Kadın üniversitesi 2021’de açılıyor. Sizce nasıl olacak?

Kadın üniversitesi 2021’de açılıyor. Sizce nasıl olacak?

Herkese iyi akşamlar dilerim. Geçtiğimiz aylarda cumhurbaşkanının Japonya gezisi sonrasında yaptığı açıklamada Japonya’da sadece kadınların gittiği bir üniversitenin var olduğunu ve bu üniversitenin Türkiye’de de açılması için çalışmalara başlayacağını duyurdu. Dün yapılan açıklamayla da 2021’de Türkiye’de kadın üniversitesinin açılacağı söylendi. Şimdi istemsizce şunu soruyorum: Buna gerek var mı?

Belli yaşa gelmiş kadın ve erkeklerin aynı ortamda bulunmasını bile istemiyorlar. Önce ortaokul ve lise üzerinden başlanıldı. Şimdi üniversite derken yakında iş yerlerinde de araya perde çekerler ya da direkt kadınların çalışması yasak olur. 

 

Benim daha söyleyeceğim çok şey var ama sizin de benzer şeyler düşüneceğinizi  ve söyleyeceğinizi tahmin edip yorumu size bırakıyorum. Sizce kadın üniversitesi gerekli miydi?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Daha saçma bir şey görmedim. Kadın üniversitesi nedir ya? Biri bana açıklasın lütfen!! Normal üniversiteler bitti eğitimde 10numara hepsi dünya sıralamasında bir tek kadın üniversitesi eksikti o da oldu.
  Kadınlar kovalasın onu inşallah. Şu dünyaya bir türlü sığdıramadılar bizi be!!

  • Amaçları üniversite mi ki sanki! Onların derdi kadınlar erkeklerle aynı ortama girmesin. Bazı ailelerin çocuklarını zorla imam hatipe gönderdiği yetmiyor bir de bu çıktı şimdi.

 • Adım adım hedeflerine ulaşıyorlar.

 • Sebep?

 • Bence çok saçma olur. Öyle bir okul olsa eminim içerdeki akademik kadroda tüm bayan olur.İçerde günlük şıklık yarışı yaşanır.Dedikodu olayını düşünemiyorum walla. Bir çok açıdan saçma geliyor bana.

 • Amaç tacizi mi önlemek mi? Yoksa mahrem namahrem olayı mı? Taciz ise çok saçma bu şekilde önlem alamazsın, sonuçta üniversitenin dışına çıktığında, sokakta yaşayabilirsin. Kafalar karışık...

  • Amaç kadınları adım adım toplumdan soyutlamak. Dışlamak. ‘Başta kendi aralarında takılsınlar sonra tamamen sileriz’ demek. Kadın ve erkekleri aynı ortama sokmama çabası da bunun yanında tabii.

 • Kesinlikle çok saçma bir karar. Bu şekilde insanları ikiye bölerek neyi amaçladıklarını çok merak ediyorum. İnsanlar birbirinden uzaklaşıyor. Bu şekilde kadınlar resmen karşı cinse düşman olarak yetişiyor. Eşlerini seçmede zorluklar çekiyorlar.
  Gelelim eğitim kısmına. Üniversite benim için zorlu bir deneyimdi , hala okuyorum, çünkü sesimi çıkaramıyordum kendimi savunamıyordum. Ama zamanla sesim çıktı kendimi savundum. Kafama yatmayan şeyler konusunda tartıştım. Erkeklerin bakış açısından hayatı fark ettim ki bence bu çok önemliydi. Bu yüzden böyle bir projenin bırakın gerçekleştirilmesi konuşulması bile çok komik.

  • Trajikomik. Japonya’ya gidip sadece bunu örnek alıp dönülmesi de çabası. Bunu yapanların amaçlarından biri de kadınların sesinin çıkmaması olsa gerek 🤦🏻‍♀️

   • İşin üzücü tarafı bu adamların eşleri, kızları filan var. Nasıl oluyor da sorgulamıyorlar bu adamları boyun eğiyorlar. Cinsiyetlerine saygılarını geçtim kendilerine de mi saygıları yok bu kadınların?

 • Kafalarındaki 2023 Türkiye’si için adım adım ilerliyorlar galiba adım adım değilde koşarak gidiyorlar.Liseler, üniversite otobüsler belki de unuttuğum yerler kadını toplumdan ayrıştırmaya çalışıyorlar.Bu da olmaz denilen ne varsa bir zaman sonunda başımıza geliyor
  Biz düşüncelerimizle , fikirlerimizle her zaman özgürüz.Kadınlar ne kadar çok baskı görürlerse görsünler çok daha güçlü bir şekilde bu ortamdan çıkacakcaklardır.Atatürk sözleriyle Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir

 • Ülkedeki mevcut üniversite sayısı, eğitim kalitesine hiç girmiyorum o zaten apayrı bir mesele, sadece Japonya'nın kadın haklarını erkeklere eşitleme konusunda iyi bir örnek olmadığından bahsetmek istiyorum.

  Japonya kadın erkek eşitliği konusunda örnek alınacak en son ülke bile değildir. Mesela Japon istihdam piyasasına bakarsanız kadınların kalıcı çalışanlar olarak kabul edilmediğini görürsünüz. Japonya'da biri işten çıkarılacaksa ilk olarak kadınlar işten çıkarılır. İşi iyi bilip bilmediği, vasfı filan hiç önemli değil. Şirkete kadından çok daha az katkısı olan erkek tutulur ve kadın çalışan işten çıkarılır. O nedenle işsizlik oranı hiç dalgalanmıyor gibi görünür Japonya'da, sebeplerinden biri kadınların çalışandan veya işsizden sayılmaması. Japonya'nın örnek alınabilecek o kadar çok iyi yönü var ama biz gidiyoruz en kötü yönüne öykünüyoruz.

  Ben hep derim ülkemiz tam bir doğu batı sentezi. Doğu'nun da Batı'nın da ahlaksızlığı, yanlışı bizde.
  Hastalıklı zihinlerin haremlik, selamlık uygulamasından başka bir şey değil bu, erkekleri öcü gibi görecek, onlardan,toplumdan iyice soyutlanacak, korku ve baskıya teslim olup daha çok kendini ezdirecek yeni nesil muhafazakâr kadın oluşumu için en ideal yolu bulmuşlar. Asla durmuyorlar, asla!

 • SAÇMALIK. Kadınları sosyal hayattan uzaklaştırarak nereye varabileceğinizi düşünüyorsunuz ya? Gerçekten bunca kötü ve iğrenç zihniyetin çözümü bu mu olacak? Yarın öbür gün başına kötü bir iş gelen bütün üniversite öğrencisi kadınlara ‘’neden kadın okuluna gitmedin’’ deyip hesap sorup, onu suçlayacaklar. Yine gerçekten suçlu olan ırz düşmanı şerefsiz katiller, tacizciler değil; masum kadınlar suçlanacak. Bu nasıl bir sistemdir ya? Her geçen gün daha da iğreniyor ve hayret ediyorum. Önce İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın! Sonra konuşun.

  • 2021’de kadın üniversitesi değil, tecavüzcüler için yeni bir bahane kapısı açılıyor. Haber manşetleri gözümün önüne şimdiden geldi. Her zamanki gibi böyle olmamasını umalım. İstanbul sözleşmesi bizim toplumumuza karşıt cinsiyetlerin bir arada olduğu üniversitelerden bile daha ters (!)

   • Gerçekten öyle olacak. Bu zihniyetle ve bu niyetle işe kalkışan herkesin Allah bin bir belasını versin ya. Yemin ederim midemi bulandırıyorlar artık görmeye duymaya tahammül edemiyorum bu insanların saçma ve yalnızca kendi çıkarlarına yarayan ‘’çözüm’’ sandıkları şeyleri. Ya da ‘’çözüm’’ diye yutturmaya çalıştıkları diyeyim.

    • Onların amaçları tüm insanlar için geçerli olacak bir çözüm yaratmak değil. Kendi fikirleri ve dünya görüşlerinin dışına çıkmadan benimsedikleri ideolojilere göre kararlar vermek ve kim ne düşünüyor umursamadan bu uygulamaları bütün insanlar için zorunlu kılmak bir de bunun reklamını yapmak. Sanki
     İyi bir şeymiş gibi. Tez vakitte kurtuluruz umarım.

İlginizi çekebilecek diğer sorular