Sizce merhamet ve vicdan sadece inançla mı alakalıdır?

Sizce merhamet ve vicdan sadece inançla mı alakalıdır?

Oyuncu ve şarkıcı Öykü Gürman Bloomberg HT'de yayınlanan Aslı Safak'la İşin Aslı programına konuk oldu. Anne ve babasının birbirinden farklı olduğunu söyleyen Gürman, babasının ateist olduğunu söyledi. "İnançsız birinin merhametli ve vicdanlı olabileceğine inanmıyorum. İnançsızlık egoizm ve bencillik getirir. Babam da öyleydi" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden cevap geldi.

 

Sadece inancı olan birisi mi merhametli ve vicdanlı olabilir? Merhamet ve vicdanlı olmak için ne gerekir?

 

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Vicdanin merhametin dinle.imanla alakasi yok. Tamamen kisilik meselesi malesef bazilari bu vicdani dogustan tasirken bazilari ne yapsan olmuyor

  • Bu baya önyargının en üst seviyesi. İnsanın insan olmanın gereklerini taşıması için dine ya da inanca ihtiyacı yok bence. Öykü Hanım da biraz saçmalasaymış! Gündem olmak için sarf edilen bu çaba çok saçma geliyor bana

  • Dün haberlerde gördüm. Çarşaflı kadın, sokaktaki kedileri kesip yiyor. Elinde tesbih namazlı adam çocuk tacizcisi çıkıyor. Dinsiz dediğiniz adamlar, vicdanı ve merhametiyle ülkenin yarısını kalkındırıp maddi imkan sağlıyor. Vicdan ve merhamet dinle aynı çizgide olsaydı; bugün erkekler üç eş alır, Arap kültürü hâkim olur, kadınlar bisiklet bile süremez, 15 yaşında evlilikler yapılırdı her yerde. Hiç alakası yok bunların. Zaman geçtikçe, daha çok şahit oluyoruz. Irkçılık gibi bu durum. Herkes aynı değil.

  • Merhamet; vicdanın kalbe okuduğu ezandır....Vicdansız bir kişi aynı zamanda kalpsizdir.Kalpsiz bir kişi kendisi dahil etrafındaki hiç kimseyi hiçbir şeyi sevemez. Merhamet acımak değildir acıtmamaktır.. muhtaçken verebilen insan merhametli vicdanlı insandır. Merhametli olmak için temiz bir kalbi ve inandığı kutsalları olması gerekir.

  • Aslında bu biraz hileli bir soru. Birinin inancı yüzünden vicdanlı ya da merhametli olması bu kişiyi iyi kalpli yapmaz. Çünkü yaptıklarının en sonunda ödüllendirileceğini biliyor. Cennet ödülünü koydukları zaman önlerine bunun sonucunda yapılan her davranış masumluğunu, dürüstlüğünü ve gerçekliğini yitirir. Çünkü bunu isteyerek yapmıyor, yapmalı. Bir ödül var sonunda.
    Bir yandan da dinin gerçek öğretilerini keşfetmiş. Muhtemelen dinini kendi keşfetmiş ve çocukluğundan beri cennet ödülüyle büyümemiş insanlar, inançlı insanlar, yaptıkları aktiviteleri böyle yapılmalı diye yapıyor olabilirler. Bu yüzden onları diğerleri ile aynı kefeye koyamayız.
    Bir dindarın merhamet ve vicdanına güvenmek istiyorsak cennet dendiğinde aklına neyin geldiğini öğrenmemiz lazım. Cenneti bir ödül olarak görüyorsa bu kişiye güvenmek daha zor olacaktır bence.

İlginizi çekebilecek diğer sorular