Hiç iş başvurusunda tacize uğradınız mı?

Tercüman arayan bir firmaya başvuru yapmıştım. Görüşmeye çağırıldım. Bir eleman beni 3.kattaki genel müdürün odasına çıkardı. Çıkarken üst katlar çok ıssız geldi bana. Adam tercüme etmem için önüme koyduğu kağıdı ben yazmaya başlar başlamaz birden çekip " Ben Almanya'ya kaçacağım, ailemi de terk edeceğim, benimle gelir misin?" demez mi. Bir yandan da koltuğunu benim yanıma doğru sürüklüyordu. Hemen kalktım. Adamı da kızdırıp üzerime saldırtmak istemiyordum. " Ben bir düşüneyim, sizi ararım." deyip merdivenlerden yuvarlanırcasına indim. Kendimi kapıdan dışarı attığımda derin bir nefes aldım. Var mı benzer bir olay yaşayan.

0 | 1 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
  • Henüz uğramadım ve gerçekten çok çekindiğim, tedirgin olduğum bir konu bu. İnsan kime nasıl güveneceğini öyle bilemiyor ki, işe başvurmak bile oldukça zahmetli ve cesaret gerektiren bir şey olabiliyor bu devirde. Her gün haberlerde ve sosyal medyada o kadar kötü olaylara şahit oluyoruz ki; ben kendi adıma gerçekten çekiniyorum ve korkuyorum. Çalışmak istediğim, hatta yapabileceğimi düşündüğüm bazı işlere bile sırf bu sebepten başvuramıyorum ya da başvurduysam işverenin geri bildirim şeklinden bile tedirgin olup görüşmeye gitmekten vazgeçebiliyorum.

    • Evet maalesef çok dikkatli olmak.gerekiyor. Ben de işvereni ve ortamı gözüm tutmadıysa kabul edilsem bile gitmem. Neler var neler. Genç bayan elemanları, sekreterleri satanlar, işi kaybetmemek için patronla yatağa giren genç kızlar. Neler gördüm neler. Bir örnek. Ist.da çok sayıda tercüme bürosu olan biri var. Birindeki sekreterinin o hafta sonu düğünü vardı. Ben bir odada çeviri yapıyordum. Birlikte yemeğe çıktılar. Sonra odalardan birinde oturuyorlardı. Ben de bir şey sormak için gittim, kapı kilitliydi. Çaldım çaldım açmadılar. Telefonda da diğer
      bürolardaki kızlarla sapuk supuk konuştuğunu gördüm. Bir daha çağırdıklarında gitmedim.

İlginizi çekebilecek diğer sorular