Sizce ne kadar özgürüz? Nedir özgürlük sizce?

Sizce ne kadar özgürüz? Nedir özgürlük sizce?

Sizce kendimizi sadece ‘özgür’ zannediyor olabilir miyiz?

Aslında düşününce ne çok şey var bizi dizginleyen..Siz de benim gibi tutsak hissediyor musunuz?

İş,güç,aile,sorumluluklar, sosyal kurallar,yasaklar,elalem kaygısı,toplum baskısı..

Ne dersiniz? Özgür müyüz? Ya da ne kadar özgürüz? 

Bağlı olduğunuz ipler ne durumda!?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Bence özgür falan değiliz. Kendimizi özgür sanıyoruz sadece. Hepimiz görünmeyen iplerle etrafımızdakilere, ailemize, bizi seven ya da sevmeyen insanlara, topluma bağlıyız. Sürekli toplumun kendi uygun gördüğü bir çerçevede hayat sürmeye, ailemize karşı onlar bizi mutsuz etse de onları mutlu etme yükümlülüğüyle yaşıyoruz. Yaptığımız çoğu şeyi onlar için yapıyoruz, kendimiz için değil. Bir şeyi yapmak istediğimizde yapamıyoruz, yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmak zorunda bırakılıyoruz. Özgürlük bu hayatın neresinde? Ben söyleyeyim; hiç. Hiçbir yerinde!

  • Sonuna kadar aynı fikirdeyim..En özgür yaşayanımızın bile izin verdikleri tarafından sımsıkı tutulan ipleri var..Bazen kendimiz bile fark etmiyoruz aslında özgür olmadığımızı, hayatın içinde bence en çok da tercih anlarında fark ediyoruz bunu..

 • Başkasına ne hacet her şeyden önce biz yine kendimize bağlıyız egomuzdan dolayı bile özgür değiliz

 • Duygu ve düşüncelerim sonsuz özgür, hangi çılgın bana zincir vurabilir ki 😄

 • Biz kadınlar hiç özgür değiliz maalesef. Mutlaka bir kısıtlama ile karşılaşıyoruz ya da kendimizi kısıtlamak zorunda bırakılıyoruz.

 • özgür insan yoktur. mutlaka kararlarını düşüncelerini engelleyen bir unsur mutlaka vardır.

 • Özgürlük aslında sınırlardan, tel örgülerden ibaret. Bazılarımızın tel örgüleri daha uzakta. Aynı zamanda düşününce çok da korkunç bir durum özgürlüğün varlığına inanmak, buna körü körüne bağlanmak. Benim de en büyük korkularımdan. Her gün biraz daha özgür ve her gün biraz daha kısıtlanmış hissediyorum. Tam sınırı geçtim artık özgürüm diye naralar atacağım bakıyorum benden çok uzaklarda biri var. Onun tel örgüleri çok daha uzakta. Başlıyorum kıskanmaya. Kendimi kapana kısılmış bir fare gibi hissediyorum. Dönüyorum arkamı bakıyorum. Benden daha kötüleri var. Kafasını camdan çıkaramayan kadınlar var bu ülkede. Ama bunu bilmek beni rahatlatmıyor. Bulunduğum konuma şükür etmek bana yetmiyor. Hep daha ilerisi hep daha çok özgür olmak...
  Uzun süredir içimi kemiriyor bu özgürlük sevdası aslında. Fark ettim ki insanlardan uzaklaşmak da bir nevi özgür olmak. Onlara bağlı kalmadan dilediğini yaşamak. Beni yalnızlaştırdı bu davranış. Pişman olmadım değil aslında ama yine de bırakamıyorum. Uçurtma gibi oradan oraya savruluyorum.
  Özgürlük kişiden kişiye değişecektir. Kimine göre eve geç gelmek, kimine göre salonda sigara içmek, kimine göre uzaklara gitmek... Bu yüzden özgürlük tam olarak nedir bilemiyorum ama peşine düşmek insanı yalnızlaştırır bunu biliyorum. O yüzden dikkatli olmakta tam anlamda özgür olma hayalinin peşine düşmemekte fayda var çünkü maalesef mümkün değil.

 • Maddi dünyada karşılığı olmayan ve hiçbir zaman olamayacak olan kavramdır.
  Bunun temel sebeplerinden biri ise sorumluluktur. Sorumluluğun olduğu yerde özgürlükten bahsedilemez. Hemen birkaç örnekle açıklamak gerekirse;
  Örneğin zenginsiniz ve birçok insanın ‘parayla özgür olabilirdim’ hayalinin tam olarak karşılığısınız ancak yine özgür değilsiniz. Her şeyi geçtim artık o paranın tutsağısınız. Zenginliğinizi korumanız gerekmektedir. Zenginliğinizi korumak için de zenginliğinizi koruyacak eylemlerde bulunmak zorundasınız istemeden. Size özgürlük sağladığını düşündüğünüz şeyin tutsağısınızdır yani.

  Ancak soyut alemde bu gayet mümkün. Bunun yolu ise bilmekten geçer. Bilmeye giden yol ise öğrenmekten. İnsanı özgürleştirecek yegane şey bilgidir, sınırı yoktur, sorumluluğu yoktur. Bilmek, görmektir. Bilmek, hissedebilmektir. Bilmek, öğrendiğin şeyleri yaşayabilmektir.

  Bildikçe farkına varırsın bir şeylerin. Farkına vardıkça seni sınırlayan tüm o maddi dünyanın prangalarının amiyane tabirle röntgenini çekersin. Ve artık o prangalardan kurtulman gayet mümkündür. Statü, para, seks, gece hayatı gibi her türlü hedonist eylem ve fikir elementleri senin için ulaşılması gereken bir nokta olmaktan çıkar, sadece oradalığıyla orada dururlar. Yani boş ‘amaç’lar artık sizin için gerçekten de boştur.

 • ‘Özgür olmak istediğin her şeyi yapmak değil istemediğin hiçbir şeyi yapmamaktır.’ Der yazar. Günümüzde ikisini de yapamayız. Bazı kurallar var ve herkes buna uyuyor. Farklı şekillerde. Para kazanacaksın şu veya bu yolla. Evin olacak şurada Veya burada. Eğitim göreceksin. Şu kadar zaman... Böyle binlerce zorunluluğumuz varken neyin özgürlüğünden bahsedebiliriz ki. İnsan Özgür doğmazken nasıl Özgür yaşayıp ölebilir ?

İlginizi çekebilecek diğer sorular