Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Insanlar kotu dogmaz ama kotuluge evrilir cevre sartlari vs vs ama hic bir insan kotu dogmaz kotuluk bir secimdir

 • Doğuştan değil yetiştirilme tarzından ya da yaşadıklarından dolayı çocukluktan gelir. Sonradan kötülerin muhtemelen geçerli sebepleri oluyor onları bu tavra iten.

 • kötülük yada iyilik hayatın içinde öğrenilerek ihtiyaçların sonucun da bir seçim bana kalırsa. hatta bazen tercihlerimiz bizim için iyi iken başkası için kötü sonuçlar doğurur. her iyiliğin içinde biraz kötülük, her kötülüğün içinde biraz iyilik var felsefesi bir anlamda doğruluk taşır.

 • Tabii ki sonradan yaşananlardan. Yoksa kimse orijininde kötü değildir.

 • Bence kimse kötü değil aslında. Yaptıkları davranışların sebeplerini açıkladıklarında aslında onların da kendilerini böyle görmediğini fark ederiz. Bu durumda bizim de başkasının hikayesinde kötü karakter olma ihtimalimiz ne kadardır?
  Bu yüzden kötülüğün göreceli olduğunu kabullenmeliyiz bununla beraber empati yeteneğimiz de gelişecektir. Birini anlamak her açıdan bizim için faydalı olacaktır. Belki zamanla birilerine kötü demek bu kadar kolaylaşmaz. Sonuç olarak insanlar kötü olabilirler ya da olmayabilirler ama biz buna ne hakla karar veriyoruz? Bize karşı davranışları yüzünden mi? Bize neden böyle davranıyorlar? Benim için önemli olan eylem değil sebebidir.

 • Kimse kötü doğmaz. Zamanla öğrenir. Doğuştan beridir kötülüğe eğilimli yetiştirilirse o zaman sen sanıyorsun ki o çocuk doğuştan kötü. Oysa o içinde bulunduğu ortam gereği o eylemleri yapmayı kendine huy edinmiş.

 • Bence her insanın iyi ya da kötü olmak için sebepleri vardır. Gelişme ve büyüme çağında maruz kaldığı davranışlar, söylemler, yaşadığı hayat, başından geçen hikaye vb. etkenler bir insanı iyi ya da kötü yapabilir. Çok kötü sandığımız biri belki de hayatına değecek güzel bir dokunuşla içindeki iyiliği keşfedebilir. Ya da çok iyi olduğunu sandığımız biri, kendi reklamını iyilikle yapan ve bunu çıkar sebebi yapan aslen kötü biri olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam hani şöyle bir söz vardı ya, iyilik ve kötülük de insanın içindeki iki olgudur. Siz hangisini beslerseniz, o büyür ve sizi ele geçirir.

 • Kötülük doğuştan gelmez, ortam hayat şartları ve cevre insanı yönlendirir

 • Kötülük doğuştan gelmez, ortam hayat şartları ve cevre insanı yönlendirir

İlginizi çekebilecek diğer sorular