Panik Atak hastalığı? Belirtileri nedir? Tedavi süreci?

Panik atak, ortada bir üzüntü kaygı heyecan veya korku yaratacak bir durum olmadığı halde insanı derin bir korku ve dehşete düşüren psikolojik bir bozukluk. Maalesef bu genç yaşımda bu illeti iki senedir çeken biri olarak bu hastalık hakkında uzun uzun makaleler ve tezler yazabilirim bu kıvama getirdi bu hastalık beni.

Dedem ve dayımın ölümünden sonra ara ara yaşadığım ataklar yerini yoğun ve uzun süreli ataklara çevirdi. Atak sırasında yaşanılan belirtiler şunlardır; kalbin hızlı ve şiddetli bir şekilde atması, sanki kalbiniz ağzınızdan çıkıyormuşçasına. El ve ayakların boşalması tansiyon düşmesi baş dönmesi. Bazı hastalarda mide bulantısı ve kusma hissi ki bu bende de oluyor. O an sanki ölüyormuş gibi hissediyorsunuz. 

Her panik atak geçirdiğimde içimden o an tek düşündüğüm şey tamam buraya kadarmış ben şu an ölüyorum oluyor. Yaklaşık ayda iki üç sefer ölüyorum yani.

Mesela dün akşam arkadaşlarımla bir kafede otururken iki kere panik atak geçirdim yaklaşık on dakika sürdü. Tabi onlar da korktu. Fakat kendimi sakinleştirmeyi başardım.

İlaç tedavisi görüyorum atarax içiyorum fakat çok bir etkisi olduğunu söyleyemem. Bu illet ömür boyu benimle net kesin bir tedavisi yok, bitti dediğiniz tamam kurtuldum artık panik atak hastası değilim dediğiniz noktada sinsi bir düşman gibi tekrar giriyor hayatınıza.

Bu hastalıktan muzdarip kişilere tek söyleyeceğim şey o an ölmediğiniz. Panik ataktan kimse ölmez ölmüyor ama sürünüyor o ayrı. Bol bol nefes egzersizi yapın temiz hava alın sigara dumanından uzak durun zira o atağı tetikliyor. 

Geçmiş olsun.

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Alah kimseye vermesin hayat kalitesini dusuren bir hastalik bu malesef

 • Bir dönem panik atak geçiren bir arkadaşımı sürekli hastaneye götürmem gerekmişti. Ahh ne zor bir hastalık. Bir gün kalp krizi geçirdiğini düşünüyordu. Bir dönem mide ağrısından. Sonra nefes darlığı vs vs... Çok zor bir hastalık. Hep yaşayana hem yanındakine üstelik bu zorluk. Kolaylıklar diliyorum.

 • Ben panik atak sevimsizine sahip olanlardanım :) Çok daha stresli çalıştığım yıllarda başladı.Hatta o zamanlar araba kullanırken bile tutabiliyordu.İlk teşhis konulduğu dönemde doktor atak durumlarında kullanmam için bir ilaç yazmıştı.Ama kısa dönem kullanmama izin verdi ve sonra ilaç tedavisini kesti.
  Genel olarak sakinleşmemi, hayatımı biraz daha sakinleştirmemi ve hastalığı kontrol altına alabileceğim telkininde bulunmuştu.Aslında dediği gibi de oldu.
  Düzenli spor ve meditasyon yapmaya başladım.Beynimi ve vücudumu sakinleştirmeyi öğrenince, panik atak daha az gün yüzüne çıkmaya başladı.Artık sürekli olmuyor.
  Sadece büyük travmalar ve üzüntüler yaşadığımda aniden başlıyor.Ben de öğrenmeye çabaladığım tüm teknikleri uygulamaya başlıyorum hemen.Uzun yolda güzel bir müzik açıp, araba kullanıyorum trafik olmayan saatlerde.Basıp gidiyorum öyle zamanlarda, birkaç saat bile hayattan uzaklaşmak artmasını engelliyor.
  En çok işime yarayan teknik Sufi Nefes Egzersizleri oldu.Denemenizi tavsiye ederim. Bir de kendime telkin vermeyi öğrendim.İşe yarıyor.

İlginizi çekebilecek diğer sorular