Kısıtlamalar Geldi?

Kısıtlamalar gelecek mi ne olacak derken Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı:

"Sağlık altyapımızın ve sağlık çalışanlarının sınırlarını zorlamadan, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyarak devam etmemiz lazım. Devlet olarak kısa çalışma ödeneği ve sosyal yardımlara kadar milletimizin yayındayız"

"Haftasonları saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı olacak. Okullar yıl sonuna kadar online olarak devam edecek. AVM, marketler, kuaförler ve berberlerin faaliyetleri saat 10.00 ile 20.00 arasında sınırlanacak. Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak. Restaurant ve kafeler sadece paket servis olarak çalışma yapılacak. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak. Halı saha faaliyetleri bir süre sonlandırılacak. 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. Sigara yasağı devam edecek"

Bana sorarsanız hem çok yetersiz hem de anlamsız. İnsanlar zaten en çok bu saatlerde çıkıyordu şimdi kısıtlama yüzünden daha çok çıkmak isteyecek. Ben AVM'de çalışıyorum bu saatler en dolu saatlerimiz özellikle 14-18 arası. Sinirden ağlayacağım şimdi.

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Anlamadığım olay şu; 10.00-20.00 arası yasak, o saatler dışı korona izne mi ayrılıyor? Saçma. Bu kesin bilgi mi? Yani bu hafta başlıyor mu?

 • Kuför ve berber 10-20 çok komik hoş geneli komik olmuş ya

 • Bunlar ısınma turları

  • Ben hiç sanmıyorum ya bana millet sussun diye verilmiş kararlar gibi geldi. Bir haberde de tamamen karantinanın masada bile olmadığı söylenmişti. Ama umarım haksız çıkarım.

   • Tamamen karantina imkansiz ekonomiyi bir daha durduramazlar

    • Ekonomi mi? En dandik yağ olan biryag, ole marka gibi yağlar 5lt si 55₺ olmuş, diğerlerini saymıyorum bile asgari ücret ile geçinmeye çalışan 4 kişilik bir aile ve asgari ücret dahi alamayanların bile zar zor geçinmeye çalıştığı bir ülkede ekonomi nin değeri dolar, euro, altın, petrol, elektronik urun alma ile kıyas yapılmamalı. En ucuz marketler olan bim, a101 ve şok market zincirleri ürünlere her ay otomatik %5 ila %10 arasında hissettirmeden zam yapıyor ve ne hikmettir ki hiç kimse bu konuyu gündeme getirmiyor asgarî ücret alan veya alamayan bir kimse için ekonomi zaten batmıştır. Cok yazık hanı derlerya vatanını en çok sevene en pis işi yaptirirsin doğruymuş...

   • Bence de millet sussun diye... Çok katılıyorum

 • İşe 10’dan sonra gider insanlar da artık🤣 Daha saçma bir saat belirlemesi olamazdı

 • Şimdi hafta sonları sabah saat 10:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkmak serbest olmuş mu oluyor? Eğer serbest ise bu nasıl bir karantina mantığı yani korona virüsüne yakalanlar gece saat 20:00 ile sabah saat 10:00 arasında yakalanıyor da gündüz yakalanmıyor mu? Bu nasıl bir mantık çözemedim.
  Okulların açılması, tatillere izin verilmesi, sokak ve caddelerin dezenfekte edilmemesi, yurt dışı seyahatlerin kontrolsüz olması, yabancı turistlerin serbest serbest gezmesi ve hes kodu denilen zımbırtısının olmaması...
  Birisi şunu açıklasın
  Bu virüse yakalan kişi hasta olupta 15 gün gibi bir sürede ilaçlar, dinleme ve izole olmak ile geçiyor ise, 15 gün komple sokağa çıkma yasağı ilan edilsin herkes 15 günlük ihtiyacını stok yapsın 15 gün kimse evden dışarı cikmasin bu mantığa göre 15 günde virüsten ülkece kurtulmuş olmazmıyiz?
  Karantina günlerinde hergun sokakları caddeleri dezenfe etsinler hergun yıkasınlar bu kadarının da konuşmuyorlar mı artık çok basit ama iş ekonomiye dayandığı için bu işi parça parça yapmaya çalıştıklarından dolayı bu virüs 2025 2030 a kadar devam eder gider ben aşı dan da umutlu değilim o aşının daha test denemeleri yan etkileri bir sürü ıvır zıvırı araştırılacak en basit hastalık nezle, grip ve soğuk algınlığı nin daha henüz belir li bir ilacı yokken korona virüsünün aşısı veya ilacı olması hayalden öte değil....

  • Aşının yan etkilerini açıklamışlardı zaten bilim insanları haber kanalında hatta işte çayla kutlama yapıyoruz filan diyorlardı. Yan etkiler arasında orta seyirde bir ateşlenme oluyor halsizlik vs de. Açıklamayı izlersiniz benim aklımda bunlar kalmış. Henüz her şey çok yeni aşı mükemmel olsa bile bu virüsün hayatımızdan çıkması sene sonunu bulacak diyelim ki bu en iyi ihtimal. Yine de o zamana kadar binlerce insan sessiz sedasız ölecek.
   Ekonomiye güvenmiyorlar o kadar süre insanlara izin vermek için belli ki yine birilerinin cüzdanı bizim canımızdan kıymetli. Ben avmde çalışıyorum pazartesi günü hafta başları normalde kalabalık olmaz dedik mağaza doldu taştı bide kitap mağazası. İnsanlar pandemi filan asla dinlemiyor. HES koduna gelirsek orada kırmızı çıkmak için test yaptırmış olmak lazım. Taşıyıcı olsanız bunu uygulama bilemiyor...
   Ben artık yoruldum ne diyeceğimi şaşırdım. Sağlık bakanı inleyip duruyor millete maske takın diye, 10 Kasım'da bile saygısızlık yapmayı göze aldı Atatürk'e ama konu sokağa çıkma yasağı olunca suspus. Şaka gibi!!

   • Maalesef ülkemizde en çok korkulan şey para kaybetme korkusu bu korku öyle bir şey ki sanki dünyanın sonu ne hazindir ki başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlilar da dahil bazı cüzdanı kabarık kimseler kendi cüzdanları hesapları daha çok kabartmak için gözünü kirpmadan her canlının sağlığıyla rahatlıkla oynayabilir ve hiç kimsede ses çıkartamaz yani orta halli yaşamaya çalışkanların sağlıkları hiç kimsenin umrunda değil zaten. Bir gariban ölmüş, çocuğu hasta olmuş veya herhangi bir yakini ölmüş cuzdani kabarık kesimin hiç umrunda olmaz tok açın halinden anlamaz. Aşı ların temeli yine bildiğimiz gibi güçsüz bakteri ve virüslerin şırınga yolu ile vücuda enjekte edilmesi yani zayıflatılmış korona virüsünü tekrar dan ınsanlara vurmak bağışıklık sistemi ne karşı güçlendirmek, tabiki yan etkileri kronik rahatsızlıkları olan kimselere orta şiddetli olarak geçecektir ama yinede riskli. Hatta şimdi korona tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri de belli değil belki verilen ilaçlar kalp krizi yapıyor kimin nasil öldüğünün hiç bir rapor kaydı veya otopsi kaydı yok ölüm nedeni yaşa bağlı kronik iç organ yetmezligi, veya zature veya tansiyon. Hastalik sürecinde kullanılan ilaçlarda tehlikeli yan etkileri belli değil şeker gibi her hastaya veriyor lar. Bence artık tedbir almak veya uyarı yapmak bir işe yaramıyor yaklaşık 10 yada 11 aydır aynı kuralları hergun söylüyorlar ama kurallara uyan 81 milyonda 100 bini geçmiyor artık daha somut ve katı kurallar uygulanmalı şu anda çinin vuhan kentinde o kadar vaka yok çünkü çok katı tedbirler aldılar halende aynı katılık devam ediyor bizdede aynı katı kurallar uygulanmalı. 1 ay komlpe sokağa çıkma yasağı ilan edilmediği sürece bu masal yıllarca devam eder olan yine garibana olur...

 • Bunlar tamamıyla dostlar alışverişte görsün kısıtlamaları. Hiç bir işe yaramayacagini kendileri de biliyorlar ama biseyler yaptık demek için güya kısıtlama getiriyorlar. O yüzden de öyle bir laf kalabalığı yaptılar ki kimse gerçekten neyi kisitladiklarini bile anlamadı. Dünden beri tweeterda bu geyik dönüyor.

 • 1 Haziran itibariyle ekonomi hastalığa galip geldi.Sadece Türkiye için böyle değil ,tüm dünya aynı tip kararları almak zorunda kaldı.Yeni normalleşme adıyla halk sokağa hastalık yokmuş gibi salıverildi.Düğünler, kınalar, taziyeler,komşu ziyaretleri,altın günleri , gece klüpleri doldu taştı ,herkes dip dibe vakit geçirdi.Tatillere çıkıldı,,insanlar sürekli şehir değiştirdi sonrasında yaşadıklara yerlere döndüler. .Bütün bunlar yapılırken klasik Türk mantığı, gelecek sonbahar,kış düşünülmedi.Yaz ayları hastalığın kontrol alınması için bir fırsatken dolaşım nedeniyle hastalık daha da yayıldı.Bunlar işin sağlık tarafı, bir de aylardır evine ekmek götüremeyen, faturalarını ödeyemeyen kredi almak zorunda bırakılan çok ciddi bir insan topluluğu var.Ekonomi pandemi öncesinde zaten bitik haldeydi şu anda durmuş durumda.Önlemler önceden alınmalıydı gecikildi ve bunun sonuçlarını görüyoruz bu göstermelik gayri ciddi kısıtlamalarla görmeye de devam edeceğiz.Yine her zamanki gibi alınan önlemler sadece bir kısım insanların işlerini bitirip ,onların yaşamasını engelleyip ,diğerlerinin hayatlarını devam etmesi şeklinde alınmış.yoksul, gariban yükü her zamanki gibi çeker,yüklenir ,diğerleri yaşamaya devam eder.Türkiye acı gerçeği de bu maalasef .Devletin bir ekonomi politikası olup ,yeterli kaynakları olsaydı komple 15 gün her yer kapanır hastalık en azından kontrol altına alınabilirdi

 • Dün sade Istanbul'da 167 kişi ölmüş.

İlginizi çekebilecek diğer sorular