Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Adalette dengesizlik kol geziyor derdim ben herhalde.

 • Adaletin olmadığı aşikâr...

 • Ülkemizde kağıt üzerinde her şey kanuna uygun, kanunsuz hiç bir şey yok fırına gidiyorsunuz 1 tane simit alıyorsunuz fırıncı simiti ve fişini diz istemeden veriyor yada bakkala gidiyorsunuz abi bi sakız verirmisin bana diyorsunuz bakkalci tabi Efendim diyerek sakızı ve fisinizi hemen veriyor, Mesela marinalarda süper lux yatlarin mazotu litresi 1tl iken çiftinin traktör mazotunun litresi 50 kuruş haksız yere cinayet isleyenlerin çoğu idam edildi, tecavüz edenlerin çoğu hadım edildi...hic kimse vergi kacirmiyor, mafya yok devlet ihalelerine fesat karistirilmiyor, 10 kişilik bir aile asgari ücret ile evler arabalar yatlar alabiliyor süper eğitim sistemimiz var siyasilerimiz hiç kavga etmiyor el birliğiyle ülkemizin geleceği için çalışıyorlar.... Tabiki bunlar büyük bir hayal... Durum tam tersi hatta çok daha vahim aslında...

 • Aaaa deyip kalıyoruz sadece

 • Her gün onlarca kadın öldürülüyor, çocuklar yurtlarda, kurslarda istismar ediliyor, insanlar görüş belirtti diye hapse atılıyor, sesin fazla çıkarsa bir süre kaçırılıp sonra hapse giriyorsun, işini layıkıyla yapan hakimler savcılar avukatlar meslekten atılırken görevini kötüye kullananlar ödüllendiriliyor. En fenası da ölmek pahasına insanların hayatını kurtarmaya çalışan doktorlar vatan haini ilan edilip dövülüyor.
  Benim bildiğim adalet böyle işlemiyor. Bu ülkede adaletin ‘a’ sından bile bahsedemeyiz. İsteyen istediği gibi davranıyor sadece. Hukuk yok hak yok adalet yok...

 • Bu sorunun cevabını verirken bile biraz korkuyorum açıkçası.Adaletin yazılı kanunlarla korunuyor olması çok takdir edilecek bir durum, yani bakarsanız İngiltere’nin bir yazılı anayasası yok :ama bizim ülkede olduğu gibi her yerde hukuk adalet geçerli değil :-).Türkiye’de kadınsan ancak son uykunda belki bir adalet bulabilirsin onu bile bulamıyorsun mezarda bir şekilde suçlu oluyorsun .Bu ülkede günün sonunda paran varsa, sırtın sağlamsa sana her yerde adalet var ,gariban biri isen senin için adalet sadece bir kadın ismidir.

 • Adaletin terazisi her zaman yamuktur diyen bir avukat arkadaşım var, bence gayet net her şey.

 • Tabii ki hayır. Dünyada yok ülkemizde hiç yok. Ne hukuk sistemi adaletli ne düzen ne insanlar..

 • Düşünmüyorum. Üzerine konuşulacak, detaylandırılacak, bir ucundan tutup iyi tarafa çekilecek ya da bardağın dolu tarafından bakılacak bir yeri olduğunu da düşünmüyorum. Sadece gencecik bir insan olarak bu ülkede bu kadar umutsuz ve yarınlarından endişeli bir birey olmak zoruma gidiyor.

 • Adaletsizlik dünyanın her yerinde aslında. Türkiye bu konuda artık o kadar öne çıktı ki dayanılmaz geliyor. Fakat bu durumun yeni olduğunu hatta bu konuda bizim bir suçumuz olmadığını söylemek maalesef mümkün değil. Türkiye'de yıllardır işe alımlar ya da çıkarmalar çeşitli tanıdıklar sayesinde ilerliyor. Kurum özel ya da devlet olsun fark etmez. Herkesin dakikası değerli önemli çünkü koca ülkede. Herkes birbirinin sırasını çalma peşinde.
  Sonuç olarak adaletsizlik vardı ve hep var olacak ama bu düzene dur demek istiyorsak kendimizi de koymalıyız o gerçeklik tartısına.

 • Vicdan ve merhamet yoksa adalet de yoktur. İnsanlar kanunları hem kendi yararlarına hem de hiç tereddüt etmeden kanun adı altında başkalarının zararına istedikleri gibi kullanabilirler. Bu adaletsizliği önleyen ve kanunun uygulanmasını suç işlemek ile bir hale getirmekten kurtaran şey vicdan ve merhamettir.

  Küçükken hep olmayacak şeylerin peşinden koşardık. Gök kuşağı mesela. Ben gök kuşağı çıktığında altından geçmek için koştuğumu hatırlıyorum. Bazıları başlangıcını bulmaya çalışırdı. Başlangıcında altın kesesi varmış. Sonra akşam üstü ay çıktığında ayı yakalamaya çalıştığımızı hatırlıyorum. Ben ilerledikçe o da ilerliyordu asla geçemiyordum. Büyüklerden zaten gök kuşağının altından geçemeyeceğimizi, ayı yakalayamayacağımızı duysak da, olmayacağını içten içe bilsek de bunun için uğraşıyorduk. Gündemimiz buydu.

  Şimdi düşünüyorum da acaba adalet, eşitlik gibi kavramlar da böyle mi? Okuduğumuz kitaplara, bildiğimiz tarihe göre insan hep bunun için kavga vermiş. Adaletin, eşitliğin peşinde koşmuş peki yakalayabilmiş mi? Adil bir düzeninin olduğu insanların gerçekten eşit olduğu bir toplum olmuş mu? Boşuna mı uğraşıyoruz, boşuna mı umut ediyoruz acaba?

 • Düşünmüyorum. Bunu düşündürecek hiçbir haklı hukuklu vicdanlı ve merhametli olaya denk gelmiyoruz ki. Her gün başka bir acı hikaye, her gün bambaşka haksızlık öyküsü duyuyoruz. Kendi halkına el uzatmayan devlet, başka ülkelere yardımlar gönderiyor. Tabii ki herkese elimizden geldiğince yardım etmeliyiz ama bu ülkede açlıktan işsizlikten kırılan, intihar eden, ailesi ilaç parası bulamadığı için hastalıktan can veren küçücük çocuklar var. Borçlar ve yüksek vergiler yüzünden ailesine evine barkına yetemeyen nice emekçi var. Konuşmaya başlasak bitmez ki, ne acılar var bu coğrafyada. Ah ah, yazıktır günahtır.

İlginizi çekebilecek diğer sorular