Nejat Uygur denince aklınıza ne geliyor ?

Nejat Uygur denince aklınıza ne geliyor ?

Geleneksel Türk tiyatro, gösteri sanatında kendine has bir tavır geliştirerek, rol aldığı oyunlarda çocuksu tiplemeleriyle söze dayanan oyunculuğuyla ve hafif komedileriyle unutulmaz isimler arasına giren  ölümsüz sanatçı, vefatının 7. yılında sevgi, hasret ve saygıyla anıyoruz.Türk tiyatrosunda 'hiciv' ve 'mizah' denildiğinde akla gelen ilk isim olan Uygur, sahneye çıktığı günden bu yana hiçbir şekilde tiyatroyu bırakmadı,yaklaşık 60 yıl boyunca sahnede kaldı ve hayatı boyuncada kendisini mesleğine adadı

Usta sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedildi.Nejat Uygur, bir açıklamasında, "Sanatçı halkın gözü, ağzı, kulağıdır. Halkın yanında olduğunuz, dertlerini söylediğiniz zaman sizi seviyorlar demişti.Halk Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden olan Uygur, Anadolu turnelerini çok önemsedi ve orada uzun mesailer geçirdi. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.Kendisi halkın gönlünde bu ödülü çok zun zaman evvel kazanmıştı.

Cibali Karakolu", "Miğferine Çiçek Eken Asker" ve "Alo Orası Tımarhane mi?" adlı oyunları onu düşündüğümde ilk aklıma gelen oyunları Kendisini ne zaman TV’da görsem iyi ki bu dünyadan Nejat Uygur geçmiş diye yüzümde bir tebessüm oluşur.

Siz Nejat Uygur denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
İlginizi çekebilecek diğer sorular