Kadına yönelik şiddeti önlemek için ne yapmalıyız?

Kadına yönelik şiddeti önlemek için ne yapmalıyız?

Bugün 25 Kasım günü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü.Kadına yönelik şiddetle mücadelede, toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi 1999 yılında da Birleşik Milletler bu günü kadına Yönelik Şiddete karşı Ulusal Mücadele Günü olarak ilan etti.

Günümüzde kadınların hala şiddetle mücadele etmeleri ne kadar trajik.Her gün üzerinde konuşulup, çözülmesi için herhangi bir adım atılmayan bu konunun çözümü için öneriniz var mı? 

 

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Erkek Görüşü
 • Aslında şiddeti kadına yönelik olarak değerlendirmek doğru olmaz. Şiddet topyekün ele alınmalı. Ben , kadına şiddet uygulayan bir kişinin hayvan sevgisine sahip olabileceğine inanmıyorum. Doğaya saygılı olabileceğine de inanmıyorum. Şiddet doğuştan kazanılan yada genlerle geçen bir şey değildir. Kişi doğduğunda şiddet nedir bilmez. Sonrasında yaşadıkları ve gördükleri neticesinde şiddet ile tanışır. Doğumdan ölüme kişinin hayatına temas eden ( aile,arkadaş,okul,eğitim,mahalle,bina,iletişim araçları vs vs vs ) her şeyi doğru seçmeli ve doğru tanımalıdır ki şiddet ile tanışmasın. Bu gün küçükken annesinden çeşitli sebeplerle şiddet gören bir çocuk büyüdüğünde bu davranışı bir tepki olarak dışa vuruyor. Ya da çocuk esirgeme kurumunda büyüyen bir çocuğun şiddeti tanımamış olma ihtimali yok. Küçükken tanıdığı bu şiddeti hayatının bir döneminde yada tamamında mutlaka ama mutlaka kullanıyor. Şiddeti önlemek için işin başından sonuna her şeyi doğru yapmalıyız ve maalesef bu işin toleransı yok. En ufak bir eksik ya da hata telafisi imkansız sonuçlar doğuruyor :(((

  • @recete Küçükken sadece annesinden değil bence veya babasından şiddet görenler, ya da dayakçı bir babayı örnek alan çocuklar desek sanki daha doğru olmaz mı?Sadece anne değil dayak atan..

   • @morpamuk elbette doğru.Orada anlatmaya çalıştığım küçükken yaşadığı şiddet. Bu şiddet ebeveynlerden,ustasından,komşusundan,öğretmeninden ne biliyim bir çok şeyden olabiliyor.

 • İnsan sevgisini kazandırmak lazım. Kadını çocuğu erkegi hayvani bitkisi nesnesi yok. Şiddetin önüne geçmek lazım

 • Önce kadını insan olarak görmeleri gerekiyor. Sonrasında ancak şiddet konusunda bir gelişme kaydedebiliriz diye düşünüyorum.
  Kadına yönelik şiddetle genel şiddeti de birbirinden ayırabilmek önemli. Birinin kalkıp başka birine şiddet uygulamasıyla bir kadına şiddet uygulaması arasında büyük fark var. Bir erkeğin bir erkeğe şiddet uygulamasının ardından alacağı cezadan tutun kişinin işlediği suça verdiği tepki bile farklıyken kadına yönelik uyguladığı şiddet sonrasında haklı bir çok sebep bulabiliyor kendince. Polis bile kocandır sever de döver de diyerek seni eve gönderiyorsa burada sıradan bir şiddet olayından çok daha farklı bir sosyal sorun var demektir.

  • @lajaconde söylediklerine imzamı atarım ,evet şiddet herkes için var ama günün sonunda en çok zarar kadınlar görüyor üstelik bu sadece basına yansıyan kısmı.Kocasından sözlü taciz durumunu şiddet olarak bile görmüyorlar.Negatif ayrımcılığı sonuna kadar yaşıyoruz hemde toplumun her alanında ve her kesiminde.

 • Maalesef bu konu ancak şiddete eğilimli erkeklerin küçük yaşta tespit edilip tedavi edilmesi ile çözülebilir ancak. Bu sistemin Türkiye'deki doğru çalışmasının mümkünatı yok bence malum insanlar çocuklarına toz kondurmayacaktır. O zaman bu canavarlardan ancak bir haltlar yediklerinden haberdar olabiliriz.
  Ben artık sürecin erkek kısmıyla ilgilenmiyorum olmuyor çünkü. Anneler babalar o altın yürekli oğullarının böyle canavarca şeyler yaptığını kabullenemiyor ya da onları "erkek" diye parmakla gösteriyorlar. Bu erkeklerin de "erkek" olmaları için ne kadar çok görevleri yerine getirmeleri lazım yahu. Sünnet, askerlik, evlilik, babalık, şiddette meyilli olma... Yazık gerçekten.
  Ben artık sürecin kadın kısmını düşünüyorum. Şu yalan dolan kadın gücüne duruşuna adanmış dizilerde harcanan paraların yarısı gerçekten mağdur edilmiş kadınların topluma geri döndürülmesine ya da korunmasına harcansa ne güzel olur. Dizi için de iyi bir reklam olur. İnsanlar izlerken birilerine yardım ettiğini bilir, iyi hisseder, daha çok izler. Ama bizimkiler anca ödül gecelerinde neredeyse her bölümde ağlattıkları karakterlerin gücünden dem vurur iki üç feminist like'ı almaya çalışırlar. Utanç kaynağı.

 • şöyle görmek gerek böyle yapmak gerek tamam güzel hepsi. Siz ev hayatınız da sosyal yaşantınız da nasılsınız kendinize düşünce davranışlarınız da hangi konular da yanlış yapıyorsunuz değerlendirme yapıyormusunun. Eviniz de daha kız erkek çocuk yaklaşımınızı değerlendiriyormusunuz. Toplum da kendim de dahil ata erkil cinsiyetçi bir zihniyetin adetleri görüşleri davranışları içinde yaşadık yaşıyoruz içten içe kendi evlerimiz de bunu yaşıyor yaşatıyor kabul ediyor normalleştiriyoruz. Bu konu bireyin cinsiyet çi bakış açısını değiştirip yaşam da eşit şartlar haklara sahip olduğumuzu bilmesi davranması ile başlanır fasa fiso yapmak istemiyorum ama toplumda erkekler de kadınlar da yaşam da gösterdikleri davranış daha çok konu olur kendim de dahil.

İlginizi çekebilecek diğer sorular