Yeni Tedbirler Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir?

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine "Yeni Kısıtlama ve Tedbirler" konulu genelge gönderdi.

* Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

* Yeni önlemler kapsamındaki ilk sokağa çıkma kısıtlaması bugün 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00’te bitecek.

* Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

* Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

* Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

* Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

* Genelgeye göre yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulacak.

* Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısı il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararıyla ayrı ayrı belirlenecek.

* Gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısı il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek.


Yeni gelen tedbirler ve kısıtlamaların, son günlerdeki hasta ve vefat artış sayısını düşüreceğini düşünüyor musunuz? 

Bu kısıtlamalar hayatlarımızı nasıl etkileyece?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • İnsanların sadece haftasonu eve tıkılması hafta içi dışarıya çıkan insan sayısında artış yaratacaktır. İnsanlar hafta sonu 8'den sonraki yasaklarda bile korkudan saatlerce alışveriş yapıyorlar, aç kalma korkusu sanırım, bu kısıtlamalar aynı anda sokağa çıkacak insan sayısını maalesef arttırıyor. Ben artık devletten ve kısıtlamalarından umudumu kestim. İnsanların kendilerine dikkat etmesi, gözlemesi lazım tek çare bu.
  Sayılarda artış mı olur yoksa düşüş mü orasını bilemeyeceğim ama olumlu bir yorum yapamayacak kadar uzun süredir Türküm. Süreci baştan sona yanlış ele aldılar. Turistler maskesiz dikkatsiz dolanıyor sokaklarda, hala yürürken sigara içiyor insanlar... Bir gün çığlık atacağım olduğum yerde gerçekten bunaldım. Öleceksek de ölelim bitsin artık bu lanet dönem.

  • Bu dönemin bir an önce bitmesi hepimizin ortak arzusu. Sağlık sektörünün bir parçası halinde, yine bu sektörde faaliyet gösteren bir birey olarak; virüsün ortaya çıktığı ilk günden Ekim ayına kadar; hiçbir şekilde ne bana ne de çevreme inmemişti bu virüs. Vaka sayılarındaki artışlar, insanların "sorumsuzca davranışları" bizi bu noktaya getirdi. İnanıyorum ki, kısıtlamalar Mayıs ayının sonunda sonlandırılmasaydı, her şey bizim ve ülkemiz adına çok daha güzel yerlere gelecekti.

   Bu süreci iyi yönetememek ile beraber, iyi yönetilememek de belirledi.

   Bunlar kötü günlerimiz, daha kötüleri yakında..

 • nE KADAR TEDBİR ALSADA DEVLET BİZ BİREY OLARAK TEDBİRİMİZİ ALMADIKTAN SONRA HEPSİ BOŞ.

 • Kasım ayı virüsün etkilerini ilk defa yakın çevremde hissettiğim ve şaşırtıcı ölümlerle yüzleştiğim bir ay oldu.Tanıdığımız insanlar arka arkaya ölüyorlar.Çok acı verici..
  Ben bu durumda yapılan kısıtlamaların yeterli olabileceğine inanamıyorum doğrusu ya..Gönül ister ki yeterli olsun ama olamayacak..
  Belki 'tam kapanma' denilen kısıtlama uygulansa, bir nebze de olsa sağlık çalışanlarımızı dinlendirmiş oluruz.Ve virüsün dolaşımını ve bulaşmasını yavaşlatabiliriz bence..
  Tüm dünya ülkelerinin -pandeminin başından beri - ekonominin çökmemesi için insan hayatını 2.plana attıklarını düşünüyorum.Bu saatten sonra ne önlem alınırsa alınsın, ancak kalan sağlar bizimdir olacak gibi..

İlginizi çekebilecek diğer sorular