Ölmenin En Kötü Yanı Sizce Nedir?

Ölmenin En Kötü Yanı Sizce Nedir?

Evet SL Ailesi, fikirlerinizi merak ediyorum açıkçası bu konu hakkındaki. benim için ölmenin en kötü yanı kendi cenazeme katılamamak. gerçekten en üzüldüğüm kısım bu, herkesin gerçekten "en" olduğu durumu görmek. en samimi hallerini görmek. bunu o kadar çok istiyorum ki. 

günlük hayatta o kadar samimiyetsiziz ki. her sabah günaydın diyoruz ama gün aydığı için değil. sosyal medya da beğeni ya da yorumlarda bulunuyoruz fakat gerçekten değil. beğenme öyle iki tıkla yapılacak bir iş olduğunu düşünmüyorum. arı duyguları görmek istiyorum. (belki de sadece gerçekten bir şeylere yaradığımı, bir insanın hayatında ufak tefekte olsa bir şeyleri etkileyebilmiş olmayı ya da gerçekten sevilebilmiş olmayı görmek isteyişimdendir. aslan burcuyuz. ilgi lazım.)

Evet sizler için ölmenin en kötü yanı nedir acaba?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • En kötü yanı ne zaman geleceğini bilememek bence. Hayatımızı hep yarın varmış gibi planlıyoruz, erteliyoruz hayalleri ve insanları ama yok aslında. Yarına sahip değiliz, bizim değil yarın. Ölüm gelip ellerimizden alabilir onu fakat bilmiyoruz bunu.
  Ne zaman öleceğimizi bilsek de muhtemelen pek güzel olmazdı hayatımız ya acele ederdik bir şeyler yapmaya ya da rahatlardık.
  Şimdi düşününce bilemedim ya :(

  • ne zaman öleceğimizi bilmek ne değiştirirdi mesela hayatınızda? neleri yapar neleri yapmazdınız? merak ettim.

   • Ne zaman öleceğimi bilsem sanki daha çok çabalardım kendim için daha cesur olurdum hayallerimde. Bir yandan da hep kafamda dolanan ben şimdi bu insanla mı vakit kaybedeceğim düşüncesini silip atmazdım. Seslendirirdim mesela bunu. Vakit kaybetmezdim kimseyle. Kısa bir ömrüm kalmış olsa bile muhtemelen daha kaliteli bir yaşamım olurdu.

 • On kotubyani bu tarafi bosa yasayip obur tarafa eli bos gitmek

 • Senin ölümünün ardından neler olduğunu görememek. Ailen, sevdiklerin ne halde? Ya da arkanda bıraktıklarına ne olacak?

 • Sevdiklerimi tekrardan göremeyecek olmak işin en ağır tarafı.Sanırım en zoru en kötü yanı onlardan ayrılmak. Aklımıza gelebilecek diğer bir şey de ne kadar yaşarsak yaşayalım keşke biraz daha yaşasaydık diye hayıflanmak olur galiba

  • ölümden öte ayrılık var diyolla. ölümün getirdiği bir ayrılık mı yoksa ayrılık zaten bir ölüm mü? ne aforizma yaptık be..

  • Bir gün öleceğimizi düşünmek insana garip duygular yaşatıyor: Boşu boşuna niye bu kadar koşturmaca, nasılsa bir şey götüremeyeceğiz v.b. En kötüsü de ölüm tarihini bilmek.
   Bana söylendi. Niye söylendi ki, sinirimi bozuyor. Her gün de zaman daralırken insanın sinirleri daha çok geriliyor.

 • Bana göre şakasının olmaması!!!!!

 • Öldükten sonra gerçek ve sonsuza kadar bir yaşam başlıyor, uykudan uyanmış oluyoruz.... 60-70 lik dünya bitiyor. En önemlisi ALLAH celle celaluhu nun Rızasını kazanmış bir kul ve son nefeste kelime-i şahadet ile getirerek ölmek bu şekilde bir ölüm iyi bir hayatın başlangıcı olabilir yoksa Allah-u teâlâya isyan ile yaşanmış bir ömür sonsuzda kadar süren eziyet ve işkence denek. Bazı kimseler inanmasada bu gerçek hiç değişmez. Ölümden sonrası için bir çok kitap mevcut. Herzaman yusuf peygamberin duası aklıma gelir, Rabbim benim canımı müslüman olarak al ve beni salih kullarından eyle...

 • Birkaç kez ölümden döndüm. Birinde site bahçesinin yolları yapılıyordu. Köpeğe mama koyarken ayağım taşa takıldı ve kolumun ústüne düştüm. Dirseğim kaburgama girmiştı, kıpırdayamıyor ve nefes alamıyordum. Yavaş yavaş boğulmaya başladım. Gözlerimin önünde beyaz ışıktan bir tünel açıldı, o tünelden girmeye başladım ve o an o zamana kadar duymadığım öyle tarifsiz büyük bir mutluluk duydum ki. O sırada köşedeki kaset satıcısı beni gördü, yanındaki gençle koşup kaldırdı da nefes alabildim. Vefat eden babamın da ruhunu çağırmıştık. "Neredesin?" diye sordum. " Bir tünelin içinde beklemedeyiz" yazdı.

 • Benim inancıma göre ölümden sonra, sonsuz bir hayat var . Cennet cehennem fasıllarını düşündüğümde, benim için en kötü şey orası için yetersiz gitmek sanırım .

 • Definden sonra en son kim kalırdı bunu öğrenememek. Bir de sonsuza kadar karanlığa mahkum olmak..

 • Anneler için, çocuğunu göremeyecek olmaktır. Özellikle küçük çocuğu olan annelerin ölümcül bir hastalık tanısı aldıklarında tek düşündükleri çocukları olmaktadır. Genç kişiler içinse çoğunlukla hayatını yaşayamama, hayallerini gerçekleştirememektir. Eksik kalmak, eksik bırakacağını bilmektir.
  Kim için ölmenin en kötü yanı, herhangi bir dine mensup biri için ölmek, sonlu bir uykudan, sonsuz bir hayata uyanmaktır. Bu açıdan düşününce ölmenin en kötü yanı kişi açısından dinin gereklerine uyulmadığı varsayıldığında azap çekeceği bir sonsuzluğun içinde yaşam sürmesi olacaktır.
  Herhangi bir dine inanmayan kişi için ölmek, aslında hiç var olmamaktır. Çünkü ölüm ile beraber bilinç, hissiyat, anı kişiye dair ne varsa ölüm ile beraber yok oluşa sürüklenmiştir.

 • kötü yanı sevdiklerini geride bırakmak keşke şunları da yapsaydım demek. öldükten sonra : denizde ise balıklara protein, karada ise doğaya protein, yanarak ise karbondioksit, yenerek ise bağırsak yolu ile yiyene sonra salınım ile toprağa protein.

İlginizi çekebilecek diğer sorular