edemeyeceğimiz ileri derecede ağrı, acı çeken iyileşme umudu olmayan ve kendisi açısından insanlık onuruna yakışır bulmadığı yaşamı son verme isteğine ötenazi denir.

  Türkiye yasalarına göre ötenazi taammüden adam öldürmekle eş değerdir.
  Hasta hakları yönetmeliğinde ise ötenazi kesinlikle yasak sayılmıştır
  Hekimlere yapılan bir araştırmada ölümü bir hak olarak görenler %80 ama “bunu sen yapmak istiyor musun? “ diye sorulunca oran %25’e düşüyor.
  İleri düzeyde alt yapı ve desteğiyle birlikte ötenazinin yasal olduğu 6 ülke var. Bunlardan Hollanda ötenazi'yi ilk, Belçika ikinci serbest bırakan ülke.

  Maalesef devlet sen bize lazımsın, iraden yok, çalışacaksın bize diyip bu yolu engelliyor. Oysa hani özgürdük? Kararlarımız, fikirlerimiz yok bizim öyleyse. İnsanların acı çekerek ölmelerini görmekten kalbim mahvoldu.Ölmek bile ayrı dert ya. Şansızız. yani kelimelere dökemiyorum. Doğarken ya da yaşarken, seçtiğimiz hayat bize sorulmadı, hiç seçme şansımız olmadı. Bari ölümümüzü seçme şansımız olsun.

 • Hayat veren ve ölümü yaratan yalnızca ALLAH celle celaluhu dur. O ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkarandır. Bence ınsanlara ötenazi uygulaması intihar etmenin yasal halidir ve bu zamana kadar hiç bir semavî dinlerde bu tür şeyler haram kılınmıştır kendi hayatına son veren kişinin ne namazı kılınır nede cennete gider sonsuza dek cehennem de acı çeker...

 • Yaşamanın bir tercih olduğunu düşünüyorum doğal olarak ötenazi de bir hak olmalı. Yüzlerce insan var hasta olan ya da yaşamak istemeyen fakat intihardan korkan. Bu insanlar sadece nefes alıyor yaşamıyor.
  Türkiye'de dini sebeplerden ötürü asla gerçekleşmeyecek böyle bir durum maalesef. Yine de inançlı olmayan ya da inanç sistemi farklı olan insanlarla yaşıyoruz onlar için bile bunun düşünülmesi gerekebilirdi. Gerçi bundan önce yapmaları gereken tonla iş var ama ...

 • Dinen bakılırsa intiharla eş değer bir durum. (Tabi herkesin inancı kendine) Şayet kişi daha fazla acı çekmek istemiyorsa bu haktır. İşin sonu zaten ölüme varıyor. Çok düşünülmesi gereken bir durum yani...

 • Gerekli yerde kendine tanıdığı haktır.

İlginizi çekebilecek diğer sorular