Kadına şiddetin dizi yoluyla onaylanması sizce de teşvik edici değil mi?

Kadına şiddetin dizi yoluyla onaylanması sizce de teşvik edici değil mi?

Star TV ekranlarında yayınlanan Sefirin Kızı adlı dizide bir kadının bıçaklanarak öldürüldüğü sahnenin #EnGüzelAn etiketiyle paylaşılması büyük tepki topladı.Paylaşılan sahnede adamın kadını bıçaklayarak öldürdüğü görülüyor. Sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çeken paylaşımın bir süre sonra silinmesi dikkat çekti.

 

Dizilerde farklı sokakta farklı mı sanki? Bu zihniyet içimizde yaşıyor.Her gün artarak devam ediyor.Bu durumun bu kadar gözümüze sokulmasını engellemek için en azından dizilerde tedbir almak gerekli değil mi?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Muhtemelen farkına varmamışlardır en güzel an etiketinin o sahneye denk geldiğini. Kanal bu dikkatsizliği yapanı işten çıkartmıştır bile çoktan diye tahmin ediyorum.

 • Aslında diziler hayattan gerçek kesitler sunuyor adı altında cilalıyor ve yayınlıyorlar hep. Ben dizilerin bir filtreden geçirilerek yayınlanması gerektiğini düşünüyorum.

 • Görsek de, görmesek de, dizilerde yayınlansa da, filmlere konu olsa da; Türkiye’de kadınların yüzde 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor.

  Kadına Şiddeti engellemenin tek yolu, hepimizin de bildiği gibi, caydırıcılığı, TCK'nın mihenk taşı haline getirmek.

 • Dizilerde elbette tedbir alınmalı. Ama bu tedbirler kamera karşısında feminizm naraları atıp bir sonraki sahnede kadına ağıza alınmayacak sözler söyleyip cinsiyetinden dem vurularak değil. Son zamanlarda feminizm hareketlerinin nette etkileşimi çok olduğundan böyle kadınların yanında olunduğunu belirterek, bu feminizm hareketini reklam malzemesine dönüştürerek senaryolar yazıyorlar ve fragmanlar da kullanıyorlar bu taktiği. Ama diziyi biraz izleyince olayların öyle olmadığını hala Pamuk Prenses gibi prensin en sonda gelip kurtardığı dizileri önümüze koyuyorlar. Her seferinde zor durumda olan kadınlar ve onları kurtarmaya gelen erkekler oluyor. Dizinin 80 dakikası kadın ağlıyor ve güçlü ilan ediliyor, acılara göğüs gerdiği için. Fakat kendini durumdan kurtarmak için çabası 0. Sen Anlat Karadeniz diye bir dizi vardı hatta. Çirkin çirkin şiddet sahneleri, kızın sürekli ağlamaları ve onu sürekli kurtaran bir erkek vardı. Dizinin senaristleri Altın Kelebek aldıklarında yine kadının gücünden dem vurdular. Aksine Kadın diye bir dizi vardı mesela yine zor durumda bir kadının hikayesi anlatılıyordu ama Özge Hanım saatlerce ağlamıyordu, durmadan yardım dilenmiyordu...
  Sonuç olarak tedbirleri sadece laf olsun diye senaryolarda almak artık çiğ duruyor zira biz durumu çözdük, artık izlemiyoruz. Önce kamera arkasında eşit ödemeler yapsınlar sonra senaryolarını yüksek sesle bir okusunlar. Feminist olacağız izleneceğiz diye kadın düşmanı çıkacaklar en sonunda.

  • @janedoe dizide söylemek istedikleriyle yaptıklarının bir olması lazım ,neredeyse tüm dizlerde her yerleri farklı oynuyor feminist olan kadın dövdürüyor maço olan kadın hakkı savunuyor hepsi de bir şeklide bu durumu yediriyorlar :-(

   • Kesinlikle! Aslında yola bu amaçla çıkılmadan da iyi diziler yazabilirler. Küçük küçük detaylar ile seyirciye bir şeyler öğretmeyi ya da bir şeyler başarmayı amaçlayabilirler ama bu aralar feminizm popüler oldu ya dayanamıyorlar. Ne zaman duracaklar acaba ne zaman bitecek bu sevda?

 • Reytin ugruna neleri yoksiyorlar neleri

İlginizi çekebilecek diğer sorular