Türkiye’deki eğitim sisteminde yapılması gereken en önemli değişiklik nedir?

Türkiye’deki eğitim sisteminde yapılması gereken en önemli değişiklik nedir?

Bildiğiniz üzere gerek öğrenciler, gerekse de bu sistemden muzdarip aileler başta olmak üzere uzun yıllardır eğitim sistemimiz oldukça eleştiriliyor. Pandemide ortaya çıkan problemler, eksiklikler bir yana; çok önceden beri her yıl değişikliğe gidilen sınav sistemleri, müfredat sorunları, öğrencilerin deneme tahtası gibi sürekli değişen ve tutmayan sistemlere maruz bırakılması gibi sorunlar da söz konusuydu. Nice öğrenci bu yetersizliklerin kurbanı olmuştur, bir savaş verir gibi, bir yarış yapar gibi emek harcamış ve emeklerinin karşılığını ne yazık ki doğru düzgün alamamıştır. Psikolojik olarak stres ve baskıyla savaşmak bir yana dursun, nice öğrenci bu sistemlere yetişmekle kendi hayallerini icra edebilmek arasında eriyip gitmiştir.

 

Sistemi eleştirmek, ‘’yok ya, bu olmadı’’ demek kolay pek tabii. Yanlış olanın frakında vardıktan sonra önemli olan bütün bunları çözüme kavuşturabilmek. Sizce bizim ülkemizdeki eğitim sisteminde çözüme kavuşturulması gereken şey nedir? Hangi konularda değişikliğe gidilmelidir? Bu konudaki çözüm önerileriniz nelerdir?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Öncelikle ben Milli Eğitim bakanı olsaydım kesinlikle tüm kademelerde sınav sistemini kaldırır tamamen yok ederdim. Liseye ve üniversiteye giriş için sınavlara girip stresten anksiyete atağı geçirmezdi gençler.
  Diploma notu ile okullara yerleştirilmek çok daha sağlıklı.
  Hem sene boyunca çok sıkı ders çalışırlar iyi bir diploma notu ile güzel bir okul kazanmak için hem de dört senede gördükleri konuları iki saatlik bir sınavda görmezlerdi.

  • Bence de oldukça mantıklı ve yapıcı bir icraat olurdu bu. Gerçekten okumak ve hayallerine okuyarak varmak isteyen her gencin elle tutulur bir şansı olurdu böylece. Hem de bu yolda gereksiz yıpranmalar, stres, baskı, psikolojik şiddete maruz kalmazlardı. Gayet sağlıklı bir sistem için atılacak en güzel adımlardan birisi olabilirdi. Fakat bu konuda da suistimal edilmemesi gereken belli kurallar tertip edilmeliydi. Özel okulların ve kolejlerin şişirme notlar girmemesi için... Sonuç olarak böyle bir işe her şey daha güzel ve daha doğru olsun diye başlıyorsak her durumu sağlıklı değerlendirmeli ve yoluna öyle koymalıyız.

 • Bizim sistemimiz ezberci bir sistem. Bu da öğrenci rekabetini olumsuz arttırıyor. Önce eğitim sonra öğretim olması ve bir şeylerin ezberletilmeden sadece öğretilmesi gerek. Öğrenciye açıklayarak, mantığını aktararak ders işlenmeli. Ama dediğim gibi evvela eğitim yani karakteri geliştirmek ön planda olmalı. Seviyeye göre ders anlatılmalı, ayrım yapılmamalı.

  • Kesinlikle katılıyorum. Öncelikle hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin bu mantığı özümsediğinden iyice emin olunmalı. Böyle bir yöntem izleyerek daha sağlıklı ve kalıcı öğrenme gerçekleştirilmeli.

 • Komple bütün sistemin değişmesi gerekiyor. Sürekli değişiklik ona ekle bunu kaldır diyerek olmuyor görüyoruz yıllardır. Alanının uzmanı olan herkese danışılarak yeni bir sistem oturtulması gerekiyor bence.

  • Bence de. Hem alanında iyi öğretmenler, hocalar ve ayrıca psikologlar, pedagoglar, rehber danışmanlar eşliğinde nitelikli, kaliteli ve sağlıklı bir sistem planı çizilmeli. Bu yeni planda, öğrencilerin he türlü hakkı ve ihtiyacı eşit şekilde gözetilmeli. Sistemin değil, öğrencinin ihtiyaçlarının ön planda olduğu bir plan gerçekleştirilmeli.

 • Daha fazla okul daha fazla ve kaliteli öğretmen aslında bu eğitim sisteminin tamamen değişmesi demek 😄

 • Karikatür gerçekten Türkiye eğitim sistemini o kadar güzel özetliyor ki.20 seneyi aşkın süren aynı düzende her gelen eğitimle ilgili kişinin bir önceki sistemi çöpe atıp Amerika’yı yeniden keşfetmesine o kadar alıştık ki.Çocuklarımızın her sistemde deney objesi gibi bir şeylere mecbur edildiklerini gördüğümden çok üzülüyorum.Eğitim veren profesör ünvanını almış insanların düşünce yapılarını verdikleri demeçlerle öyle güzel ifade ediyorlar ki kendileriyle gurur duyuyoruz.Aynı zamanda yetiştirilen çocukları aldıkları eğitimi gördüğümde de ülkenin geleceğiyle ilgili de çok endişe duyuyorum

  • Evet, cidden karikatür çok güzel özetliyor durumumuzu. Ben de sizinle aynı şeyleri düşünüyor ve hissediyorum. Çok büyük endişe duyuyorum, gençlerimize çok yazık oluyor.

İlginizi çekebilecek diğer sorular