Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Ben bir eğitimci olarak özel okul mantığını anlamıyorum. Hem çocuğa bir gelişme sağlamıyor hem de zamanla şımarık bir çocuk olmasına neden oluyor bence eğitim için para harcanacaksa yurt dışı seçilmesi lazım.

  • %95'i boşa gidiyor be kardeşim kaçın kurtarın kendinizi bu ülkeden sonumuz son değil vallaha. Ne anadolu lisesi kaldı ne fen lisesi her yer imam hatip doldu. Şimdi eğitime giden para bilime mi gidiyor?

  • devlet okullarının kalitesini düşürerek toplumu özel eğitim kucağına atıyorlar eğitim de fırsat eşitliği falan yok. yabancı dil sorgulama üretme geliştirme becerisi çocuklar da ve gençler de yetersiz. Eğitim bence en büyük yara bu ülkede.

  • Belli başlı üniversiteler dışında çoğu üniversite lise denginde eğitim veriyor bence. Çoğu insan hiç İngilizce bilmeden (genelde İngilizce eğitim olmasına rağmen) ya da bölümüyle alakalı sıfır bilgiyle mezun oluyor. Burslu girsen kendini yırtman gerekiyor bursu kaybetmemek için. Paralı okusan bir şekilde okulu uzatmana neden oluyor yönetim. Dediğin gibi özel okullar tam ticarethane halini almış durumda. Devlet okulları desen paradan kısmak için her yolu deniyor. Türkiye’de eğitim her yaş için büyük problem haline geldi maalesef.

  • Bu çağda ve bu sistemde artık okul okumak, kendini yetiştirmek bile ticareti yapılan bir şey haline geldi. Okul için harcanan paralar artık o kadar yüksek rakamlara ulaşıyor ki, insanın dudağını uçuklatacak cinsten. Bunun özel okulunu, özel üniversitesini, ek derslerini, kurslarını falan geçtim; sadece şu anda mevcut devlet okulu eğitimi bile ülkemizde çoğu çocuk için lüks oldu. Pandemi sebebiyle online süreç içerisine ilerleyen eğitim sistemi, bütün çocuklara aynı şansı vermiyor maalesef. Köy okullarında, hatta şehirlerdeki yoksul semtlerde birçok çocuk internet, bilgisayar, telefon yokluğu çektiği için derslerinden geride kalıyor. Online eğitim zaten yeterince yararlı ve tam teşekküllü bir okul ortamı sunmadığı için eksik kalıyor. Bir de bunun yanında bu kadar basit bir sisteme bile ulaşamayan belki binlerce, on binlerce öğrenci var. Üstelik bunun bir de okulu bitirip mezun olduktan sonrası var. Öyle bir dönemde ve öyle bir sistemde yaşıyoruz ki; artık sadece üniversite bitirmek iş bulmak için yeterli olmuyor. Yüz binlerce üniversite mezunu genç işsiz bir şekilde yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Bu çocuklar, bin bir güçlükle belki yüksek meblağlar harcayarak belki de eldeki imkânlarla kendilerini geliştirmeye çalışarak çeşitli okullardan mezun olsalar ne olacak ki? Bu ülkede artık kimseyi öyle umutlu gelecekler, mezun olur olmaz iyi işler ve imkânlar beklemiyor. Tabii bir tanıdığı, bir akrabası yoksa eğer ona yardımcı olacak… Gerçekten üzülerek söylüyorum fakat, böyle niteliksiz ve sonucu bir işe yaramaz eğitimlere harcanan para gerçekten boşuna.

  • Günümüzde eğitime yapılacak en mantıklı yatırım yurt dışında okumak. Ama param çok derseniz bence özel okullar da ne kadar ticarethane olursa olsun bazı alanlarda iyi eğitim veriyor. Özellikle dil eğitiminde başarılı olan okullardan mezun kişiler hayata 1-0 önde başlıyor bence. Kollarında altın bilezik misali.

  • Yap boza dönmüş bir eğitim sisteminde sağlıklı bir eğitim verilmesi beklenmemeli diye düşünüyorum.Çocuklarımız deneylerdeki kobaylar gibi her 3-4 senede bir değişen sistemin içinde bocalıyıp duruyorlar.Tabi ki istisnalar var ama verilen eğitimim kalitesinden bahsetmek bile istemiyorum.Buna paralı eğitim eklendiğinde sadece diploma almış gençlerden bahsediyoruz.Çuvalla paralar dökülüyor günün sonunda maalasef çok büyük bir kısmı çöpe gidiyor sadece eğitim kurumları kazandıkları paralar ile kalıyorlar.

  • Ben eğitim ve sağlıktan para kazanılmasına karşıyım eğer bir ülkede eğitim ve sağlık para konusu ise orada bir ilerleme olmaz yani bu gün x birinin parası olsun şu andaki sistemde ne okumasına ihtiyacı var nede sağlık tan yararlanma ihtiyacı var. O kadar bebekler, çocuklar, amansız hastalıkla mücadele ediyorlar paran yoksa hiç bir sağlık kurumu devlet hastaneleri de dâhil bakmıyorlar oluo gitse hiç bir kurumun umrunda değil neden çünkü parası yok ben bu tür sisteme çok kızıyorum zengin birinin köpeğine verilen değer hiç bir fakire ve muhtaca verilmedi. Çok yazık biz insanlıktan cıkmış bir topluluğuz ve her tür belayı ve virüsü doğal afedi aslında hakediyoruz hatayı kendimizde aramıyoruz..

İlginizi çekebilecek diğer sorular