Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • İntikam almak son derece gereksiz, insanlığa yakışmayan, ne alana ne çekene zerre faydası ya da katkısı bulunmayan boş eylem.
  İnsanlar neden faydalı şeylerle uğraşmak yerine böyle çocukça davranışlarda bulunurlar anlayamıyorum. İntikam alınca ne oluyor? Ufak bir haz belki. Ya sonra? İntikam aldığın kişi ufak bir acı hisseder belki. Ya sonra? Alan da çeken de unutacak her şeyi günün birinde.

  Birbirimizi sevmek, birbirimize faydalı olmak, mutlu etmek varken neden intikam? Neden yalan? Neden dalavere? Neden acı? İnsanlar birbirlerinin hayatlarını kolaylaştırmak için bir arada yaşıyor olmalılar, hayatı zindan etmek için değil!
  Öfke anında her şey kontrolden çıkıyor biliyorum ama bir duralım yahu, bir düşünelim, nefes alalım, sakin olalım. Mantıklı kararlar verelim.

  Bana karşı hata yapan birine o hatayı yapma fırsatını verdiğim için ilk suçlu benim. Bu karşı tarafın masum olduğu anlamına gelmez dolayısıyla yanlış yapan her kim olursa olsun, hatasının cezasını beni kaybederek öder. Beni kaybetmeyi göze alıp yanlış yapacak insandan intikam alsam ne değişir ki? Bu yüzden Allah'a havale edip geçerim.

 • Valla yapılan yanlışa göre değişir o🤣🤣

 • Kindar bir yapıya sahip olanlar genellikle kendi içini de yer bitirir. Bu iki taraflı zarara yol açar. İnanma duygusunun da insana verilme sebeplerinden bir tanesi güvendir. Yaratıcının doğru ve adaletli bir geri dönüş yapacağına inanan biri Allaha havale etmeyi uygun bulur. Fakat insan olarak bazen canımızın çok yandığı vakitlerde bu düşünceden kendimizi alamayız. Bana gelecek olursak genel olarak Allaha havale etmeyi tercih ederim. Bazı istisna durumları olabiliyor. Herkes gibi her zaman psikolojik olarak kendimi iyi hissetmediğim dönemler geçiriyorum. Bu dönemlerde bana yapılana karşılık verme psikolojisine de çok sık giriyorum. Fakat ne kadar girsem de kindar bir yapıya sahip olmayışım beni engelliyor. Velhasıl kelam hepsi aynı noktaya dönüyor. Allaha havele eder yoluma bakarım.

 • İntikam gereken zamanlar olur ama bunu çok sakince ve ilahi adalet eşliğinde yaparım. Allaha havale etme işlemini daha çok kullanıyorum😂

 • İntikm neye yarar Allaha havale eder keyfime bakarım. Hiçbir şeye bu kadar kin iyi değil yaşlandırır insanı

İlginizi çekebilecek diğer sorular