Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Sen yazmışsın zaten cevabını arkadaşım. Çünkü karpuzlar artık kabaklara aşılanıyor. O yüzden de kabak tadı veriyor.

  • Her defasında bin bir ümitle alıyorum ama sonuç hüsran 😖

  • @asilya küçük veya orta boy değil, minimum 10kg ve büyüklerini tercih edin, sadece onlar tatlı ve lezzetli oluyor, diğer ebattakiler kıpkırmızı olsa bile tatlı olmuyor. Biz de haftalarca denedik, artık en büyüğünden şaşmıyoruz..

  • Şaka bir yana ama maalesef bu ciddi bir sorun ama çiftçinin de ticari amaçlarla asılı karpuz yapmaktan başka çaresi yok. Asılı karpuz dikmezse Hem hastalıklarla mücadele edemiyor, hem de verimi oldukça düşüyor ve karlı bir iş yapması mümkün olamıyor maalesef. Bu durumda genelde iki çözüm var. Bur kere tatlı denk getirir de alırsanız genelde ordan alın ya da siyah çekirdeksiz karpuzlar otekilere göre biraz daha lezzetlidir. Alakarpuzda maalesef lezzetini bilme sansiniz yok. Bahtiniza ne çıkarsa.

  • Valla eski karpuzlar yok. Hele bu sene yediğim iki üç karpuzdan o tadı alabilmişimdir. Tatsız bir şey olup çıktılar. Şaka bir yana, zaman geçtikçe her şey tadını ve değerini kaybediyor. Nerde o eski bayramlar misali, yiyeceklerden içeceğe, insanından dostuna tostuna kadar eskileri arar olduk. Bu corona olayından sonra, artık eski yaşantıya da hasret kalır olduk. Sanırım kıyamet böyle bir şey.(Tam teyze konuşması yaptım jxhdj)

  • Klasik geyik diyeceksniz ama neyin tadı kaldı ki yediğiniz hiç birşeyin tadı kalmadı.Özellkle marketlerden alınam hiçbir sebze meyvede tat denen bir şey yok sadece ismi ve görüntüsü tutuyor tadı her hangi bir şey olabilir.Bunun en büyük sebebi tarımda neredeyse artık yerli tohum kullanılması ve zorunlu olarak israil tohumunun mecbur tutulması.Sanırım yerli tohum değiş tokuşu da yasak .İsrail tohumu sadece 1 sene ürün veriyor ertesi sene tekrar ekilmesi gerekiyor ne zaman yerli tohum kullanırız o zaman sebze meyvenin tadı eskisi gibi olur.Karpuzda bu durumdan nasip alanlardan sadece birisi :-(

İlginizi çekebilecek diğer sorular