Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Tabii ki de evdeki baskılar. Belki tersi durumda vardır ama genelde biz babamızdan böyle gördük ayaklarına değişime ayak uyduramamış babalar çocukları ile kuşak çatışması yaşarlar. Bu da çocuğu boğar. Halbuki çocuğuyla iletişim kursa, 15 -18 yaşındaki bir çocuktan 40 yaşındaki oldun bir insanın olgunluğunu beklemek yerine o 15-18 yaşına inse her şey çok daha farklı olur. Açıkçası bu konuda biraz kendimi öveceğim. Çocuklarımla ergen diliyle sohbet ederim her zaman. Genelde hep bize odalarına çekilirler, çıkmazlar falan derlerdi ama onlar tam tersine yanıımıza gelmek için can atıyorlar. Odalarına biz kovaliyoruz. Yakınımda pek çok örneği de var bu iletişim eksiklerinin. Suçlamak kolaydır, şiddet uygulamakta ama bir yerde patlar. Önemli olan onları gönüllü turabilmektir.

  • Ebeveynler ile çocuk arasındaki iletişimsizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Ergenlik döneminde ihmal eden, anlayış gösteremeyen anne-babalar çocuğu kendi elleriyle başkalarının kucağına itiyorlar.

  • Muhtemelen özenti de vardır ama özentiyi de yine baskıcıl olmasa da ilgisiz ailelerden kaynaklanır. Bir müdür arkadaş çocuğunun kaçıncı sınıfta olduğunu bilmeyen anne baba var dediğinde hadi canım o kadar da değil demiştim ama yeğenimin kitaplarını almaya gittiğimiz okulda bir baba yanımda anneyi arayıp bizim çocuk kaçıncı sınıfta diye sorunda gerçekle yüzleştim. Bu kadar ilgisiz bir babanın çocuğu tabii ki özenti içine girecektir.

  • Anne babanin cocugu anlmamasi iletisim eksikligi cocuktaki menfi degisimleri aninda gorememe

  • Anne babanin cocugu anlmamasi iletisim eksikligi cocuktaki menfi degisimleri aninda gorememe

  • Kısır döngü diyebiliriz. Ailede görmediği şefkati, ilgiyi, maddiyatı magazin sayfalarında gördüğü şaşaalı hayatlara özenip tüm eksiklerini tamamlamak umuduyla kanının deli aktığı çağlarda kendini ne tehlikeler beklediğini bilmeksizin maceraya atılmak. Aile içi iletişimin eksik olduğu veya hiç olmadığı ailelerde maalesef daha çok görülen bir durum.

  • Bende kaçacagımda Müge Anlıdan tırsıyorum

İlginizi çekebilecek diğer sorular