Kendi Görüşünüzü Rahatlıkla İfade Edebiliyor musunuz?

Toplumumuzda “doğruların”, insanların kendi tercihleri ve birikimleriyle değil, hâkim grubun inanışları ve değerlerine göre şekillendiği apaçık bir gerçektir. Genel itibariyle toplum içerisinde, çeşitli sosyal medya mecraları ve forumlarda, öz düşünceyi ifade etmekten çekinilir. 

Siz kendi fikirlerinizi ve düşüncelerinizi, diğer insanlardan bağımsız bir şekilde ortaya koyabiliyor musunuz? Yoksa, toplum içerisinde öz güven eksikliğiniz var da, sesi çok çıkan, güçlü olan kişileri mi onaylıyorsunuz?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Düşünceni ifade ettikten sonra başına gelebilecekleri tahmin edemeyince sürüye katılmayan insanlar biraz çekinir oldu tabi. Bu durumu ayırırsak eğer evet düşüncelerimi rahatlıkla söyleyebiliyorum hatta haykırabiliyorum da. Kimsenin güçlü sesinin arkasına sığınma ihtiyacım yok. Haa herkes anlıyor mu dersen o biraz sorun olabiliyor.

  • Ben kendimi ifade konusunda bir problem yaşamıyorum. İnsanlar anlama konusunda sorun yaşıyor. Çünkü farklı bakış açısı ve görüşlere oldukça kapalılar. Bu durum da, toplumda yaşamı zor bir hâle getiriyor.

  • Kendi görüşlerimi çok rahat ve net ifade edebiliyorum ama son senelerde bazı konularda korkmaya başladım.Bu tür konularda sağlığım açısından yorumsuz kalmayı tercih ediyorum.Onun dışında ifade etmek konusunda sorun yaşamıyorum ön yargıyı yıkmak konusunda problem yaşıyorum.Ön yargıları yıkmak atomu parçalamaktan daha zordur.

  • Düşüncelerimi maalesef direkt olarak dillendiremiyorum. Kafamdaki neredeyse her cümleyi törpülemek durumunda kalıyorum. Dışlanma korkusu çocukluğumdan beri peşimi bırakmayan hislerden. Birkaç kez elimde olmayan sebeplerden deneyimledim ve şimdi de yaşamaktan çok korkuyorum. Bu yüzden ifadelerimi aklımdan geçtiği gibi ifade edemiyorum.
    Genelde iletişim kurarken hep karşı tarafı ölçüyorum. Söylediklerime ne cevap vereceğini tahmin ederek hep güvenli bölgelerde oynuyorum. Şu aralar herkesin böyle yaptığına inanıyorum hatta. Bunun tam tersini yapınca insanlar sizi gıcık olarak görüyor maalesef.
    Sesi çok çıktığı için birini onaylamıyorum. Hatta öyle bağıran kendinden emin bir şeyler anlatanları dinlemiyorum bile. Şov yaparak aslında söyledikleri şeylerdeki açıklıkları kapatmaya çalışıyorlar bence.

İlginizi çekebilecek diğer sorular