Pedofiliyi Savunan Avukat

Pedofiliyi Savunan Avukat

 

Avukat olmak, önüne her türlü olayla gelebilecek müvekkiller çıkması demek. Az önce bir soruya cevap verirken sorduğum soruyu size de sormak istedim. Siz her türlü suçu savunur muydunuz avukat olsanız? Örneğin bir pedofiliyi savunur muydunuz? Pedofili birini savunan avukat kazandığı parayı hak ediyor mu? Yaptığı doğru mu? Siz bu duruma iş ahlakı iş etiği der, işte her şey mübahtır deyip değer yargılarınızı bir kenara bırakıp işinizi mi yapardınız yoksa tam tersini yapıp bu benim hayat görüşüme değerlerime aykırı, ben böyle birini savunamam, gözüme uyku girmez bu işi yapamam mı derdiniz?  

 

 

Örneğin bir katili savunmak, karşında acıyla kıvranan maktulün ailesi karşısında savunduğunuz müvekkilinizi yalanlarla işin içinden sıyırmak ağırınıza gider miydi? Tecavüzcü birini savunurken o kızın gözünün içine baka baka tecavüzcüyü savunup “o saatte orada ne işi vardı, dikkat çekici giyinmeseydi, bağırmadı demek ki o da istiyordu” diyebilir miydiniz?  

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Herkesin savunulma hakkı vardır. Ama bu kağıt üzerinde böyle. Benim kafamda böyle bir şeye yer yok. Ben tecavüzcüyü de savunmam, pedofiliyi de, katili de. İsteyen ‘hiç profesyonel değil’, desin. Önemli olan, kafamı yastığa koyduğumda vicdanımın ne dediği.

 • Yolda sağda solda hiç tanımadığımız kişiler arasında yaşanan olaylarda bile haklı haksız ayırımı yapıp hatta bazen olaya müdahil olup haklıyı savunma ihtiyacı hissettiğimiz içgüdülerimiz var. Hal böyleyken sırf para kazanacağım diye bir tecavüzcüye yada bir istismarcıyı savunamazdım ben...'yatacak yeri yok...' kelimesinin karşılık bulduğu bir konya parmak basmış son.Tşk ler...

 • Hukuk fakültesinde size ilk önce insanların yaşam ve savunma haklarını öğretirler. Kişi ne yapmış olursa olsun bu hakları elinden alınamaz. Bir avukat elbette istemediği uygun görmediği davayı almayabilir ancak alması durumunda da asla yargılanamaz.
  Nasıl bir doktor her hastaya aynı şekilde davranmak zorundaysa avukat için de aynısını düşünebilirsiniz. Katil, tacizci, pedofil, tecavüzcü ya da mağdur taraf olsun farketmez. Unutmayın ki aynı duruma siz de düşebilirsiniz ve sizin de savunulmaya ihtiyacınız olabilir.
  Tabi ben olması gerekelerden bahsediyorum. Mevcut sistemde maalesef birini “savunurken” karşı tarafa hakaretler ya da asılsız suçlamalarda bulunan sözde hukukçular var evet ama bunlar yüzünden işini düzgün ve ahlakıyla yapan avukatlara haksızlık etmemek gerekiyor.

  • Teoride zaten böyle fakat bireysel olarak böyle bir yükün altına vicdanen giremezdim. Etik yaptığımın doğru olduğunu söylese bile.

   • Zaten bu tarz davaları almak zorunda kalınmıyor. Kabul etmeyebilirsin her zaman bu hakkın vardır. Sadece bazen zorunlu olarak atanırsın ki o zaman da zaten çoğu pek ilgilenmiyor.

 • Konuya profesyonel olarak yaklaşmaya çalışsam da, iyi bir avukat olduğun için zor davalar tabi ki gelecektir diye düşünsem de, pratikte bu davaları almaya vicdanım el vermezdi.

 • Oste ben bubyuzden hukuktan hic hoslanmadim bana uymaz

 • Savunmam. Avukatlık yapsam çok taraf tutarım. Masumların, haksızlığa uğrayanların tarafını. Bütün sapık, cani, tecavüzcü tayfasını da kodese tıktırırım.

 • Ben bunu doktorların katilleri, canileri daha doğrusu insanı ayırmadan tedavi etmesine benzetiyorum. Sonuç olarak işi bu. Tedavi etmek, ayıramaz ki. Avukat hikayesinde de olay bu. Bu durumdan etkilenmiyorlar mıdır derseniz bence kesinlikle yıkıcı bir durum avukat açısından. Hele bir de suçlu kendini haklı görüyorsa. Yaptığından utanmıyorsa. Çok yazık.
  Etik konusuna gelirsek müvekkil ayırmak etik değil aslında.

  • Evet değil. Fakat bir tarafta etik bir tarafta vicdan olsa ben her zaman vicdandan yürürdüm. Bu yüzden benlik değil demek ki. Yoksa söylediklerin teoride çok doğru

   • İşin içine vicdanı sokmamakta fayda var bu durumlarda. Benden de asla avukat olmazdı mesela. Yüksek sesle konuşmak, birini delicesine savunmak. Hiç benlik şeyler değil. Neyse ki avukat değiliz..

 • Avukat masum olup olmadığına iftira komplo vs durumlarına bakıp inandırıcı olup olmadığına vicdanına göre hareket edenler vardır. kesin suçlu olanlara bir çoğu net tavır koyuyordur.

İlginizi çekebilecek diğer sorular