Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Ya saçmalamayın kardeşim ne biçim sorular bunlar. Batıl inançlarınızı gidin başkalarına yıkın bu ne böyle ya neymiş ölü parmağı çiğnemiş iyi başka bir yerini çiğnenmemişsin.

 • Bu tür düşünceler batıl inanç olarak geliyor bana, tıpkı kara kedi görünce saç çekmek gece tırnak kesmemek gibi. Hurafe bunlar.

 • Hiç sanmıyorum. Bunu ben de epeyce düşünmüştüm ve sanırım görgüsüzlük olur diye böyle bir söylence günümüze kadar ulaşmış.

 • Sakız çiğnemenin sağlığa çok yararı var. Ama biraz acıktırmıyor desem yalan olur. Buna rağmen özellikle bir şey yedikten sonra mutlaka çiğnerim. Gece gündüz fark etmez.

 • Babaanneme göre bu sorunun cevabı, evet. Belki hepimize saçma geliyor, şimdiye kadar saçma geldi fakat oturup üzerine düşündük mü hiç? Biz Halk Edebiyatı'nda Eski Türk gelenek ve göreneklerini incelerken, insanların yaşantısına ışık tutup bilinçaltıyla ilgili en net mesajları veren batıl inançları da inceleriz. Ve aslında ''gece sakız çiğnemek'' inancının da, çok mantıklı bir açıklaması var.
  Küçük çocuklar gece sakız çiğnerken, ağzında uyuyakalır ve boğulur korkusuyla, böyle bir söylem atılmış ortaya. Aslında batıl inanç dediğimi kavramlar, insanın en büyük etki gösterdiği korku figürüne hitap ederek, eğitmeyi amaçlıyor. Birçok batıl inancı incelediğinizde, buna denk gelebilirsiniz. :)

 • Bence bu tarz inanışların hemen hepsi sadece hurafe ve batıl inanç. Böyle şeyler düşünerek birbirimizi gereksiz korkutmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Özellikle de şakayla bile olsa küçük çocukların yanında bu tarz muhabbetler açıp, böyle şeylerden konuşarak onları etkilememeliyiz. Hem onların zihninde henüz taze ve boş olan akıllarında yer edinip kötü-olumsuz düşüncelere sebep olabilir, hem de kalplerine böyle yersiz korkular düşürüp onlarda tramvaya bile sebep olabilir. Dikkatli olmak gerek.

 • tabi ki oluyoruz aaa yani nasıl bir soru bu...hatta karpuzlu insan eti aromalı çeşitleri var.

 • Ben bu muhabbetin gece sakız çiğneyen birini korkutmak ve durdurmak için ortaya atıldığını düşünüyorum yoksa ne alaka yahu?
  Bide şey var ıslık çalma şeytanı çağırıyorsun filan. Batıl inanç bunlar ya büyütülecek bir şey değil.

İlginizi çekebilecek diğer sorular