Masraf çıkmasın diye boşanmamak?

Masraf çıkmasın diye boşanmamak?

Fark ediyorum da çoğu evlilik sırf avukatıydı, mahkemesiydi, çocukların velayetiydi, durumuna göre nafakasıydı gibi masraf getirileri yüzünden sürdürülüyor. Bu ne kadar doğru? 

Zaten direkt evlilik, insanlar için bir terapi yöntemi olarak algılanırken sırf dara gelmemek için neden böyle sıkıntılara katlanıyor insanlar?

 

İnsanlarda ‘Hayat sıkıcı geldiyse evlenilir, evlilik sıkıcı geldiyse çocuk yapılır’ anlayışı var. Ya da ‘evlenince düzelir’ denilerek hasta zihniyetteki insanlarla masum insanların başını yakma. Silkelenin de kendinize gelin demek istiyorum böyle kişilere. Evlilik psikolojik danışmanlık servisi değil. İnsanlar birbirinin yükünü hafifletmek, başını birinin omzuna yaslayabilmek için evlenir. Tedavi olmak için değil. Aynı şekilde birbirine artık iyi gelmiyorsa bu iki insan -ya da hiçbir zaman iyi gelmediyse- boşanmak makul bir çözüm. ‘Yuvamı yıkmak istemiyorum’ bahanelerini geçin lütfen. Eğer bir evde huzur ve mutluluk yoksa o yuva çoktan yıkılmış, hiçbir suçu olmayan çocuklar ve diğer taraf da o yuvanın altında kalmıştır zaten. Ancak dediğim gibi, ben sırf sıkıntıya girmemek için mutsuz olmalarına rağmen evliliğini sürdüren çiftlere karşıyım. İmkanı olmadığı için bir kişiye katlanmak zorunda olan, özellikle kadın çok kişi gördüm. Onlar içinse bol bol iyi dileklerde bulunuyorum. Kırık Bir Aşk Hikayesi’nde geçen şu cümle durumu anlatır nitelikte: 

-Evliliğe karşı mısın?

-Hayır. Birbirini sevmeyen karı kocalara karşıyım,mutsuz çocuklara, sevgisiz evlere karşıyım. 

 

Siz ne şekilde düşünüyorsunuz?

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • “Sahi, kaç çocuk vardır annesiyle babasını dans ederken gören. Kavga ederken gören çoktur! Peki ya dans?”

 • Evleri ayırınca geçinemeyiz diye boşanmaktan vazgeçen de çok. Bir noktadan sonra söylenecek bir şey kalmıyor.

  • Evet, belki de bu yüzden günümüzde insanlar bu kadar mutsuz. Öncelikleri kendi mutlulukları değil de sadece ‘yaşamak’ , maddi yönden rahat yaşamak olduğu için.

 • o noktya gelince maddiyat düşünülmez sanırım

 • Eskiden kadınlarımız daha çok çile çekerdi. Kan kussa " kızılcık şerbeti içtim" derdi. Ama ekonomik özgürlükleri arttıkça boşanmalar çoğaldı. Bunu gururlarına yediremeyen egosu çocukluktan şişirilmis psikopatlar da kadın cinayetlerini hızlandırdılar. Çocukların kavga dövüşlü bir ailede büyümesine karşıyım. O yüzden evlenmeden önce çok iyi tanımak gerek
  Öyle bir iki ayda olacak iş değil. Belki Avrupa'lıların yaptığı gibi nikahtan önce nişanlılıkta "ön evlilik" adı altında birlikte yaşamak, daha iyi tanımaya yardımcı olur. Ama tabii bizim toplumun kurallarını zorlar mı, zorlar. Fakat bizde de imam nikahı biraz bunu karşılamıyor mu?

  • Kesinlikle. İlk bulunulan kişi ile evlenilmemesi gerektiği gibi uzun zamandır beraber olsalar bile ha denince de evlenmemeli insanlar. Ben gerçekten Türkiye’de evlilik anlayışının abartıldığını düşünüyorum her anlamda. Dediğiniz gibi imam nikahlı olan çiftler resmî nikaha ihtiyaç duymadan aynı evde yaşayabiliyorlar ama ‘ön evlilik’ uygulamasına karşı çıkıyorlar. Çelişkili ve tuhaf.

 • Hayat şartları o kadar ağırlaştı ki ayrı ayrı evde oturan bir çok aile kira ve mecburi giderleri azaltmak için ya anne babalarını yanına taşınıyorlar yada anne babalarını yanına alıyorlar.Sanırım masraf çıkmasın diye boşanmamak da bu durumun başka bir uzantısı.İstanbul için konuşursak anne babanın çalıştığı 2 maaş bile evin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamıyor.Evet bir yandan kadını ekonomik özgürlüğü var ama yazdıklarım durumu zorlaştırıyor tabi birde çocuklar belli bir yaşa gelinceye kadar sabredelim özellikle kadın bu fedakarlığı yapıyor.Kadın veya erkek mutsuzsa hayatından bir dakika bile harcamadan boşanmalı ne kendisini ne de karşısındakini mutsuz etmemeli kesinlikle bu fikirdeyim, ya ekonomik şartlar uygun değilse aynı evde arkadaş hayatı mı yaşamalı?

  • Sorun da arkadaşça yaşayamamaları zaten. Evet ekonomik açıdan çok zorlayıcı hatta durumu olmayan çoğu çift bunu gündeme bile getiremiyor ki. Onların asıl amacı Ekmek davası oluyor. Ama orta halli normal bir yaşantısı olan insanlar arkadaşça da yaşayamıyor, yeterince mutsuzlar ve arada olan çocuklara oluyor bence. Tabii asıl kişiler de yıpranıyor. Yani sözüm az da olsa imkanı olmasına rağmen bu çileyi çekmekte direnenlere. İnanın hiçbir maddi imkanı olmadan çocuklarını yanına alıp boşanan ve şu an çok mutlu olan insanlar tanıyorum. Tabii hayat herkese farklı şanslar ve imkanlar da sunmuyor. Zor bir durum.

 • Masraf çıkmasın diye boşanmamak ne ya? İlk defa duydum bunu açıkçası. Gelirden olmak vs. Anlarım ama .

  • O da bir benzeri işte. Diyorlar ki ‘aman avukatı nafakası evi derken masrafa hiç gerek yok’. Zaten sabah gidip akşam geliyorum ne olacak. Aslında insanlar biraz da korkuyor. Çünkü boşanmış olmak toplumda aynı zamanda dışlanan bir durum.

 • Maddi manevi çok külfetli bir iştir evlenmek.Bşr çift maddi manevi bu kğlfetin altına girip borçlandığında henüz evlenirken sahip oldukları borçları ödemeden boşanmayı düşünemiyorlar....!

  • Zaten insanları boşanmaya sürükleyen bu durumun da evliliğe hazırlık aşaması olduğunu düşünüyorum. Genellikle insanlar çok yıpratıyor birbirlerini bu aşamada.

İlginizi çekebilecek diğer sorular