Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Herşeye anlam yüklememek lazım. İnsandır, girer çıkar. Bazen en yakınındaki insanı ömrün boyunca bir daha hiç görmezsin. Herşeye anlam yüklemek sanırım bizim toplumsal bir hastalığımiz.

 • Ben de sizin gibi düşünüyorum. Hepimizin insanların hayatlarında bir vazifesi var ve görevimiz bittiğinde O insanla yol ayrımına geliyoruz. Hepsiyle değil tabi. Bazılarıyla "ölüm bizi ayırana kadar" beraberliği yaşıyoruz. Kimisinden sevmeyi öğreniyoruz, kimisinden aşkı, kimisiyle büyüyor, kimisiyle yeniden çocuk oluyoruz. Hepimiz birilerinin eksikliklerini tamamlıyor ya da eksik bırakıp öğrenmesini sağlıyoruz. Bu böyle sürer. Herkes herkese iyi ya da kötü bir şeyler öğretir ve vazifesini bitirene kadar bu böyle devam eder.

  • Mutlaka öyle, bazen de bu anlamları kendimiz yaratmaya çalışıyoruz. Bazen sırf bir anlamı olsun diye uğraşıyoruz bazı insanlar için. Sanırım her şeyin anlamı olduğuna inanmak değil de; ''anlamı olan her şeyin bir şekilde kendi yolunu bulacağına'' inanmalıyız :))

   • Evet, kahve falı gibi, aslında alakası olmayan şeyleri biz anlam yüklemek istediğimiz için alakadar zannediyoruz. Çok da şey etmemek lazım hayatı. Ne demiş filozof: hayatı çok da ciddiye almayın. Daha içinden canlı çıkabilen olmadı.

 • Eğer böyle düşünürseniz öyle olur. Yani bu kişi hayatıma neden girdi ondan ne öğrenebilirim diye bakarsanız arkadaşlığınıza bir şeyler öğrenmek için çaba sarf edersiniz ve bu sebepten girmiş diye düşünürsünüz. Onun sayesinde öğrendiğiniz her yeni bilgi size demek bu yüzden dedirtir.
  En nihayetinde zaten hayatımıza aldığımız insanlardan bir şeyler öğrenmeye çaba gösterirsiniz.

  • Evet olayın bu kısmını düşününce ben de mantıklı buldum söylediklerinizi. Hayatımıza giren sevdiğimiz herkese bir şeyler katıp herkesten de bir şeyler öğrenmeye çalışırız genelde.

 • Bence de her şeyin olmasının bir sebebi var. Her işte bir hayır vardır. Kelebek etkisi olayına da benzetebiliriz. Hepimizin yaşadığı şeyler birine ya da kendimize hizmet ediyor, ufacık bir karşılaşmanın bile sebebi var. Buna çok inanıyorum ve buna inanmak bana iyi geliyor çünkü zor zamanlar geçirdiğimde kötü olaylar yaşadığımda bunun olması gerekiyordu vardır bir hayır deyip üzüntümü dozunda yaşayıp kararlar bağlamaya çevirmiyorum. Ümidimi kaybetmemiş oluyorum, kendimi çok daha iyilerini yaşamak için zamana ihtiyacım olduğunu her şey zamanı gelince olur diyetek rahatlatıyorum.Hayat görüşüme uygun bir bakış açısı bu.

  • Kelebek etkisinin iyi bir benzetme olduğunu düşünüyorum ben de. Kötü zamanları atlatmak için böyle bir yol edinmeniz de çok güzelmiş, umudu kaybetmemek için çok güzel bir yöntem.

İlginizi çekebilecek diğer sorular