Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • sigmund freud'un dinin kökenleri adlı çalışmasında epeyce değinilmiştir bu konuya. her ne kadar ilkel kabileler ve modern insanın sınırları ve ahlaki düşünceleri birbirinden çok uzak olsa da benzer olduğumuz bir kaç nokta bulunuyor. özellikle ensest ilişkinin ilkel kabilelerde bir tabu haline geldiğine ve totem bulunan her yerde enseste karşı ciddi derecede önlemler alındığına hatta işin aynı totemden bireylerin birbiriyle ilişkiye girememesine kadar genelleme götürüldüğüne şahit oluyoruz. bir kaç örnek vermek gerekirse:

    malenezya'da bu tür kısıtlayıcı yasaklar, erkeğin annesiyle ve kız kardeşleriyle cinsel ilişkisiyle ilgili. new hebrides'teki cüzam adası'nda oğlan çocuğu belli bir yaşa eriştikten sonra evinde kalamaz; bir kulüp evine yerleşir ve sadece yemek için yine babasının evine dönebilir lakin burada da kız kardeşin yemekte önce evden uzaklaşması koşulu aranır. dışarıda erkek ve kız kardeş tesadüfen karşılaştığında kızın kaçması yahut saklanması gerekir. erkek çocuk yoldaki ayak izlerinin kız kardeşine ait olduğunu anlarsa yön değiştirmek zorunda. hatta birbirlerinin isimlerini dahi anmaları yasaktır. bu kaçınma ergenlik dönemlerinde başlayıp yaşam boyu devam eder. anne ile olan mesafede erkek çocuk büyüdükçe daha belirgin bir hal alır. anne oğluna yemek uzatırken ona vermez alması için yere bırakır.

    kamba kabilesinde kızın ergenlik ve evlilik dönemi arasında babasından kaçınması gerekiyor. yolda karşılaşılması halinde kız tehlike geçinceye kadar saklanır. ayrıca oturma mesafeleri asla yakın olamaz. nişandan sonra işler düzelir.

    freud'a göre ''ensest ilişki insanın içinde uyuyan bir yaratıktır. bu yaratık hiçbir zaman uyanmaz ama bazen uyurken çok şiddetli horlayabilir.'' üzerinde uzun uzadıya durup düşünmekte fayda olduğunu düşünüyorum. tuhaf bir toplumuz. tedavisi var mıdır bilinmez fakat bu iğrençliğe hiçbir kılıfı ben uygun bulmuyorum.

  • Bana göre günümüzde ensest düşünceler kişinin kendisi için uydurduğu acil çıkış yöntemlerinden biridir. @kedigillerden cevabını okudum tşk ederim konuyla ilgili bu güne kadar hiç duymadığım önemli bilgiler var ve sayende öğrenmiş oldum...

  • Birincisi aynı gen havuzuna ait bireyler çiftleştiğinde doğan fertler bedensel ya da zihinsel engeli olur. İkincisi bu olay tüm dinlerde yasaktır, bilimsel olarak zaten yazdım. Üçüncü olarak da ahlaki değer yargılarından bahsedelim. Hadi inancı yok saydık ama evrensel ahlak yasası var. Böyle bir şeyi akıldan geçirmenin dahi aşırı sağlıksız olduğunu düşünüyor ve ensesti anlamakla ensest ilişki yaşamayı aynı kefeye koyuyorum. Daha fazla yazmak isterdim ama gerçekten mide bulandırıcı yahu.

İlginizi çekebilecek diğer sorular