Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Erkek Görüşü
 • Bir zamanlar çok önemli idi ama artık çok da önemi yok. Sadece zamanında yüklediğim fotoları anı olarak çıkarması dolayısıyla hesaplarımı kapatamıyorum. Bir de fiilen yüzyüze görmediğimiz arkadaşlarımızdan haber almak, onların yaşamları, çocukları konusunda uzaktan da olsa bilgi sahibi olmak hoş. Ama bütün bunlar için günde 10 dk yeterli. Bir bağımlılığım yok.

  • Başkalarının hayatlarını bukadar öğrenmek neden insanlar için önemli ki. Bazen aklım almıyor ,insanlar ne ara kendilerini tamamladı da başkalarına bakabilir oldu

   • @utopya-li , başkalarının hayatlarına bakmak derken ben meraktan bakmıyorum. Yurtdışında , hiç gitmedigum illerde yaşayan arkadaşlarımız var. Onlarla sanal da olsa iletişimde kalmak, bağları koparmadan arkadaşlığımızi devam ettirmek, yeğenim diyebileceğim kadar yakın cocuklarımızın büyümelerine şahit olmak, yaramazlıklarina şahit olmak bende gayet hoş duygular bırakıyor. Yıllarca yüzyüze görüşmemize rağmen bir araya geldiğimizde hala o sıcacık ilişkilerimiz devam ediyor. Yoksa sosyal medya olmasa en son 3 yaşında gordugun bir cicugu 10 yaşında görünce kendini yabancılaşmış hissediyorsun. Bahsettiğim şey ne giymiş, ne yemiş , nerde gezmiş olayı değil.

 • Hayatımızın merkezine yerleşmiş bu saatten sonra çıkarıp atmak çok zor olsa gerek.

  • Aslında alışkanlık, yoksa mühim bir anlamı yok benc

   • Alışkanlık olduğu da doğru ama teknoloji öyle bir şey ki senin onu nasıl kullandığına bağlı. Alkol gibi. Hayatımızda o kadar noktada kullanılır ki aklınız almaz. En son bu Coronada da hayati önem taşıdığı daha bir netlesti. Ama siz o alkolü içer, ailenizi de dağıtabilirsiniz. Önemli olan kullanıp kullanmadığımız değil, nasıl kullandığımızdir.

 • Açıkçası ben SL’ye dadandığımdan beri sosyal medyaya fazla bakmaz oldum.

 • O bensiz ben de onsuz yapabiliyoruz. Karşılıklı virvirmiz için bir şey ifade etmiyoruz.Nötr yani şuan için.

 • Bura ve orayi saymazsak hic bir sosyal medyam yok

 • Sosyal medya tam bir bağımlılık bana göre . Sabah uyanır uyanmaz daha gözlerim bulanık görürken telefonu elime alıyorum . Önce bir süre instagramda gezindikten sonra kahvaltı faslına geçiyorum . Kahvaltı masasında bir şeyler yerken youtube da geziniyorum . Video izleyerek kahvaltı yapıyorum . Çok yanlış olduğunu bilsem de bunu gün boyunca devam ettiriyorum . Kesinlikle bu bir bağımlılık . Bende bile durum bu şekilde ilerlerken küçük çocukları , ergenleri saymıyorum bile . Onlar bağımlı olarak dünyaya geliyor gibiler . Sistem çok yanlış . Ailelerin buna el koyması , tedbirli davranması gerekiyorken onlar da bunun bağımlısı . Beyinlerimiz yavaş yavaş eriyor . Eski insanların sosyal hayatı bizlerde yok . Asosyal bir yaşam tercih ediyoruz . Bu durum nasıl değişir bilmiyorum ama çok zor olacağı net …

 • Özellikle de iş için kullandığımdan dolayı sosyal medya hayatımda önemli bir yer kaplıyor. Alışkanlık mı evet aynı zamanda alışkanlık.

 • Sosyal medya insanlara kendini önemli hissettiriyor belki de en çok bu sebepten bağımlılık yapıyor. İnsanlar birbirlerini hiç dinlemezken sosyal medyada size sorular soruluyor, fikirleriniz merak ediyor. Bazılarımız konuşabildiğini sadece sosyal medyada fark ediyor. Ben olsam buna zaman kaybı demezdim. İnsanlarla bu şekilde iletişim kurmak çok daha kolay. Aynı zamanda çok kısa sürede gündemi yakalayabiliyoruz ki bence bu yaşadığımız dönemde çok önemli.

 • Sosyal medyanın benim için hiç bir önemli bir yanı yok benim olmasa değişen bir şey yok bağımlılık derecesinde bir tutkum yok .

 • İnsan ilişkileri üzerinde çok büyük bir negatif etkiye sahip olgu. Neredeyse bütün insanlık bu medyada toplanabildiği ve herkese ama orijinal yüzle ama bir personayla istediğini söyleyebildiği için bin bir çeşit ürünün yer aldığı bir market reyonuna benzetilebilir. Ne aradığını, ne istediğini unutuyorsun. Her ürün seni apayrı şekillerde manipüle ediyor. Normalde gözün kapalı alacağın şeye burun kıvırıyorsun ve diğerlerine bakıp burun kıvırmaya devam ediyorsun. Sürekli başkalarının düşünce bombardımanına maruz kalıyorsun. Karşı gelmek istiyorsun ama içine öyle siniyorlar ki senin, dışarı çıktığında baktığın yüzlere karşı bu sosyal medya denen kokuşmuşluktan edindiğin kötülüğü ve diğer çöp yargıları yöneltiyorsun. Çok kişi görüyorsun, çok kişilik tanıdığını sanıyorsun ama aslında hiç kimse yok.
  Ben genelde yazıp kendimi ifade edebildiğim mecraları seviyorum. SL, Ekşi Sözlük, twitter... Twitter'a gündem için girip goygoy amaçlı yazıyorum. SL'de güzel sohbet var, burda vaktim güzel geçiyor. Ekşi ise bambaşka bir özellikte... Onun dışında instagram, market reyonu gibi. Sevmiyorum.

 • Günümüzde sosyal medyanın gücü giderek büyüyor hatta reklam anlamında TV’nın bile önüne geçmiş durumda.Özel hayatta kullanmamayı başarsanız bile işte kaçınmanız mümkün değil.Ben gün içinde çok yoğun bir takip yaptığımdan dolayı akşam eve geldiğimde kullanmak içimden gelmiyor çünkü işi hatırlatıyor.Bu durum bir yandan çok iyi böylece sevdiklerime beni mutlu edecek şeylere vakit ayırabiliyorum.Günün sonunda sosyal medya bir bağımlılık ve insanlar hayatlarını kaç like aldığı veya takipçi sayılarıyla değerlendiriyorlar.İşin gerçeği insanoğlu çok yalnız ve yalnızlığını sosyal medyada kendini önemseyerek kendini değerli hissetmeye çalışarak bastırmaya çalışıyor.

İlginizi çekebilecek diğer sorular