Sizce Türkiye'de çocukların hakları gerçekten korunuyor mu?

Sizce Türkiye'de çocukların hakları gerçekten korunuyor mu?

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ardından her yıl 20 Kasım günü, dünya genelinde çocuk haklarına vurgu yapılan özel bir gün olarak kutlanıyor.Tüm dünyada ve Türkiye'de kanuni hakları çiğnenen çocukları hatırlamamızı sağlayacak gün olan 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününde Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve ortakları tarafından 190 ülkede özel etkinlikler yapılıyor.Türkiye, sosyal medya üzerinden #DünyaÇocukGünü ve #WorldChildrensDay etiketleriyle çocuklar için hayallerini paylaşacak.

Dünya Çocuk Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul'da Kız Kulesi ve Galata Kulesi, Ankara'da Atakule, Eskişehir Masal Şatosu'nun yanı sıra Göbekli Tepe, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Çorum Hattuşa Surları, Patara Ören Yeri, Efes Celcus Kütüphanesi ve Hadrian Tapınağı ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi tarihi yapı ve mekanlar da maviye bürünecek.

Uluslararası Af Örgütü’nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, pornografi, şiddet, yasa dışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde, çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır.

 Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Türkiye'de bugünün kutlanması gelecek için umut verici ama şu anda çocuk haklarını düşündüğümüzde çocuklarımıza gerekli değerin verildiğini düşünmüyorum.Çocuk gelinler,çocuk işçiler,çocuğa dayak gibi üzerinde düşünülüp tedbir alınması gereken bir sürü konu var.

 

 

Sizce Türkiye'de çocuk hakları var mı? Çocuk hakları gerçekten korunuyor mu?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
İlginizi çekebilecek diğer sorular