Ermenistandan uluslar arası topluma Türkiyeye engel olun olaylara müdahil olmasın çağrısı?

Ermenistandan uluslar arası topluma Türkiyeye engel olun olaylara müdahil olmasın çağrısı?

Malum hafta sonu tek bir gündem vardı. Azerbaycan - Ermenistan. Şimdi düşünüyorum. Tabiri caizse Ermenistanın eti ne budu ne. Olası bir çatışmada Türkiyenin taraf olacağını bilerek neden olayları körükledi. İşin ilginci daha olaylar patlak vermesinden 24 saat geçmeden Ermenistandan uluslar arası topluma Türkiyeye engel olun olaylara müdahil olmasın çağrısi geldi. Sizce yine bir şeyler dönüyor olabilir mi?

İşin ilginci Rusyanın arka bahçesi sayılabilecek bölgede olaylar olurken Rusyadan ses çıkmazken, Amerika olayları yatıştırmaya çalışacağız açıklaması yapıyor.

Aklımda deli sorular.....

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Yıllardan beri gelen Azerbeycan-Ermenistan (Karabağ sorunu) gerginliğin son perdesi oynanıyor.Yıllar evvel yapılan barış anlaşması öncesi Ermenistan Azerbeycan topraklarının yaklaşık % 20 sini işgal etmişti ve barış anlaşması sonrasında da Ermenistan saldırgan davranışlarını yıllar boyu sürdürmeye devam etti.Rusya başta olmak üzere bu bölgede çıkarı olan devletler gizli veya açık olarak gerginliğin tırmanmasına yardım ettiler.(bölgedeki doğal gaz ve petrol boru hattı yüzünden)yıllar boyu bu bölgede sorun askıda kalmaya devam etti. Azerbeycan son yıllarda askeri ve ekonomik açıdan çok güçlendi.Bu durumdan Rusya kontrolündeki Ermenistan hiç memnun değil.Rusya’da Kafkasya’daki etkinliğini sürdürmesi açısından bu gerginliği kullanmaya devam ediyor.Bu arada son dönemde Ermenistan içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi sorunları bölgede çatışma ve sorun çıkartarak örtbas etmeye çalışıyor Yabancı basından okuduğum kadarıyla yurt dışındaki ülkelerde Ermenistan’ı destekleyen Rusya ile Azerbeycan’ı destekleyen Türkiye yüzünden devam eden çatışmaların daha geniş bölgeye yayılmasının ve genel bir savaşa dönülmesinden korkuluyor

  Türkiye Ermenistan’ın saldırgan davranışlarına her zaman müdahil oldu ve bundan sonra da olmaya devam edecek bence de olmalı.

En İyi Erkek Görüşü
 • Yunanistan ve Ermenistan aynı amaca yönelik hareket eden piyon ülkelerin başında geliyor. Dikkat ederseniz işin içinde yine Fransa var. Rusya bana göre sessiz görünüyor görünse de hava sahasını kapatan Gürcistana inat İran üzerinden Ermenistana kargo uçaklarını gönderdi bile. Bir çok bölgede adından söz ettirmek isteyen Rusya Ermenistanda tepkisiz kalmaz diye düşünüyorum. ABD binlerce km den müdahil olup Rusya orada dişini göstermezse ayıp olur. Bana göre gelinen noktada ateş kes gibi bir anlaşma Ermenistanın lehine olacaktır. Hiç bir şekil ve şartta ateş kes veya müzakereye evet demeden gereken yapılmalıdır. Söz konusu ateşkes Ermenistanın yaralarını sarması için gerekli zamanı sağlar öteye gitmez. Sivillere ateş açmayı bir savaş sanatı zanneden Ermeni çocukça hareketlerinin bedelini ödemelidir. En azından arkasındaki gizli yada aşikar güçler de bu sayede belirlenmiş olur.

 • Hocam bu tarz olaylarla ilgilenmiyorum artık ya. Gerçeklerin basına ve dolayısıyla bize yansıyanla alakası yok. O yüzden de çok kafa yormaya değmez. Yorsan da bir sonuç alamazsın çünkü. Biraz da sıkıntı bizde. Basın ne gösterirse onun peşinden gidiyoruz. Daha düne kadar Suriye ve İdlib konuşulurken bir anda mavi vatan şimdi de Azerbaycan konuşulmaya başladı. Suriye'nin esamesi okunmuyor ama aslında İdlib'de savaş ya da çatışmalar aynen devam ediyor. Bile bile bizi istedikleri gibi yönlendiriyorlar. Biz de bile bile bu tuzağa düşüyoruz maalesef.

  • Buda farklı bir perspektif.

   • Hocam en şaşırdığım ise ülkelerin planlarını basına servis etmesi. Savaş aında böyle saçma bir olay olabilir mi? Bu düpedüz oyun olduğunun göstergesidir yani. Gazeteci gidiyor bizim askerler şurda, düşman askerleri burda diye canlı yayın yapıyor çatışma bölgesinden. Böyle bir salaklık olabilir mi? Salaklık değilse de bilerek yapılan servis demektir. KS'de kurtlar vadisi dizisi hastası birisiyle şunu tartışmıştık. O diyor ki KV yazarlarının dediği çıktı. Ben de diyorum ki KV senaristleri olacakları bilmedi, olacakları yapacak olanlara kamuoyu oluşturmak için olacakları senaristlere yazdırdı. Burda da benzer senaryolar söz konusu.

    • Sanirim artik savaslar savastan cok guc gisterisi herkes pozisyinunu ve gucunu gosteriyor arada bir iki surpriz atak yapiyor. Sinra is baris gorusmeleri basladi kivamima geliyor. Tabi bu arafa silah ureticisi ulkeler stoklari tuketip ye i silah sozlesmeleri yapiyor. Olay amacina ulasiyor.
     En yakin ornek dogu akdeniz olayi uzerinden fransa yinanistana 10 milyar dolarlik silahi kakaladi

 • Ah be hocam, savaşma seviş diye boşuna mı demişler?

 • Ben sana söyleyeyim Azerbaycan aslında rusya ile savaşıyor. Ama doğrudan bir şekilde değil tabii kide. Ermenistan askerleri ama eğitimleri ruslar tarafından verilmiş, silahları ruslar tarafından verilmiş, araç envanterleri rusya tarafından dizilmiş. Hatta ermeniler yeterince güçlü gelmezse rusya onlara asker yardımı bile yapar. Rus askeri ermeni askeri kıyafetini giyer olur biter.

 • Ben sana söyleyeyim Azerbaycan aslında rusya ile savaşıyor. Ama doğrudan bir şekilde değil tabii kide. Ermenistan askerleri ama eğitimleri ruslar tarafından verilmiş, silahları ruslar tarafından verilmiş, araç envanterleri rusya tarafından dizilmiş. Hatta ermeniler yeterince güçlü gelmezse rusya onlara asker yardımı bile yapar. Rus askeri ermeni askeri kıyafetini giyer olur biter.

İlginizi çekebilecek diğer sorular