Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Öfke kontrolü bozukluğu günümüzde yaygın olan sinirsel bir durumdur. İş stresi trafik ekonomik zorluklar gelecek kaygısı ve özel hayatta ki problemler insanların çabuk ve yersiz öfkelenmesini sağlıyor ve öfkesini kontrol etmesini engelliyor. 

Hal böyle olunca insanlar size asi asabi sinirli yaftasını yapıştırıveriyor. 

Siz öfke kontrolünde nasılsınız? Öfkelendiğiniz zaman neler yaparak sakinleşmeye çalışırsınız?

Benim bir numaralı sakinleşme metodum, meditasyondur.

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Ben sık sık öfkelenmesem de asabi biriyim gereksiz yerlerde bu huyum ortaya çıkıyor açıkçası kontrol de edemiyorum ne kadar istesem de. Zaten çoğu kez stres altında olduğumda böyle davranıyorum. Stresi azaltmaya çalışınca kendiliğinden ortadan kalkabilir. Eğer ciddi bir öfke kontrolünden bahsediyorsak terapiye falan gitmek lazım.

  • Allah vergisi sakin biriyim

  • Allah vergisi sakin biriyim

  • Öfke kontrolü, hem kendi benliğimi yıpratması hem de sosyal/ikili ilişkilerimi etkilemesinden ötürü hayatımda ciddi hasarlara sebep verdiği için, profesyonel bir yardımla bunu çözmek istedim. Sonucundaysa, kişinin öz benliğinde bu sakinliği ve kontrolü edinebileceğini deneyimliyorum. Henüz çok yeni fakat bu problemin aşılmasındaki en büyük faydanın, kişinin kendisiyle barış halinde olmasından geçtiğini görebilmekteyim.

  • Ben ancak ağlayarak sakinleştirebiliyorum kendimi.

  • Yaş ilerledikçe insan sanırım bu dünyadaki her şeyin geçici ve hayatın çok kısa olduğunu idrak ediyor. Belli bir yaşa kadar öfkelenmek sizin davranış kalıbınız haline gelmişse, bakıyorsunuz ki gereksiz öfkenin size hiç bir faydası olmadığı gibi zararı olmuş. O saatten sonra tadını çıkarmaya çalışıyorsunuz. Başıma ( ölüm hariç tabi ki) kötü bir şey geldiğinde , örneğin bilgisayarda o günün tüm işlerini yaptım ama kaydetmeden bilgisayar kapandı ya da elektrikler kesildi vs. birkaç derin nefes alıyorum ve bağırsam da pc'yi parçalasam da sorunu çözmeyeceğinden, yeniden yapmaya başlıyorum.

  • Günümüzün toplumunda insanların en büyük problemlerinden birisi öfke kontrolü.Ekonomik problemler, artan iş stresi,özel hayattaki sorunlar, üstüne salgın süreci insanların birbirine olan davranışlarını kontrol edilemez noktaya getirdi. Beyzbol oynanmayan ülkede beyzbol sopasıyla dolaşan taksiciler mi istersin, döner bıçaklarıyla maça girenler mi yol vermedi diye adam öldürenler mi bunun gibi örnekler o kadar çoğaltılabilir ki. İnsanlar bir konu ortya çıksada kavga etsek diye bekler hale geldi.Yaşadığımız her anda insanlar tehdit altında yaşıyorlar ve karşınızdan gelecek tehdidi önlemenin en etkili yöntemi sakin kalıp öfke kontrolünü sağlamak olacaktır.Bunun en etkili yönteminin meditasyon olduğunu düşünüyorum eğer öfke kontrol atına alınmaz hale geldiyse de profesyonel doktor yardımı şart olduğunu düşünüyorum.

İlginizi çekebilecek diğer sorular