Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Bu durumu daha önce yaşadım, kimseye hayır diyemiyordum ve bu yüzden etrafımdaki herkesle aram bozuldu. Sırf bu yüzden sigaraya çok erken yaşta başladım. İlk önce hayır demeyi öğrenmelisiniz. O kişiyi kaybetmekten korksanız bile sizden istediği şeyleri düşünmelisiniz. Direkt hayır demek istemiyorsanız düşünmek için zaman isteyin. Bu hareketleriniz devam ettikçe değiştiğinizi söyleyip tepki gösterebilirler. Umursamayın elbette değişebilirsiniz aslına bakarsanız her gün değişiyoruz. Zamanla sizi anlayacaklardır. Bu sürecin anahtarı ise hemen harekete geçmek. Bir sonraki isteklerinde hayır demeyi iyice düşünün sakın sizi yönlendirmelerine izin vermeyin ve asla "Bu sefer bir şey olmaz." demeyin.

  • Aile üyesiyse karşındaki tepkini kişiye göre göstermen gerekir, nasıl bir yol izleyeceğini sen bilirsin. Yakın arkadaşsa, suistimal eden yakın arkadaşlık yalnızca sözde kalmış oluyor hayatından tamamen çıkarmanı tavsiye ederim. Rahatsız olduğun şeyleri yüzüne vur ve artık görüşmek istemediğini keskin bir dille belirt. Ben sabredip biriktirip patladığım için böyle durumlarda tamamen hayatımdan çıkarıyorum. Bu senin için yeni bir durumsa önce bir ön uyarı yapabilirsin.

  • Bu devirde suiistimal edilmeyenimiz yoktur sanırım. Bu bir çağ yangını zaten. Maalesef benim de başıma geldi ama şu an hiç birisi yanımda değil. Uuzn süre önce bu tip insanların hepsini eledim hayatımdan. Şu an sadece sahici olanlar var hayatımda. Size de tavsiyem, öncelikle "HAYIR" demeyi öğrenmenizdir. Bu konuda bir konuşma dinlemiştim. Üstün Dökmen bir konuşmasında; " Doğanın bile hayırları vardır. Yolu gidersiniz ve yol bitince uçurum başlar. Bu doğanın size "HAYIR" deme biçimidir. Buradan sonra yola devam edemeyeceğinizi söyler size..." demişti. Bu cümleyi o günden sonra kendi hayatıma adapte ettim. İkinci tavsiyem ise , kimsenin size sizin izin vermediğiniz biçimde davranmasına müsaade etmemeniz. Bu ikisini sağlarsanız bence artık sizi suiistimal etmeye cesaret edemiyorlar.

  • Bütün saf, iyi niyetli ve herkesi kendisi gibi sanan insanlar gibi ben de suistimal edildim diyebilirim. Hiç istemediğim durumlarda hiç istemediğim şekilde bırakıldım hatta. Hem de hiç hak etmemişken.

  • Suistimal edilecek biri değilim

İlginizi çekebilecek diğer sorular