İnsanlar Değişir Mi?

İnsanlar Değişir Mi?

Bazen hayatımızdaki insanlar bizi hayal kırıklığına uğratır, bazen iyi hissetmeyeceğimiz şeyler yaparlar. Onları kaybetmemek için kendimize sebepler uydururuz. Zamanla değişir, zamanla fark eder ve daha anlayışlı özverili davranır diye düşünürüz. Hatta bazen zamanla değişme sözünü bize karşı taraf verir. Sizce bu söze inanmalı mıyız? İnsanlar zamanla değişir mi?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Değişir, hatta o kadar değişir ki; kendi bile şaşırır, eski halini hatırladıkça, bazen de hicap duyar.
  Zalimlik gören keskinleşir, şefkat gören yumuşar, sevgisizlik gören güvenmemeyi öğrenir, şartlar ve imkanlar değişince tutumu da tavrı da değişir.
  Kişilik dediğimiz şey sabit değildir, akışkan ve değişkendir. Fark eder insan.
  En çok da insanın duyguları değişir, tahammülü azalır, insanlara inancı kalmaz. Sevdiğinden soğur ya da daha çok ısınır... Zaman herkesi her Şeyi değiştirir öğrenir insan.
  Sevdiklerini kaybettikçe umursamaz olmayı, çabaladığı halde olmayınca vazgeçmeyi öğrenir insan. Dünyayı değiştirmek isterken dünyanın onu değiştirdiğine emin olur insan.
  Girdiği ortama uyum sağlar insan, rahat olduğu insanların yanında yüzünde güller açarken, söylediklerini dinleyen yoksa sessizleşir insan.
  Yoklukta/ varlıkta değişir insan, çaresizlikte olgunlaşırken, kabullenmeyi öğrenir insan. Bazı insanların asla bir çabaya değmediğini, nankörlük göre göre öğrenir insan, yalnız kala kala kendiyle barışmayı, en çok kendine değer vermesi gerektiğini öğrenir insan.

 • Değişmez değişmez, yedisinde neyse yetmişinde de odur. Bir şans daha versen daha beterini yapar . Tecrübeyle sabittir, yanlış insan olduğunu anladığınızda def edin gitsin ki yıllarınızı, hatta ömrünüzü heba etmeyin.

  • İnsan bazen umut etmeyi, değişir diye düşünüp ona göre hareket etmeyi daha çok istiyor. Ne yapalım gönül işte, razı gelmiyor.

   • Bir, iki denesin, ama sonuç değişmeyecektir. Benim başıma geldi. Gençken insan saf oluyor ve herkesi kendi gibi zannediyor. Söylediklerine inanıuor. Ama öyle şeytani insanlar var ki, gözünün içine baka baka kandırıyorlar insanı. Genç yaşta çok inanıp aldanıyor insan, hele akıl verenin, arkanda duranın yoksa. Ama iş işten geçince, bir yığın kayıptan sonra keşkelerle başbaşa kalıyor.

    • Herkesi kendi gibi zannetmek kısmına çok katılıyorum. Ben insanlara çok güvenen biriyim esasında. Umarım sizin dediğiniz gibi bu sadece gençliğin verdiği bir şeydir ve zamanla olgunlaştıkça daha temkinli davranabilen biri olurum. Çünkü bu gidişle bir ömrü zarar ziyan edeceğim.

 • Bu konuda nedense emin olamıyorum. Herkes değişir aslında. Kimse aynı kalmaz istese de istemese de. Sanırım burada aynı davranışları sergilemenin karşısındakinin tavırlarıyla bir alakası var.

  • Ben de aynı araftayım. Emin olamıyorum, emin olmak da istemiyorum. Çünkü bir yandan mantık bir yandan duygular farklı farklı şeylere inanıyor.

  • Kendini sürekli geliştiren bir insansa, narsisit psikopat değilse belki. Ama psikopatların değişmesi çok zor. Belki tedavi olurlarsa. Ama çoğu hasta olduğunu kabul etmiyor.

   • İnsanın genç birinden beklentileri da daha yüksek oluyor. Örneğin kendini geliştirebileceğini, zamanla olgunlaşacağını, huylarını törpüleyeceğini düşünebiliyoruz. Fakat belli bir yaşa gelmiş insanlarda, mesela anne ve babalarımızda bu örnek geçerli olamıyor. Huylu huyunu terk etmiyor denir ya, aynen o şekilde.

    • Içinde varsa geliştirir kendini. Yoksa gençken yaptığı masum rollerini de bırakır, hele biraz zenginleşirse, senden alacağını almış, artık bir beklentisi kalmamışsa içinde sakladığı tüm çirkinlikeri yüzüne haykırır. Hayret edersin o vaatler nereye gitti, söyledikleri hep yalanmış diye. Tabii bu kötü örnek toplumumuzda da çok fazla olan narsisit, psikopatlar için. Ama iyi huylu, temiz kalpli biriyse kötüleşmez tabii. Önemli olan iyi kalpli birini bulabilmek ve onun iyi tanıyana kadar zaman tanımak kendine.

  • Bende katılıyorum. Çünkü kendimden biliyorum. Zamanla çok değiştiğimi düşünüyorum. Eşimde aynı şekilde çok değişti. Fakat bazı kalıcı huylar vardır. Onlar değişmiyor. Misal veriyorum, çabuk sinirlenmem, çok detaycı olmak vs. gibi. Ama eğer insan sevmediği huyunu samimi bir şekilde değiştirmek ister ve o huyundan memnun değilse , çaba harcadığı takdirde değiştirebilir. Ayrıca bazı burçlar var misal su grupları genelde bulunduğu ortamın şeklini alırlar. Evlenince eşinin ailesinden, iş ortamında vs gibi yerlerde zamanla huyu değişebiliyor.

 • İnsanlar üzerinde ufak tefek oynamalar olur. Mama ana malzeme değişmez.
  Bazen biz bazı öğrenciler için deriz bize kavak vermişler ondanoturma grubu çıkarmamızı istiyorlar ama olmuyor malzeme el vermiyor

 • İnsan hayatta yaşadığı acı tatlı deneyimlere göre, zaman içerisinde yontuluyor ve değişiyor.Kendimi düşünüyorum mesela, geçmiş yıllarda çok daha hırslı ve hırçındım .Ama şimdiki halime bakıyorum çok daha sakin, keyifli ve cana yakınım.
  Yaşadıkları bir ölçüde yontuyor insanı..Ama kişiliğinin temel özellikleri hiçbir zaman değişmiyor.Yine asiyim, serseriliği ve macerayı seviyorum, yine kızdığım ve sevindiğim şeyler aynı..Sadece yaştan dolayı daha ayaklarım yere basıyor, daha gerçekçi davranıyorum.
  Ama konu ikili ilişkilerde karşı tarafa 2.şans vermek ise; gerek yok derim.Kesinlikle yapmayacağım dedikleri şeyi yine yaparlar..Aslında değişmemiştir, ne sebeple olduğunu bilemem ama tekrar sizinle ilintide olmak istiyordur o kadar..Aynı şeyleri yaşarsınız, ilşki yine aynı yerden, bu sefer daha da sevimsiz bir tecrübeyle biter..
  Bu iki 'değişme' durumu birbirinden farklıdır benim gözümde..İkili ilişkilerde belirleyici duygulardır, karşıdaki değişsin veya değişmesin eğer duygusal olarak sizin için hala değerliyse zaten siz değiştiğine inandırırsınız kendinizi..Ama yine aynı şeyi muhakkak yaşar ve hatırlarsınız..Ohaaaa bu yüzdendi işte diye..

  • İnsanın kendi kendisini geliştirmesi, büyütmesi, deneyimlerle beraber iyileştirmesi ve değiştirmesi kısmına sonuna kadar katılıyorum. Fakat ikili ilişkiler konusunda o kadar duygularıyla hareket eden birine dönüşüyorum ki, bilemiyorum. Umarım ömrümün geri kalanını daha mantıklı bir şekilde ve kendimi düşünerek hareket ederim.

 • Ben değişeceklerini düşünüyorum. Bir dakika bile insana unutamayacağı bir şey yaşatır ve değişmek zorunda hisseder ya da farkında bile olmadan bir değişime girer. Önemli olan hangi açıdan değiştiği.

 • İnsanlar değişmez. Sadece çaresizleşirler ve istediklerini değil mecbur kaldıklarını yaparlar. Zamanla mecbur kaldıklarını istediklerini düşünürler.

  • Hiç bu açıdan bakmamıştım. Haklı olabilirsiniz gerçekten.

  • Işte bu. Çaresiz insan ortama zorunlu olarak uyum sağlar görünür ve çıkarı olduğu müddetçe size dünyanın en masum insanını oynar. Ama aslında kendine yardım eden kişiden içten içe nefret eder ve muhtaçlığı geçtiği, palazlandığı zaman ilk yapacaği şey o iyi kalpli insandan intikam almak olacaktır. Bu yüzden bir insan muhtaçken onunla ciddi ilişkilere, evlilik v.b.anlaşmalara girişmemek gerek.

 • değişir. değişmeli de zaten. eğer bir insan değişmiyorsa zaten sıkıntıdır. değişim kişinin özüne, benliğine sadık kaldığı sürece mükemmeldir. değişir, gelişir, daha mutlu olmak için yollar arar. değişim güzeldir kişi gaddar olmak istemediği sürece. ve bu değişimden memnunsa ama aynı zamanda etrafındakiler değişimden memnun değilse belki de o insanların da değişmesi gerekiyordur.

İlginizi çekebilecek diğer sorular