Sosyal medyada gördüğünüz haberlerin doğruluğunu kontrol ediyor musunuz?

Sosyal medyada gördüğünüz haberlerin doğruluğunu kontrol ediyor musunuz?

Malum sosyal medya artık ana haber kaynağı oldu çoğumuz için. Ama maalesef çokça yalan haber de dolaşımda. Bunun önüne geçip doğru habere ulaşmak için herhangi bir çaba sarfediyor musunuz? Paylaşımlarınızın ya da karşınıza çıkan haberlerin doğruluğunu teyit ediyor musunuz? 


1 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • önceden balıklama atlardım şimdi temkinli ve kayda değer mi asparagas mı dikkat etmeye çalışıyorum. direk paylaştığım zamanlar çok dumura uğradım...

 • Ben sosyal medya kullanmadığım için böyle bir caba içine girmem gerekmiyor. Ama kullanıyor olsaydım o zaman illaki her gördüğüm habere inanmazdım. Şüpheli bulduğum haberleri teyit ederdim sanırım.

 • Sosyal medyada ki tum haberler daima in yargili bakarim. Bir kac yerden dogrulugunu ogrenmeye calisirim

 • Sadece sosyal medya değil , tüm haberlerin maalesef teyide ihtiyacı var. Dijital medyadan önce yazılı basın daha çok yapardı aslında bu asparagas haberleri ama o zaman çok yayılmazdı. 2004 yılında eşim bir kaza yaptı ve o bölgedeki DHA muhabiri de arkadaşım olmasına, kaza sonrasında bizzat orda olmasına rağmen ertesi günü Hürriyet, Milliyet, ve Posta Akdeniz eklerinde çıkan kaza haberinde sadece eşimin adı ve kaza gerçekleşen kavşak doğru idi. Onun dışında her şey sallamasyon, masa başı senaryosu. Öbür araçta 3 erkek olmasına rağmen hamile kadın varmış, hastaneye zor yetiştirmişler, annenin ve bebeğin sağlık durumu iyiymiş. 3 erkekten nasıl hamile bayan çıkarmış anlamadım ama. :)

  Dijital medyada da etkileşim demek ekonomik getiri demek, e sosyal medya sayesinde de herkes gazeteci oldu zaten. O zaman yalan yanlış haber yayıp, video göndermekte sakınca yok. Cezası da yok.

  Sadece sosyal medya da değil, özellikle whatsapp gruplarında yayınla haberler belki çok daha tehlikeli çünkü tanıdık birisinden geldiği için inanırlığı ve galeyana getirme ihtimali çok daha yüksek. O yüzden teyitsiz hiçbir bilgiyi, haberi dikkate almam.

 • Inanmiyorum ki edeyim

 • Inanmiyorum ki edeyim

 • Genellikle maksatlı belli bir amaca yönelik paylaşımlar ı teyit ediyorum çoğu asparagas çıkıyor.

 • kontrol etmek çok önemli ama kimse kontrol etmiyor en son george floyd olayları oldu bu twitter üzerinden. Ortada hiçbirşey yokken sadece polisin suçluyu etkisiz hale getirdiği yeri kaydedip twitterda paylaştılar. Öncesini de kimse izlemedi. Normalde polis onunla yaklaşık 10 dakika uğraşıyor. Hatta gayet de sakin sakin arabaya bindirmeye çalışıyorlar. Mahkemeye çıkacak zaten suçu yoksa serbest bırakılacak. Bu arada george un birsürü sabıka kaydı da var 5-6 tane. En son suçu ölümcül silahla soygun. Ölümcül silahla soygun yapan birini zaten polis el bebek gül bebek tutuklayamaz. Ateşli silah doğrultarak arabadan çekerek indiriyorlar sonrasında kelepçeliyorlar. Bizimle karakola geliyorsunuz deyip arabaya götürüyorlar. George'un ciğerleri ot çeke çeke solduğundan nefes darlığı var polisle 5 dakika boğuşunca zaten nefes alamıyorum demeye başlıyor. Üstüne 2 polis binince de daha çok daralıyor ve fenalaşıyor. Kanında uyuşturucu olduğundan bazı müdahaleler yapılamıyor ve ölüyor. Twitter ise bunları araştırmadan hemen polisleri linçledi. Polisler suçsuzken hapse girdi hetmemiş gibi bir terör örgütü patlakk verip amerika devletinin aleyhine yağmalar kundaklamalar ve silahlı protestolar yaptılar.

İlginizi çekebilecek diğer sorular