SÜPER SORU

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Bence gayet mantıklı bir karar. İnsanların kendi yaşamları hakkında söz sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten dünyaya gelirken bize sorulmuyor, bilinçli bir şekilde sahip olmuyoruz bu hayata. Bari öleceğimiz zamanla ya da koşullarla ilgili fikrimizin, hissettiklerimizin bir önemi olsun. Sırf ‘’aman o üzülmesin, bu üzülmesin, ailemin canı yanmasın’’ diyerek belki sakat belki felçli bir şekilde ve sağlıksız, huzursuz, eksik, mutsuz bir hayata devam etmenin ne anlamı var?

 • Aşşağısa tükürsen yukarıda tükürsen bildiğin sinek kaydı!ben böyle bir kararın doğru olup olmadığını düşünürken gerçekten zorlanıyorum yani bilemiyorum yani bir kişinin kendi ölümüne karar vermesi ya da verebiliyor olması ne kadar kolay olabilir?

 • Bence isabetli bir karar. Yaşama şansin yoksa ve çok acı çekiyorsan buna son verme hakkin olmalı.

 • Benim öğrendiğim dini inancima göre yanlış bir karar . Hiç bir semavî dinlerde böyle bir şey yok. O kâfirler inanmıyor diye dinin emir ve yasakları değişmez.

 • Evet diyebilir. Neye nasıl inanıyorsan yaptır yada yaptırma kimse kimseye dayatma yapmasın. Serbest olsun kişiye bırakılsın karar.

 • Her canı sıkılanın karar verip yapamayacağı bir uygulama zaten bu. Belli durumlarda uzun araştırmalar sonucunda. Bence böyle bir uygulamanın var olması / getirilmesi gayet normal . Çünkü bizim bir çoğumuzun sahip olduğu düşüncelerin dışında insanlar kendisi için yaşıyor ve yaşadıkları hayattan memnun olmayıp , zevk almıyorsa , bir de üstüne acı çekiyorsa onun kararı da bir zahmet o kişiye bırakılsın. Dini boyutu hakkında konuşamam ama bazı durumlar için karar verirken dinin göz ününde tutulamadığını da mümkün buluyorum.

 • Ben işin aslı karşıyım

 • Mantıklı olarak düşündüğümde çevreme ve kendime acı çektireceğime ötanazi kararı doğru bir karar olarak görünse de dini inancım gereği ölüme karar verebilmenin bizim elimizde olduğunu veya olması gerektiğini düşünmüyorum.

  • Yani, bu hak olmalı ama sen kullanmayabilirsin @imera . Mesela benim böyle bir dini inancım yok. Ve kesinlikle böyle bir hakkım olsa ve gerekli tibbi koşulları taşısam kesinlikle kullanmak isterim.

 • Genelde hoş karşılamıyorum. Ben de çocukluktan beri sürekli ağrı çekerim. Ama yine de insan yaşamı tercih eder. Fakat bir film izlemiştim. Adam yatakta, artık lime lime olmuş sanki, makinayla yaşatılıyor. Boğaz delik. Karında torbalar. Felç. Altı temizleniyor v.b. Onun kararını hakli bulmadım değil. Fakat başka bir videoda kadın tekerlekli sandalyede. Giderek ilerleyen ve geri dönüşümü olmayan engel durumu var ama hala yalnız yaşamını sürdürebiliyor. Tek çocuğu olan oğku başka şehirde yaşıyor. Bakacak kimsesi olmadığı için oğluna ötenazi yapmak istediğini söylüyor. Oğlu da "sana ben bakarım" diyeceğine kabul edip, yanına gidiyor. Ötenazide ona eşlik ediyor. O kararın da erken olduğunu düşünüyorum.

 • Bence intihardan farkı yok, bu karara katılmıyorum

 • İnsanın kendi hayatı üzerinde tek hak sahibi olduğunu düşünuyorum.Eğer katlanılamaz acılar içindeyse ve akıl sağlığı yerinde olup karar verebilecek durumdaysa kendi hayatının üzerinde tek karar vermesi gereken kişi de kendisidir.Ben de durumu çok onaylamasam da kişinin kendi kararıdır ve diğer insanlarda bu kararına saygı duymak zorunda.Bu kararı verecek kadar acılar içindeyse yaşamamayı tercih edebilir

 • ötenazi ile intihar aynı şeyler değildir. karşı olur yada olmazsınız birey buna karar vermişse sağlık şartları netleşmiş bir durum kararı kendisine bırakalım.

 • Bilmeyen arkadaşlar için; tıbbın geldiği son noktada bildiklerimizle tedavi edemeyeceğimiz ileri derecede ağrı, acı çeken iyileşme umudu olmayan ve kendisi açısından insanlık onuruna yakışır bulmadığı yaşamı son verme isteğine ötenazi denir.

  Türkiye yasalarına göre ötenazi taammüden adam öldürmekle eş değerdir.
  Hasta hakları yönetmeliğinde ise ötenazi kesinlikle yasak sayılmıştır
  Hekimlere yapılan bir araştırmada ölümü bir hak olarak görenler %80 ama “bunu sen yapmak istiyor musun? “ diye sorulunca oran %25’e düşüyor.
  İleri düzeyde alt yapı ve desteğiyle birlikte ötenazinin yasal olduğu 6 ülke var. Bunlardan Hollanda ötenazi'yi ilk, Belçika ikinci serbest bırakan ülke.

  Maalesef devlet sen bize lazımsın, iraden yok, çalışacaksın bize diyip bu yolu engelliyor. Oysa hani özgürdük? Kararlarımız, fikirlerimiz yok bizim öyleyse. İnsanların acı çekerek ölmelerini görmekten kalbim mahvoldu.Ölmek bile ayrı dert ya. Şansızız. yani kelimelere dökemiyorum. Doğarken ya da yaşarken, seçtiğimiz hayat bize sorulmadı, hiç seçme şansımız olmadı. Bari ölümümüzü seçme şansımız olsun.

 • Gerekli olması durumunda ben de ötenaziye sıcak bakanlardan birisiyim.

 • Evet, insan, dayanamadığı ve çaresinin olmadığını kesin bildiği acılar karşısında ölümünü talep edebilir. Mutlak ölüme giden yolda dayanılmaz acı çekmenin nasıl bir işlevi olabilir. Aynı duygularla, çocuğumuz gibi sevdiğimiz kedi-köpeklerimiz için ötenazi hakkını onlar için biz kullanıyoruz. Onlara nasıl kıyamıyorsak, kendimize de kıyamayabiliriz. Biyolojik olarak bitmiş bir hayatı "son nefes" mitine bağlamamak lazım.

İlginizi çekebilecek diğer sorular