TV dizileri kötü örnek oluyor mu ? Ceza vermek, kaldırmak bir çözüm mü?

TV dizileri kötü örnek oluyor mu ? Ceza vermek, kaldırmak bir çözüm mü?

Yaklaşık 3 senedir devam eden Çukur dizisi gençleri suça teşvik ettiği nedeniyle hakkında suç duyurunda bulunuldu.Emekli bir polis Çukur dizisinde gençlerin suça teşvik edildiği ve Türk polis teşkilatını aşağılandığını iddia ederek İstanbul başsavcılığına kanal ve yapım şirketi hakkında suç duyurunda bulundu. Dilekçede bir çok şikayetin olduğu ailelerin dizi nedeniyle tedirgin oldukları belirtildi.Çukur dizisinden etkilenen gençlerin Türk emniyet teşkilatı aşağılayarak halkın gözünde küçük düşürmektedir denildi.

Gün geçmiyor ki diziler hakkında şikayet gelmesin.Geçen hafta Sadakatiz dizisi de evlilik dışı ilişkileri normal gibi gösterdiği ve çocuklara kötü örnek olduğu gerekçesiyle ceza aldı.Bu dizilerdeki konular bilim kurgu değil ki toplumun aynası olduğu düşünüyorum, her dakika TV ‘da sosyal medyada dizilerdeki olayların benzerlerine şahit oluyoruz.

 

TV dizileri toplumu olumsuz etkiliyor mu? RTÜK görevini yapıyor mu? Sadece ceza vermek kanal kapatarak bu sorun çözülebilir mi?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Bir kere şurada anlaşalım. Tek sorun TV dizileri değil. Önce bir gündemimize bakalım. Kadın cinayetleri, ihmalsizlik sonucunda depremde can veren insanlar, parasızlık yüzünden ilaç bulamayan minicik bebekler ve çocuklar, aile içi şiddet, taciz ve tecavüz olayları, yolsuzluklar… Ve daha neler neler… Peki bunlara karşı ne yapılıyor bu ülkede? Bu suçları önlemek adına yaptırım uygulanıyor mu? Hayır. Öldürülen kadınların hesabı soruluyor mu? Hayır! Katillere gereken cezalar veriliyor mu? Hayır! Hiç gerekmeyen yerlere yapılan tonlarca masraf varken; en ihtiyacı olana yardım ediliyor mu? Hayır! Sma hastası çocukların ilaçları devlet tarafından karşılanması gerekiyorken, bu önemi taşıyorken; devletin herhangi bir yardım elini gören oldu mu? Hayır. Depremden sonra birkaç müteahhit gözaltına alındı, onlara gereken yaptırım uygulanacak mı? Meçhul. Önümüzde geleceği kesin olan ve sadece zamanını bilmediğimiz bir Büyük Marmara Depremi söz konusu. Gereken önlemler alınıyor mu? Hayır! Yolsuzlukla, rüşvetle, araya tanıdıklar sokarak her çeşit niteliksiz insan işe alınıyor; hak edenler, çalışıp didinenler açlıktan ve işsizlikten sürünürken. Ya bütün bunlara karşı, bunlarla beraber daha sayamadığım onlarca soruna karşı biz ne yapıyoruz ki? Bu ülke ne yapıyor, devlet ne yapıyor? Derdimiz TV dizileri mi olacak sadece. Tamam bu da bir sorun, tamam topluma daha örnek gösterilesi daha aile yapısına uygun diziler olmalı, evet bu doğru. Ama gerçekten soruyorum; şu anda bunca büyük ve hayati sorunun içinde asıl önemli olan bu mu? TV dediğimiz şey sadece bir yanılsamadan ibaret. Tuşuna basıp kapatırsınız. Ama bu coğrafyanın gerçek yaralarını, gerçek acılarını tek bir düğmeyle kapatıp göz ardı edemezsiniz.

  • @luccy Aynı fikirdeyim seninle ama bu derin ve çok uzun uzun tartışılacak bir konu .Diziler bu ülkenin en önemli konusu değil ama halk düğmeye basıp veya kanalı değiştirip en azından sorunun bu kısmını çözmüyor,sokaktaki insan dizilerde yaşıyor o hayata özeniyor. Ülkenin belirttiğin gibi çok büyük sorunları var,yönetenler kafalarını deve kuşu gibi kuma gömdükleri sürece de hiç bir zaman çözülmeyecek ,gelecekte de bu günleri umarım aramayız :-(

   • Bahsettiğiniz şeyi kesinlikle anlıyorum ve size katılıyorum. Fakat asıl dile getirdiğim şey şu. İnsanlar devletin yapmadıklarından zaten yeterince örnek alıyor. Adam bakıyor mesela, caydırıcı bir ceza görmüyor, en fazla birkaç yıl yatar çıkarım diyor suç işliyor, insan öldürüyor. Önünde apaçık gerçek örnekler, haberler, sosyal medya paylaşımları dururken; insanların hayali bir senaryoyla bunlara kapılma olasılığı nedir? TV dizilerinin kötü örnek görevini zaten bu yaptırımsızlık ve adaletsizlik göz göre göre yapıyor. Tam da bu yüzden RTÜK yasakları ve cezaları bana sadece ve sadece ikiyüzlü geliyor. Rakı bardakları buzlanıyor ama bir adam bir kadını boğazına yapışıp canına kastedince hiçbir sorun yok gibi davranılıyor. Sizin de söylediğiniz gibi bu konu üzerine oldukça detaylı tartışılabilecek ve derinlere inmeye değer bir konu.

    • @lucyy ülkenin neresini tutsan elinde kalıyor ,işlenen suçların hepsi cezasız kalıyor kadını öldürürken ceza almayacağını bilerek yapıyor. Bunlar hepsi gerçek sadece bu ülkede ölen karaktere namaz kılındığını biliyoruz sokak aralarında çukur dizisinde olduğu gibi çeteler kurup racon kesmeye çalışan gençler var. Diziler tabi ki toplumum tamamen yönlendrmiyor zaten insanların hamurunda var ama etkilediği de bir gerçek . Ve dediğin gibi sorunlar içinde küçük bir damla sadece.

 • Sadece ceza vermek doğru bir çözüm olmadığı kadar bu tip dizilerin sadece ama sadece toplumun aynası adı altında çarşaf çarşaf yayınlanması da doğru değil.Gün geçmiyor ki bir yenisi çıkmasın.Düşünğyorum talep olmasa izlenmese bu diziler tutunamazlar ama demekki talep te görüyor en azından toplumun bir kesimi için.

  • @recete aynı fikirdeyim.en ucuz eğlence TV seyretmek ,adam salgında evine ekmek götüremezken mecburen TV seyrediyor ama dizi seyretmek zorunda değil tabi ki kimse belgesel seyredeceğim diye yanıp tutuşmuyor. .Dediğin gibi dizilere talep var ve olmaya da devam edecek tutulan dizi formatları belli bunların üzerinden çekmeye devam edecekler :-(.Toplumu olumsuz etkilemiş olmaları umurunda değil ceplerine giren parya bakıyorlar:-(

 • Ülkede RTÜK gibi bir kuruluş var. Son dönemde yeniden patlayan zorla her kanalda insanların gözüne gözüne sokulan mafya dizileriyle uğraşmak yerine,parayla üye olunup özgür iradeyle izlenen platformlarla uğraşan gereksiz kuruluş. Büyük ihtimalle siyasal İslam' ın halk birbirini yerken biz yolumuza bakalım felsefesi için çalışıyor bunlar da. Halk Tv ve Tele1'e neden ceza verdiler şimdi o malum partili üyelerine sorsan kem küm eder açıklayamaz.
  Adamlar her yeri harca bağladı. Ama televizyonda ahlaksızlıktan geçilmeyen, töreydi, cinayette, kadına şiddetti bunları görmüyor. Çünkü pis, lanet bilinç altlarında yatan şey bu. Bunu görünce de rahatsız olmuyorlar.

  • @kedigillerden dediğin gibi RTÜK hiç bir işe yaramıyor, asıl görevini yerine getirmiyor ,üyeleri de sadece maaş almayı biliyorlar.Maalasef diziler toplumu nasıl etkilediğine değil tutan formatlar üzerinden çekiliyor ve sadece alına reytinge bakıyor ,sayısız güzel dizi bu çarkın kurbanı oldu :-(

 • Senaryo ların değişmesi gerekir, çok dizi veya film var ama senaryo yazan, kurgu yapan çok az kişi var, önce şu kalıpların değişmesi gerekir;
  1-erotizm her zaman kazandırır.
  2-reklamin iyisi kötüsü olmaz.
  3-yaşanmış gerçek olayların çarpıtılarak kurgulanması
  4-insanları küçümsemek, aldatmak, alay etmek.
  Ve bir çok yanlış unsur senaryo lardan çıkarılmalı, yok romana uyarlandı gibi saçmalıklar olmamalı.
  Para cezası mühim bir ceza değil 2 reklam dan o cezanın parası kahve kat çıkıyor hatta caza alan dizilerin reklamı daha çok oluyor, senaryo mantığının değişmesi gerekir...

  • @plaaton haklısın ,tüm diziler maalasef reyting canavar talebini karşılamakla yükümlüler. neredeyse tüm diziler aynı kalemlerin elinden çıkıyor müzikte de esasında böyle .Kaliteli, farklı bir işin çıkması da zor görünüyor.Yaratıcılık sıkıntısından sürekli yabancı dizi uyarlamalarına dönmüş durumdalar .Talep bu şekilde olduğu sürece böyle gelmiş böyle gider

 • Bir de şöyle bir açı var bu dizi ve filmlerle ilgili. Dizi ve film senaryoları genellikle gerçek hikayelerden esinlenilir. Yani aslında bu insanlar hayattan kesitleri anlatmak istiyorlar. E hayatımızda da tam olarak izlediğimiz olaylar yaşanıyor. İzlediğimiz dizi ve filmleri gerçek hayatımızla bütünleştirmediğimiz sürece ne izlediğimizin ne önemi var? Yani bir grup gerizekalı dizi izleyip elinde silah sokaklarda terör estiriyorsa ya da şiddete meylediyorsa bizim suçumuz ne? Gereken cezayı suç işleye insana verirsin iş biter. Hani hukuk var ya bu ülkede! Bu konudan ayrı tutabileceğim sadece çocuklar var. Onlara da bir zahmet izletmezlerse yetişkinler için olan dizi ve filmleri hiç sorun kalmaması lazım. Canım ülkemde gerizekalılar yaşıyor diye ben neden sürekli yasaklarla karşılaşmak zorundayım anlamıyorum!

  • @lajaconde Çok doğru bir açıdan baktın bence de..Yasaklar bu şekilde giderek artıyor, kısıtlanıyor ve engelleniyoruz! Aslında özellikle büyük şehirlerdeki hayatın zaten dizilerdeki kadar kirli, tehlikeli, argo, sevimsiz ve kötülüklerle dolu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca eğitim sisteminin içi boşaldıkça, maalesef dizilerden zorunlu kopyalanmaya çabalanan bir sosyal hayat var..Kendi gerçekliğini görmezden gelip, uysada uymasa da kopyalayarak garip bir var olma çabası..

 • Öğretmen dizisine ‘ öğretmenlik mesleğini zedelediği ‘ , Sadakatsiz’e ‘ aile yapısına zarar verdiği “ , Ramo ’ ya “ suça özendirdiği “ için ceza verilmiş. Ama ‘ hamile olmasaydın seni öldürürdüm ‘ diyen ve ger bölümde kadınlara ayrı şiddetin uygulandığı Sefirin Kızı’na , kendi kızını pazarlayan annelerin olduğu Zümrüdüanka ‘ ya bir şey yok. Neden? Çünkü onlar yapılması gereken şeyler , söz sahibi kişilerin hoşuna gidiyor böyle olayların ekrana yansıtılması. Herkes görmek istediğini görüp duymak istediğini duyuyor. Gerisine ya kör ya sağır ya dilsiz. İşlerini yaparken bağlı kaldıkları şey işin kuralları değil kendi ruh halleri. Yazık !

 • Hangisi iyi örnek ki

İlginizi çekebilecek diğer sorular