Sosyal medyanın küresel ağı ütopik yeni dünyaya götürebilir mi, yoksa teknolojisi yüzünden distopik bir dünyaya mı gidiyoruz?

Demokratik ve özgürlükçü toplumsal eylemlerin sosyal medyada örgütlenmesi ve büyümesi, bugüne kadar hiç olmadığı kadar öne çıkardı yurttaş inisiyatiflerini. Öte yandan digital teknoloji, bizi hiç tahmin edemediğimiz ölçüde gözlüyor ve kişiye özel içerikleriyle bireyleri manipüle ediyor. 

2 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Toplum dizayni artik dahankolay

  • Ben bütün bu sürecin bizi distopik bir geleceğe doğru yolculuğa çıkardığını düşünüyorum. Her şey korkunç derecede hızlı ve çabuk tüketiliyor. Sosyal medya yüzünden her şeyin daha iyisi olduğunu biliyoruz. Bundan dolayı bizi hiçbir şey tatmin etmiyor. Ortalıkta mutsuzluktan kırılan bir toplum var. Bu sadece bizim ülkemizde değil. Çoğu ülke buhranda gibi. Artan intihar rakamları ve intiharı bir şova dönüştürmeleri de bana kalırsa bu yüzden. İnsanların yaşamak gibi bir hevesi maalesef kalmadı. Bunun tek suçlusu sosyal medya diyemeyiz elbette en nihayetinde onu da insanlar yarattı. Fakat kontrol konusunda o kadar başarılı olunamadı.Kulağa pesimist geldiğimi biliyorum ama maalesef gelecekten pek umudum yok

  • https://youtu.be/edc8ebRBVtE

    Video ürktücü hayaller ütopya, hayatlar distopya gibi görünüyor😔

  • Yapay zeka hakimiyetine doğru sürükleniyosss

  • Internet yokken kitaplar vardı, bu zamanda bir çok insanın fikirlerini, görüşlerini kısa sürede değiştirmek mümkün. 1984 yılında terminator filmiyle bir çok şey değişti dünyayı saran bir internet agi skynet bahsediyordu şimdi durum bu şekilde hatta arabistanda sadece robotlar için kurulan bir şehir var, hatta 11 tanede ormada kayıp olan robotlar var sosyal medya bir cips poşeti gibi dışı çekici ama içi zehir.... ne yazık ki hepimiz birer sosyal medya ile skillarikizdan başka insanların dediklerini yapıyor ve uyguluyoruz çok yazık akıllı telefonlar bizleri yönetir oldu...

  • Günümüzde sosyal ağların ne kadar önemli olduğunu bilerek onlardan uzak durmak mümkün gözükmüyor.Sosyal medyada herkes bir fazla like almak uğruna ne şaklabanlıklar yapıyor.İşin gerçeği bu işin sadece keyifli tarafı bunu bilmemiz gerekiyor. İçinde yaşadığımız dünya Orson Welles'in ' Big Brother is watching you 'durumundan farklı değil.Bütün şirketler hatta devlet bu sosyal medyadan topladığı bilgileri size karşı silah olarak kullanıyor.Yaptığınız her hareketin gittiğiniz her yerin web de gezdiğiniz her sayfanın gözlendiğini bilmek ne kadar özgürüm sorusunu da gündeme getiriyor.Bilinçaltının sürekli bombalandığı bir hayatta aldığınız bir t shirt'in bile ihtiyaç duymadan yönlendirilmeyle alındığının farkına varıldığında çok geç oluyor.Bunu birey olarak değil toplum olarak düşündüğünüzde kitleleri yönlendirmek istediğini yaptırmak çok daha kolay hale geliyor.

İlginizi çekebilecek diğer sorular