mevsimlerin değişmesi hakkında?

herkesin bildiği üzere eskiden aslında çokta eski değil bundan beş sene önce bile eylül ayı girdiğinde soğuk soğuk eser yapraklar dökülürdü kış ekim sonunda gelirdi. şu an ekime girdik nerdeyse hava dereceleri hala otuzlarda seyrediyor. bir iki seneye kar bile yağmaz kış tamamen ortadan kaybolur diye düşünüyorum. özellikle kış mevsimini seven kış kadını olan biriyim ve bu beni açıkçası üzmekte.

sizin bu mevsimlerin dengesizliği ve kışın yavaş yavaş yok olması durumu için düşünceniz nedir? benim gibi korkuyor musunuz çünkü bu hiç normal değil, yoksa kış gelmesin iyiyiz böyle mi diyorsunuz?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Yani korkulacak boyuta geldi aslında iklim değişikliği. Bu yıl yaz çok geç geldi belli ki geç de gidecek. Bir gün yağmur soğuk ertesi gün yaz günü gibi aşırı sıcaklar oluyor. Ama biz ısrarla iklim değişikliğine karşı hiçbir şey yapmıyoruz. Yok sayıyoruz.
  PS: Söz konusu durum tehlikeli olmasaydı eğer oohh böyle çok iyi hiç gelmesin kış diyebilecek biriyim.

 • Artik neyi normal yasiyiruz ki mevsimlere gelinceye kadar

 • Artık ne zamanında gerçekleşiyor ki mevsimler zamanında değişsin.Dünyanın iklim değişikliği günden güne bozulurken bu durum kuvvetli kasırgalar, sıcak hava dalgaları ,sel kuraklık ve orman yangınları şeklinde sonuçlar doğruyor.Ve maalasef iklim değişikliğinin sebebi insan faaliyetlerinden kaynaklandığı da kanıtlanmış durumda.Dünya devletlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının bir an evvel bu konunun dünyanın en önemli sorun olduğunun farkına varması gerektiğini düşünüyorum.Sivil toplum kuruluşları biraz daha duyarlıyken ,devletler bu konu yokmuş gibi davranıyorlar.

  Doğal olarak bu durumdan İstanbul’da fazlasıyla etkileniyor, her yer beton yığını haline geldi artık kar yağışı için gerekli buharlaşma gerçekleşmiyor hatta yağmurlar bile seller şekline geldi, düzenli ve normal şeklinde yağış göremez olduk.Neredeyse ilkbahar ve sonbahar ayları olmadan yaz ve kış aylarına geçer olduk.Benim içinde de yaz sıcaklıklarını uzun sürmesi ,kışın geç gelmesi şahsi olarak mutlu edici bir durum ama yakın gelecekte kuraklık ve susuzluk problemleri çok daha şiddetli bir şekilde yaşayacağımızdan çok da endişeliyim

 • Beni uzun süredir endişelendiren bir durum ama artık eskisi kadar yoğun bir korkuya kapılmıyorum. Çünkü bireysel olarak yapabileceğim her şeyi zaten yapmaya çalışıyorum ama böyle olmaz. Toplumlar olarak bilinçlenip ciddi önlemler alınmadığı sürece önüne asla geçemeyeceğimiz bir durum. Olduğumuz yerde kalıp kaçınılmaz sonumuzu izliyoruz maalesef. Keşke böyle olmasaydı. Gelecek yıllarda ne olacak merakla bekliyorum.

 • Ruh değişimine ve melankoliye de neden olduğu rivayet edilir. Rivayetin ötesinde, mevsim sıcaktan soğuğa, ışıktan karanlığa doğru dönüyorsa doğru ve neredeyse olması gereken olduğu düşünülebilir. Değişen her dönem, bünye üzerinde kolaylıkla tanımlanabilecek minik aksaklıklara, huzursuzluklara yol açar. Kişiye göre farklı etkileri olabilir. Bu etkiler saymakla bitecek gibi değildir. bünyede her 3 ayda bir hissedilen durumdur. kış geliyor diye üzülürüm, yaz başlar diye üzülürüm, bahar desen darma duman eder... Gel gör ki zaman olur; mevsim değişikliği bile güzel olurmuş.
  Aynı zamanda bana her seferinde 'giyecek bir şeyim yok krizi' yaşatan durumdur. Anlamadığım; geçen sene bu mevsimde giydiğim onca şeye ne olmuştur? Ya da bu kış giydiğim kıyafetler seneye son bahar bitiminde nereye gidecektir?
  Bunu çözen bilim adamına bir nobel de benden.

 • Mevsim değişmesi insanı hem psikolojik olarak hem de beden sağlığı anlamında oldukça etkileyen faktörlerden biri bence. Havaların dengesizce değişmesi insanın ruh hali üzerinde çok fazla değişime ve etkiye sebep oluyor. Ayrıca mevsim tam anlamıyla oturana kadar bir öyle bir böyle olan havalar insanı nezle/grip/alerji vs. gibi hastalıklara sürüklüyor.

 • Benim kabuslarıma giriyor artık tüm bu hava olayları. Eylül'de şort giyiyoruz ama akşam da inanılmaz soğuk oluyor korkunç derecede çöl havasına benziyor havalar. Ben de kışı çok severim ama bu sene kış gelir mi gelmez mi ne zaman gelir düşünüp duruyorum. Baya korkunç bir durum. İnsanlar artık ne zaman akıllanacak acaba onu merak ediyorum. Yazık olacak bize, çocuklarımıza, torunlarımıza...

İlginizi çekebilecek diğer sorular