Kış heyecanı hepimizi sardı, peki dondurucuda kışlıklar ne alemde?

Kış heyecanı hepimizi sardı, peki dondurucuda kışlıklar ne alemde?

Bazı insanlar sıcaklıkların yoğun yaşandığı mevsimleri sevmezler. Örneğin çok sıcak olduğu için yaz, çok soğuk olduğu içinse kış onlar için pek de iç açıcı mevsimler değildir. Böyle kişiler daha çok bahar aylarını tercih eder. İlkbahar neyse de sonbahar acaba herkes için aynı anlamı mı ifade ediyor?

Eylül ayında sosyal medyada gezerken fark ettim de herkes bir Eylül aşığıymış. Her yerde eylüle yazılmış şiirler, ağaçların kuru yaprakları için söylenmiş dizeler var. Ama Eylül benim için bunların hiç birini ifade etmiyordu. Benim için Eylül demek KIŞ HAZIRLIĞI demek. 

Ağustos olup pazarlarda bir hareketlenme başlayınca benim de içimi bir sıkıntı kaplar. Kışlık hazırlama vakti gelmiştir çünkü. Menemenler, şişe domatesler, daha öncesi için  salçalar, kurutmalar, turşular,kızartmalar,fasulyeler,soslar... Sayarken yoruluyor insan. Benim için Eylül demek bunlar demek. Komşuların toplanıp hep birlikte birbirinin buzluğuna depo yapması. Bu eylüle kadar ben eylülü hep böyle gördüm. Depolama ayı. Bu Eylül annem şehir dışında olunca çevreyi gözlemledim. Meğer insanlar eylülde dışarda gezip kahveler eşliğinde sohpet ediyormuş. (Menemen ve diğer kış hazırlıkları bittiğinde tabii ödmöxşsdşw) Resmen yeni bir bakış açısı kazandım. 

İşin tuhaf yanı bunlar sadece belli bir ayda tek seferde  yapılıp yıl boyunca tüketilebilecek besinler. Bir de sık sık buzluk için yapılan diğer türlü yiyecekler var. Poğaça,kete,katmer,yaprak sarması,mantı da daha çok tercihe bağlı olan kışlıklar. Gerçekten adları geçince bile içim ürperiyor. Çünkü hepsinin yapım aşaması zor olmasından ziyade çok sancılı geçer. Ama bu kışı sevmemem için bir engel değil. Sonbaharı sevmemem içinse iyi bir engel clösöxşwöza 

Her neyse. Biz henüz bir şey yapmadık kışlık. Siz her yıl yapar mısınız? Bu yıl ne yaptınız?  (Ayıptır sorması ama mecbur soruyoruz). Kışlık olarak buzluğa atılmasını saçma ya da gereksiz bulduğunuz ürünler var mı? Bir de var mı kışlıklar için püf noktalarınız. Bizimle de paylaşın da iş yükümüz hafifler en azından dmlsöxşwçz

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
İlginizi çekebilecek diğer sorular