Sizce bunu yapmaya ne kadar hakkımız var?

Sizce bunu yapmaya ne kadar hakkımız var?

Kariye Müzesi de Ayasofya’dan sonra ibadete açılmasına karar verilmişti biliyorsunuzdur belki. 30 Ekim günü de ilk defa cemaatle kılınacak namaz için hazırlıklar yapılıyordu lakin hazırlık biraz ayarsız olmuş galiba. 14.yy’da inşa edilen manastırın mozaikleri resimdeki gibi bir yöntemle kapatılmış. 

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Ben bilmem ! Eşim bilir🤣🤣🤣

 • Ben sabırsızlıkla ülkenin komple camiye dönüştürüleceği günü bekliyorum. Her tarafı ucuz halı kaplarlar, çorapla gezeriz işte ne güzel. Hem bu sayede dış tehditlerden de büyük ölçüde kurtulmuş oluruz, zira ibadethanelere saldırmak savaş suçudur. Bu fikri Cimer'e yazayım ben, belki reis beni danışman yapar(!)
  Bir sonraki adımlarını merak ediyorum mesela yarın öbür gün Dolmabahçe Sarayı' nı da camiye çevirirler mi ? Ya da Anıtkabir’ i cami yapalım derler mi ? Dertleri ne? Tarihi yerler bir etmeye yemin etmişler. Hadi bu ülke insanına huzur vermemeye yemin etmişsiniz bunun için elinizden geleni fazlasıyla yapıyorsunuz, biz de çekiyoruz. Ya bari tarihi dokuları ve doğayı rahat bırakın. Faydanız yok, bari rahat bırakın, yüzlerce yıl boyunca korunan tarihi yapıları rahat bırakın leş siyasetinize alet etmeyin...

 • Bugun sen bunu yaparsan yarin senin camii nide kiliseye cevirir ayin yaparlar iste ozaman soz etmeye hakkin.olmaz saygi dini olan islami siyasete katmak dogru bir davranis olamaz olmamali

 • Sabah bu haberi sosyal medyada gördüm gerçekten ve deliye döndüm. Bu sistemin içinde uyandığımız her gün umutlarımızı, güzel şeyler olacağına dair inancımızı ve saygımızı kaybediyoruz. Bu nasıl bir şey ya? Gerçekten o kadar haklı bir soru ki: BUNU YAPMAYA NE HAKKIMIZ VAR? Ülkenin her yeri cami doluyken; bu kadar tarihi ve kıymetli bir esere bunu yapmak nasıl reva olabilir? Orada, bu yapıyı inşa eden insanların, emek verenlerin hakkı var. Bu hakkı nasıl ödeyeceksiniz? Siz onların rızasını aldınız mı ki tutup da orayı namaz kılmak için ibadethaneye çevirebiliyorsunuz? Ya öbür tarafta yakanıza yapışıp hesap sorarlarsa, ya haklarını helal etmezlerse? Gasp edilen yerde namaz kılmanın haram olduğunu bilmiyor musunuz? Size yazıklar olsun ya. Artık diyecek hiçbir şeyim kalmadı benim bu iğrenç zihniyete!

 • Herkesin dini inancına saygılıyım ,bu ülkede herkes istediği gibi özgürce dini inancını yerine getirebilmeli.Anlayamadığım 100 metre ileride büyük bir cami varken ve dolmazken kültür mirası olan bir binayı sırf oy uğruna camiye dönüştürmek .Bunu da yüzyıldır bir süren mücadele sonunda kazanılan zafermiş gibi göstermek.Türkiye gerçekten çok değerli bir kültür mirasına sahip bir ülke günün sonunda belli bir düşünceye mahkum edilmemeli.Yurt dışında sıradan bir taşı bile gözümüzü boyayıp turistik bir hale getirirken biz böyle değerlere çok haksızlık ediyoruz.

 • Neyin ispatı bu...

 • En azindan.mozaikleri sokmemisler

 • Bari açılır kapanır ışıklı tente yapaydilar dedim icimden ya. Ne bu böyle ? Geçen yüzyıldan kalma yontemlerle yapılan , delux bir yerde namaz mi kılar bizim cemaat? Satafattan odun vermişler. Hiç beğenmedim.

 • Gereksiz... ben o dönemden kalma yapıtların arasında kaybolmak istiyorum. O zamanı zihnimde canlandırmak istiyorum. Yani oranın büyüsüne kapılmak istiyorum. Bu kilise olsa bile...

 • Neden her yeri camiye dönüştürmeye başladık. Bizim mahallede bile en az 20 tane var. Buraları da cami yapınca ne oluyor sanki. Buralarda kılınan namazlar daha mı özel oluyor? Sevabı daha mı fazla?
  Mozaik kısmına gelince en azından üstünü boyamamışlar buna şükür ettim. Yine de oldukça komik duruyor ne gerek var bunlara ya?!

 • kompleks bir zekanın verebileceği bir tepki sanat ve estetik anlayışı istila dönüştürme refleksi üzerine. ilkellik bana göre...

 • Son zamanlarda tarihi eser düşmanlığı başladı. Geçmişten günümüze kalan her Türlü eser özenle katlediliyor. Neyin düşmanlığı bu! Bu toprakların üzerinde bulunan bir karış toprağın bile özenle korunması gerekirken bu yapılan da ne! İnsanları müzeyi cami yaparak dindar edemezsiniz. İnsanları hiçbir şekilde bir dine ya da inanışa yönlendirmezsiniz. Halifelik yeniden mi geldi?

İlginizi çekebilecek diğer sorular