Hem emeğinin karşılığını alsın, hem de sadece size özel kalsın istediğiniz şarkılar/sanatçılar var mı?

Hem emeğinin karşılığını alsın, hem de sadece size özel kalsın istediğiniz şarkılar/sanatçılar var mı?

Son zamanlarda hem bizzat kendim düşünüyorum hem de bazı YouTube şarkı yorumlarında böyle fikirlerle karşılaşıyorum:“Çok başarılısınız keşke daha fazla kişi sizi bilse. Ama o zaman sıradanlaşırsınız.” Biraz tuhaf bir düşünce şekli olmasıyla birlikte haklılık payı da var. 

Örneğin ‘Üçüncü Yeniler’ isimli bir müzik topluluğu vardı. Birkaç yıl öncesine kadar pek kişi bilmezdi bu topluluğun sanatçılarını. Bilenler de daha fazla kişi bilsin isterdi. Daha sonra bazı dizilerde çalınca bir anda patladı. Şimdi herkesin dilinde ama eski dinleyiciler yine memnun değil :D. Bu sefer de herkesin dilinde olduğu için bir özelliği kalmamış gibi hissediyorlarmış. 

Ben bu konuda ne düşünsem %100 yanlış gibi gelmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce,sadece bir şarkıcı ya da onun ürünü değil, filmler,diziler,kitaplar, yerler çok fazla keşfedilmemişken mi güzel,yoksa herkesin dilindeyken mi?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Bence çok bilinmiyor olması sözğm ona keşfedilmemiş olması daha güzel...

 • Yani garip bir ikilem

 • Eski zamanlarda çalan şarkılar, bazıları dönemin popüler şarkılarıydı. Bazıları da az dinlenilmiş şarkıları dinliyorum. Günümüzdeki şarkıları kıyasla eski şarkılar daha güzel ve hakkı verilmiyor.

 • Ben bir şeyi beğenince herkes duysun isterim fazla paylaşımcılardanım.

 • Ben benim dinlediklerimiz, izlediklerimin ya da okuduklarımın başkaları tarafından da okunduğunu görünce mutlu oluyorum. Sonra konuşuyoruz bu konu hakkında bu durum gerçekten çok hoşuma gidiyor.
  Her şey sanatçıda bitiyor. Kendi kimliğini değiştirmezse bence problem değil bu popülerlik meselesi.

  • Değil mi ya! Birileri ile ortak zevklerinizden konuşmak çok zevkli gerçekten. Ben ilgilendiğim şeyler ile ilgili konuşmayınca sıkılıyorum zaten. Kimse bilmediğinden. Paran var ama harcamıyormuşsun gibi :D

 • Sanatçılar özellikle müzisyenlerin neredeyse tamamı ürettikleri eserlerin çok insana ulaşmasını isterler .Bunu sadece para kazanmak ,popüler olmak şöhret kazanmak için değil çok yüksek egolu oldukları için egolarının tatmin olmasını isterler.Bu durumda garip karşılanacak bir durum yok ,hepsi için değil ama egosal durumlar sıradan vatandaşlara göre çok yüksek oluyor ve mutlu olmalarını önemli yollarından biri.O kadar çok sarkıcı var yok olup giden maddi manevi karşılığını alamayan.Popüler olunduğunda ister istemez duruşları şarkıları menajer plak şirketleri tarafından yönlendiriliyor dolayısıyla sizin özel olan kısmı da kayboluyor.Oyunun kuralı maalasef ya az insan tarafından bilinip onu özel yapan özelliğini koruyacak yada popülerizm dünyasında başka biri olmaya doğru evrilecek.

  • Ama bu son zamanlarda böyle oldu bence. Farklı şekillerde dikkat çekip dinleyici toplamaktansa az ve öz bir kitleye sahip olmayı tercih eden çok sanatçı oldu. Yine de onlar da uğraşlarının karşılığını haklı olarak almak isterler bence. Ne şekilde olduğu onlara kalmış. Zaten ne yaparlarsa yapsınlar halk onları dinlemediği sürece bir şey değişmez.

İlginizi çekebilecek diğer sorular