Siz kedilerin ne dediğini anlayabiliyor musunuz?

Siz kedilerin ne dediğini anlayabiliyor musunuz?

Amazon'un Alexa mühendisi kedilerin miyavlamasını bizim dilimize çeviren bir uygulama geliştirdi. Yeni geliştirilen MeowTalk adındaki uygulama sesi kaydediyor ve ne anlama geldiğini belirlemek için çalışıyor. Kedinin sahibi ayrıca çeviriyi etiketlemeye yardımcı olarak yapay zekalı yazılımın öğrenebileceği bir veri tabanı da oluşturuyor.Şu anda uygulamanın kelime dağarcığında “Besle beni, kızgınım ve beni yalnız bırak!” dahil olmak üzere yalnızca 13 kelime var. Araştırmalar kedilerin insanlar gibi belirli dilleri kullanmadığını da ortaya çıkarttı. Her kedinin miyavlaması diğer kedilerden benzersiz ve sahibine göre uyarlanmış.Bu nedenle, kedi sesleri için genel bir veri tabanı yerine, uygulamanın çevirisi her bir profilde farklılık gösteriyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi destekli bu yazılım, sesleri kaydedip etiketleyerek her bir kedinin sesini daha iyi anlayabiliyor. Uygulama kullanılırsa da o kadar doğru sonuç veriyor. 

Ben kedimim çoğu zaman miyavlayarak,ağlayarak ne dediğini anladığımı düşünüyorum fakat sabahları uzun süren bir ağlaması var bunun ne anlama geldiğini bir türlü çözemedim.Açıkçası bu uygulamayı kullanıp bu ızdırabımı çözmek isterdim.Sizce böyle bir uygulama gerçekten işe yarar mı? Siz kedinizin ne dediğini anlamayı başarabiliyor musunuz?

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
  • Kedilerle yaşayınca, bir iletişim dili ediniyorsun. Bu durum kedi ve sahibi arasında bir bağ oluyor, iletişim yolu oluyor. İkisine özel bir iletişim oluyor. Kediler kesinlikle uzaylı. Benim hayattaki en büyük zaafım olur kendileri. Elimde de kocaman bir kedi dövmesi var. Kedilerin bizi anlayıp hissettiklerine inanıyorum. İnsan olmasaydım, kesinlikle kedi olurdum. Yumuş yumuş oldum düşündükçe yine ya... Kediler bambaşka bir dünya hehe.

İlginizi çekebilecek diğer sorular