Meditasyon yapıyor musunuz?

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde "derin düşünme" anlamına gelmekte olan bir terim olup, sözlüklerde, "kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad" olarak tanımlanır. Meditasyon tekniklerine, ait oldukları, Budizm (Hindistan), Taoizm (Çin), Bön (Tibet), Zen (Japonya) ve İslamiyet'te (tefekkür) gibi inanç sistemlerine göre ve izledikleri yöntemlere göre değişik adlar verilmiştir. Ayrıca günümüzde mevcut farklı inanç sistemleri, mezhepler ve ekoller meditasyonu farklı olarak yorumlamakta ve farklı şekillerde uygulamaktadırlar. Bu bakımdan standart ya da tek biçimli bir meditasyondan söz etmek olanaksızdır.

Meditasyon, birçok kültürde ve dinde uygulanan manevi bir arınma tekniğidir. Uyanıklık ve konsantrasyon çalışmalarıyla kişi kendini toplar ve zihnini, ruhunu dinlendirir. Doğu kültürlerinde meditasyon, köklü ve bilinç açıcı bir teknik olarak kabul edilir. Söz konusu olan bilinç açma durumu, her inanışa göre farklı adlandırılır. Bunlar; boşluk, farkındalık, tek olma, burada ve şimdide olma, düşüncedeki özgürlük olarak tanımlanabilir. 

Siz meditasyon yapar mısınız?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Bu aralar dusunmemeye calisiyorum

 • Meditasyon ve yoga yapmak çok istiyorum ama bir türlü olmuyor. Aynı karikatürdeki gibiyim maalesef. Yok yani düzelmiyor.

 • Meditasyon bir 'olma halidir' demişti bir usta..Her ustanın farklı teknikleri var.Önemli olan inandığınız ve kolay uyguladığınız teknikleri olan bir usta seçmek gerekiyor.
  Ben öyle yaptım yani, çok daha önünüzü görerek ve emin adımlarla ilerleyebiliyorsunuz.
  Bu konuda katıldığım çok keyifli eğitimler oldu.Kalabalık topluluklarla meditasyon yapmayı daha çok seviyorum.
  İyi bir ustadan teknik dinleyip, o anda denemek çok keyifli oluyor.Ve iyi bilenler tarafından yönlendirildiğinde daha kolay ilerliyor ve keyif alıyorsun.
  Özellikle travmaların üzerinde çalışmak insanı hafifletiyor.Önce araştırma yapmanızı ve seveceğiniz tekniği bulmanızı öneririm.Gerisi kişisel çabanızla geliyor zaten..Sadece bir rehber kitap bile yeterli oluyor isteyince..

İlginizi çekebilecek diğer sorular