İmkanınız olsa yardım eder miydiniz?

İmkanınız olsa yardım eder miydiniz?

Hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz günlerde Ege Denizi’nde korkunç bir afet meydana geldi ve bu depremden en çok etkilenen yer güzel şehrimiz İzmir oldu. Gerek televizyon haberlerinde gerekse sosyal medyada sürekli oradan gelen naklen haberleri dört gözle bekliyor, takip ediyoruz. Hemen hepimiz ulaşamasak da gidemesek de kalbimiz onlarla beraber atıyor. Onlarca, yüzlerce can orada kurtarılmayı bekliyor. Kurtarılanlar aynı can korkusunu hala yaşıyor, sokakta kalıyorlar. Evlerine dahi giremiyorlar, bir çoğunun evi bile kalmadı. Sahip olduğu her şeyi yitirdi. Ben bunları düşününce gerçekten çok üzülüyorum ve bir şeyler yapmak istiyorum. Keşke diyorum elimde olsaydı da şu kadar yardım edebilseydim ya da oraya gidip en azından korkmuş çocuklarla ilgilenseydim, insanlara su dağıtmak gibi basit görünen işlerde bile yardım edebilseydim keşke. Ama maalesef böyle bir fırsatım yok. Peki siz, imkanınız olsa İzmir’deki vatandaşlarımız için yardım etmek ister miydiniz? Hangi yardımlarda bulunurdunuz eğer elinizde olsaydı? 

Bu arada belki bilmek isteyen olursa; pandemi ve salgın riski sebebiyle sadece paketli ve sıfır giyecek / yorgan / battaniye, paketli kuru gıda ve dezenfektan / maske gibi hijyen ürünleri yardımı yapılabiliyor. Çocuk ve bebek sayısı oldukça fazla olduğu için bebek bezi ihtiyacı da çok fazla. Birçok kargo şirketi gönüllü bir şekilde taşımacılığı üstleniyor. Elinden ve gönlünden kopan herkesi bir nebze de olsa yardımcı olmaya davet ediyorum. Bu acılı günleri birlikte atlatalım…

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Biz koli hazırlayıp yolladık bugün mahalleliyle. İhtiyaçlar belli şimdilik zaten. Bireysel olarak çok fazla gönderi de istemiyorlar ziyan olmasın sonra diye. Belediyeler ve gönüllü topluluklar güzel yürütüyor bu işi şimdilik onlarla paslaşarak yardımda bulunmak daha iyi bir fikir sanki. Gönderilen yardımların satıldığı yönünde bilgiler falan da geliyor çünkü.
  Ayrıca konuya değindiğin için de teşekkür ederim kendi adıma.

  • Çok sevindim gerçekten, kalbinize emeğinize sağlık. Evet ben de rastladım o kötü haberlere, ama bildiğimiz gibi her toplumda ve ortamda birkaç çürük elma çıkıyor. Umarım herkes sizin kadar duyarlı davranabilir…

 • Sadece maddi olarak değil , oraya gidip manevi ve fiziksel güç olarak da yardım etmek isterdim. Sürekli aklımda doğrusu. Umarım bir an önce toparlanıp yaralarını sararlar . Gerçekten çok zor .

 • Maddî olarak belki gücüm yetmeyecek fakat ordaki insanlara gidip psikolojik, sosyolojik olarak yardım etmeyi çok isterdim. Sabah uyandığımdan beri İdil'in ve kardeşinin haberlerini, videolarını görüp çok üzülüp ağladım. İçim gitti... Her şeye çözüm ve çare bulunabiliyor. Hastalık olsa önlem alınır, ölüm bilse korunur ancak deprem... Birden oluyor, pat diye. Elinden bir şey gelmiyor insanın. Haberlerde, gece çadırlarda kalan insanları gördüm. Soğuk diye geceleri yatmıyorlar. Evsizler, korkuyorlar... Ortalık hastalıktan geçilmiyor. Öyle üzülüyorum ki. Umarım sağ salim çıkarırlar herkesi, dayanma gücü bulsunlar :(

  • Umarım bu kötü günleri bir an evvel atlatırız. Biz şahit olmakla bile bu kadar kötü ve üzgün hissederken; orada olup bu afeti yaşamayı hayal dahi edemiyorum.

 • Keşke çok zengin olsaydım.İnsancıkları çadırlara yerleştiriyorlar ama gece o çadırların içi çok soğuk oluyormuş..Isınma sistemi diye bir şey yok..İzlediğim kadarıyla geceleri dışarıda ateş yakıp, ısınmaya çalışıyorlar.
  Evet karınları doyuyor ve görünüşte çadırlarda uyuyabiliyorlar ama bence göründüğü kadar basit değil çözüm..Ne kadar kalabilecekler ki bu çadırlarda..
  Tüm deprem zedelere, her aileye birer yeni ev verebilmek isterdim.Sıcacık, yeni bir yuva..Yapılmış bir sürü yeni site var, müteahhit olsaydım mesela, hepsini yerleştirirdim yeni ve sağlam binalara..Tek kuruş para bile almadan..

  • Aynı şeyleri düşünüyorum, diliyorum. Keşke bunları düşünebilen bütün insanların imkanı olsaydı da yardım edebilselerdi. Ama asıl sorun şurada ki; bunu düşünmesi gereken devlet olmalıydı. Daha iyi imkanlar sağlamalılardı. Çadır kent kurmakla, halktan yardım parası toplamakla yeterli bir şey yapmış olmuyorlar. Çoktan hazırlıklı olmalılardı, yetkililerin bu anlar için acil durum planları olmalıydı ve bu insanları mağdur etmelilerdi.

İlginizi çekebilecek diğer sorular