SÜPER SORU

Sizce "komik kişi" etiketi toplum ilişkilerinde bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır?

Sizce "komik kişi" etiketi toplum ilişkilerinde bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır?

Toplumda, özelliklerimize göre çeşitli kimlik etiketlerimiz vardır. Bunlar genellikle ciddi, güvenilir, hayata boşvermiş vs şeklinde sıralanır. İşte bu etiketlerden biri de "Komik Kişi" etiketidir. Sizce "komik kişi" etiketi toplum ilişkilerinde bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır? 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Yerine göre cenaze evinde hiç komik olmaz, veya trafik kazası, doğal afetler gibi durumlarda hiç komik olmaz, duruma göre hareket eden insan ve bu dengeyi yakalayan herzaman avantajlı dır

 • Komik olmak ile şaklaban olmak arasındaki ince çizgiye dikkat ediyorsa avantajlıdır insanlar tarafından sevilirler

 • Dez avantajdir
  Onun uzulebilecegi dusunulmez
  Duygulari hice sayilir
  Bir tik otesi ciddiye alinmaz

 • Komik olup yer zaman ayırt etmeyenler bizim için dezavantaj oluyor. Her koşulda sizi çekmek zorunda mıyız yani? Ama bir de yer zaman ayırt etmeden komik olması beklenen insanlar var. Bu durumda da dezavantaj onlara geçiyor.

 • Seviyeli ve zamanlamasını iyi bilenler için avantaj olabilir.

 • Bence komik kişiler genelde içinde bulundukları topluluklarda sevilirler.Kafa dağıtır onlar, grubun şovmeni olarak takılırlar.Ben komik kadınlara çok rastlamadım.Genelde komik erkekler gördüm.Komik olmaları, özellikle karşı tarafla iletişim kurmada avantajlı oluyorlar.En kötü güldürüyorlar seni ve mutlu ettikleri için sempati duyuyorsun.Komik olan insanlar ille çok mutlu insanlar olurlar diye bir kural da yok..Bazı insanlar, hayatları sorunlu ve yükleri ağır olmalarına rağmen hep güler güldürürler.Bence bu şekilde hayata karşı daha güçlü duruyorlar.Komik insanların özel olduğunu düşünüyorum, güldürebilmek önemli bir yetenek..

 • Komik kişi olmak güzeldir, bence avantaj ancak boyut olarak ne durumda olunduğu önemli yani gereksiz komik insanlar da var. Komik diye anılıp aslında aptal olduğu kast edilen insanlar var. O etiket, yerine göre üzerinizden kalkabiliyorsa sorun yok avantaj olarak görürüm ben.

 • Gerçekten etiket olarak komik kişi olarak akıllara bir kere kazındıysa kişi, bu sefer ciddiye alınmamaya başlanıyor. O yüzden dozunda tutup dezavantaja çevirmemek lazım.

 • Gerçekten komik ve eğlenceli ise evet. Ama komiğim diye ota b.oka espri yapıyorsa da hayır. Bazen bayat bir espri ciddiyetten bile daha itici olabiliyor. Özellikle de kendisi espri yapıp kendi gülenler hiç çekilmezler. Mesela ben:):):)

 • Bence bizim toplumumuzda avantajdır. Çünkü ‘’komik kişi’’ kendini sevdirmiş kişidir, samimidir, sempatiktir. Şeytan tüyü vardır, güldürür, eğlendirir, insanı iyi hissettirir. Bu yüzden komik kişiler hem sevilir hem de insanlar tarafından arkadaş olarak eş dost olarak çok istenir, aranır.

 • Komik, eğlenceli insanlar genelde mutsuz, ya da çok ağır şeyler yaşamış insanlar oluyor. Bunun sebebi bir şekilde kendini avutma isteği olabilir.
  komik ve mutlu görülen insanların iç dünyasının tam tersi bir halde olabileceğini anlatan bir hikaye var; sirkteki palyaço.
  Mutsuz ve depresif bir ruh halinde olduğu için doktora giden bir adama doktor, pazar günleri kurulan sirke gidip çok komik olan palyaçoyu izlemesini salık verir ve ekler, '' inanın daha iyi hissedeceksiniz''. Bu tavsiye üzerine adam şöyle der, doktor bey sirkteki o palyaço benim...

  Komik olanların ya da komik olmaya çalışanların daha mutsuz ve depresif olduğu ile ilgili bir çok sav vardır . özellikle Robin Williams'ın kendi hayatına son vermesi ,acaba insanları güldüren kişiler daha mı mutsuz oluyor sorusunu tekrar gündeme getirmiştir.

  Bu konuda genelleme yapmak tabii ki de yanlıştır ancak komedyenliğin ve başkalarını güldürebilme yeteneğinin bir zeka belirtisi olduğunu ve bu işi yapanların zeki olduğunu varsayarak , her zaman her şeyin aşırı farkında olmak, umutsuz, yorucu ve derinden rahatsız edici olabilir diyebiliriz.

  Direkt bu konuyla ilgili söylenmiş olmasa da , hayat felsefesi yapılabilecek şöyle bir söz vardır ;

  ''Herkesi mutlu etmeye çalışırsanız, kendiniz mutsuz olursunuz''...

 • Bence her etiketin avantajları ve dezavantajları var. Komik kişinin dezavantajlarından birisi kolaysa suistimal edilebilir bence. İnsanlar sizi her kötü hissettiklerinde kullanma eğiliminde olacaklardır. Her insan gibi inişleriniz çıkışlarınız olduğundan bazen mutsuz olduğunuzda insanlar sizden uzaklaşacaktır.
  Maalesef insanların bize hangi etiketi takacağını seçemiyoruz bu yüzden bunları yine de çok takmamakta fayda var.

 • ben komik insanları severim fakat komiklik ile şaklabanlık ve patavatsızlık arasında ince bir çizgi vardır. gerek aşk ilişkilerinde gerek ise toplum ilişkilerinde komik insanlar sevilir ve neşe kaynağı olarak görülür. fakat kendini komik sanan şebekler ise hiç sevilmez. yerli yersiz gülünmeyen espriler yapmaya çalışır ve kendini rezil eder.

 • Komik kişiye belki gülmek, eğlenmek için, gırgır, şamata yapmak için ilgi gösterirler, ama hayatta ciddiye alınmaz, önemsenmez, fikirlerine değer verilmez, iş yerinde de ağırlığı olmaz.

 • “Komik kişilerin derdi olmaz,onlar üzülemezler ve ciddi olamazlar.” algısı var bence ve bu çok kötü. Bir insan istediği ortamları neşelendiriyor diye bu onun da üzülemeyeceği ya da sinirlenip bir şeyleri ciddiye alamayacağı anlamına gelmez. Bir de komik kişilerin şöyle bir problemi var ki -en azından benim çevremdekiler- birçok şeyi ciddiye almıyorlar. Tamam, üzgünken birisinin sizi neşelendirmesi güzel ama derdinizi anlatırken alakasız bir konuda şaka yapmak bence çok kırıcı. Dengeyi sağlamak önemli.

İlginizi çekebilecek diğer sorular