Evliliğin Yaşı Var Mıdır?

Evliliğin Yaşı Var Mıdır?

Çevremde evli bir sürü insan var. Genel olarak evlenme yaşları 18-19 belki de 20.Yaptıkları çok doğru filan demiyorum ama bana şu anki ilişkileri sorgulatıyor. Mesela ilişki ne kadar uzun olursa sanki evlilik şansı ya da aile kurma şansı azalıyormuş gibi hissediyorum. Siz kaç yaşında evlendiniz? Keşke şu yaşta evlenseydim dediğiniz oluyor mu? Neden?

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Ben 26 yaşımda evlendim.Ünşversite askerliğin bitmesi vs o yaşları buldu.Şimfiki aklım olsa 20 yaşında evlenirdim.Doğru kişiyi bulduktan sonra 20 yaş çok ideal bence..

 • Evliliğin yaşı olduğunu düşünmüyorum. Kalbiniz ne zaman birine "evet" derse, o zaman doğru zamandır bence. Yeter ki insanların geçinmeye gönlü olsun. Ölümden gayrı her sıkıntıyı iki insan rahatlıkla halledebilir.

 • Şimdiki aklım olaydı 30 yaşında evlenirdim. Kariyer falan diye düşününce 36 yaşında evlendim 38 yaşında da bebiş sahibi oldum. Daha erken olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

 • Hayır yoktur bence evliliğin yaşı.Çünkü insanların kafa yapısı uyuştuktan sonra o evliliği ve kendi aralarındaki ilişkiyi idare etmeleri daha da kolaylaşır .Ya bu demek değil ki her karar da doğru.Evlilik gibi ciddi kararları tüm zorluklarıyla ve güzellikleriyle ele alarak düşünmelisiniz . :)

 • Bence evliliğin yaşı yoktur. İnsan sevdikten ve karşısındaki insana güvendikten sonra onunla hayatını birleştirebilir. Fakat çok erken yaşta evlenmeyi de doğru bulmuyorum. Çünkü insan karşısındaki insanı her yönüyle tanımalı. Aynı evin içine gireceği insanın her halini bilmeli. Her duygusunu. Ve tabi ki de önce kendi hayatını idame ettirmeli. Kendine bakacak ve ihtiyaçlarını giderebilecek olgunluğa eriştiğinde buna kafa yapısı da dâhil doğru insanla hayatını birleştirebilir.

 • Elbette vardır. Ben ' kendini hazır hisseden herkes evlenmeli' sözüne asla katılmıyorum. Bir kadın 25den bir erkek ise 28den önce asla evlenmemeli. İkisi de hayatın tadına varıp tüm gençlik heveslerini yaşamalı kendini tanımalı ve hem maddi hem manevi açıdan evlilik gibi çok ciddi bir eylemi öyle gerçekleştirmelidir.
  Yoksa evlenir iki üç ay sonra ayrılırlar.
  Evlilik çocuk oyuncağı değildir büyük sorumluluk gerektirir.

 • 20 yaşın üstü doğru olduğuna inandığın her birliktelik hangi zaman da olursa olsun isabetlidir. Keşkeler her zaman olur mutluysan unut önüne bak.

 • Genele yaymak doğru değil bence o yüzden hazır hissettiği yaşta gibi cümleler kurmayacağım ama bana göre mantıklı olanı yazacağım. Bir kadın olarak ekonomik özgürlüğümü elime almadan, genç bir kadın olarak tek başıma bağımsız olarak gençliğimde yapabileceğim şeylere belli bir yere kadar doymadan evlenmek istemezdim. Yaş ve yaşam tarzım itibarı ile bu söylediklerimin başındayım belki ortasında. İstisnai olarak bugün birine aşık olsam 23-24'ümde evlenebilirim ancak. Bana göre ideal yaş da bu oluyor.

 • Bence evliliğin yaşından ziyade gerektirdiği bazı öncelikler vardır. Bir insanın önce kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek maddi ve manevi güce sahip olması gerekir. Evlilik kadar ciddi bir kurumun gerekliliklerini bilecek ve buna uygun olgunluğa erişmesi gereklidir.

 • Evliliğin yaşı pipinin kalktığı ve indiği yıllar arasında olmalı 😁

İlginizi çekebilecek diğer sorular