Ekonomik kriz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ekonomik kriz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ya kime mikrofon uzatılsa açlıktan nerdeyse ölecek ama son zamanlarda araba, ev, gıda malzemeleri inanılmaz pahalandı ama çatır çatır da satılıyor. Herkes kötü durumda ise bu kadar evi, arabayı kim satın alıyor? Tamam, şanslı bir %1'lik kesim var ama bu kadar ürünü de o şanslı %1 alamaz ki? Siz de merak ediyor musunuz bu durumu? 

1 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
En İyi Kadın Görüşü
 • Herkes eksiden harcıyor açıkçası. Ben de alışveriş yapıyorum çok sık olmasa da küçücük bir şey alırken bile ay sonu parasız kalmaktan korkup krediyi deniyorum. Borçlarımı yavaş yavaş kapatıyorum. İpin ucunu kaçırmadıkça bir sorun olmuyor.
  Kriz hakkında düşüncelerime gelirsek bir genç olarak fakirliğin bu kadar sınırında yürümek beni çok yoruyor üzüyor. Hayal kurarken bile parayı düşünüyorum. Aile açısından da pek şanslı değilim tabii ama kendi başıma bir şeyler yapmak için aralıksız aylarca çalışmam lazım ha bir de kovulmamam lazım.

 • Olay su hani kredi var ya hani 100 liraya aldigin mali krediyle 500 liraya aliyorsun ama 1 lira 1 lira örüyorsun ya kazanmadın parayı harcadığın icin kolay harciyorsun.

  Yakita zam gelmis sorun degil.
  Zaten sonucta ben hep 50 liralik aliyorum bana fark etmez.

  • Tamam da hocam, bu insanlar o kredi taksitlerini nasıl ödüyorlar? Artık en ucuz evin kredi taksiti bile 3-5.000 düzeyinde çünkü rakamlar çok büyük. Anlayamadım ben bu işi hala gerçekten.

 • @fulla biz ne savaşlar gördük bunlar tatbikat:)) Kriz falan yok güzel kardeşim:))

 • Kriz sadece askeri ücretle geçinenlere var

 • Işsizler, asgari ücretliler, yarsımlarla.yaşayanlar zorluk çekerken, har gurup harman savuran, lüks içinde yaşayanlar da çok.

 • Başka memlekette 10 şey alınabilen paraya burada insanlar 1 şey alabiliyor. Para herkeste yok, olan da pahalıya alıyor. Kriz burada.

 • Krizmi var ??

  • Kriz yok, keriz çok Bizim memlekette. Şu olan olayların binde biri 1 Avrupa ülkesinde olsa ortalık ayağa kalkar. Yunanistan'da akaryakıta zam geldi diye adamlar zammı hükümete geri aldırdılar ya.

 • Borcu borçla kapatarak ve bu bizim insanımızın maalesef çooooook uzun yıllardır yaptığı bir şey.

 • Türkiye’de kendimi bildim bileli bir ekonomik kriz söylemi söz konusudur, bu çok gerçektir (halkın büyük bir kesimi de bunu yaşamaktadır) ama şanslı ayrıcalıklı bir kesim sürekli olarak cebini doldurduğu ve lüks bir hayat yaşadığı için bu konu yokmuş gibi davranılır.Tv’da açtığınızda ekonominin iyiye gittiği sanayinin geliştiği gibi söylemleri görürsünüz.Son dönemde artan işşizlik , kurun yükselmesi , her ürünün fiyatının 2 katına çıkması hastalık süreci devam eden ekonomik krizin dayanılmaz hale getirdi.Bir yandan eve ekmek götüremeyen büyük bir çoğunluk varken , bir yandan kredi alabilen herkes kredi çekip araba ev almaya da devam ediyor bu ne perhiz bu ne lahana turşusu durumu söz konusu .İnsanlar gerçekten açken, icra sayısı kredi kartını ödemeyen sayısında patlama yaşanırken bu durumu da sağlıklı bir yorum getirmek gerçekten çok güç açıkçası. Ülkenin çok büyük bir bölümünün asgari ücretle geçindiği bir durumda ekonomik kriz sadece asgari ücret alanlar yaşıyor demek günümüzde gerçekçi bir ifade olduğunu düşünmüyorum.

 • Evet çok doğru bir soru bencede kim alıyor bunları?
  Cevap veriyorum yaz aylarında olduğumuz için yorganı henüz kullanmayanlar. Ayrıca malesef kış gelince o yorgana ayağını sığdıramayacak olanlar. Evet alıyorlar ama borcun içine oldukça uzın bir kuyu yaptıklarının farkında bile değiller. Kredi ile gün geçiren ya da kenardaki küçük birikimini ihtiyaç için çıkarıp kendine engel olamadan savuran çok tanıdığım var.

 • Ülkemizde var olan bir ekonomik kriz maalesef var, fakat en fakir insanın bile artık arabası var. Herkes parasızlık ve sefaletten şikayet ederken dışarıya çıktığınızda herkesin elinde son model cep telefonu üstünde marka kıyafetler, altlarında arabalar görüyorsunuz. Nerde bu ekonomik kriz? Dilde var ama uygulamada yok aslında..

 • George Orwell buğün yaşasa peygamberliğini ilan ederdi. Gerçi o bile bu kadarını tahmin edememiş. 1984 romanından daha kötü haldeyiz. Mertin korkak, korkağın mert, adaletlinin adaletsiz, adaletsizin adaletli, alçağın kahraman, kahraman alçak ve bunun gibi binlercesi. Bunu sadece televizyonla ve propagandayla başardılar. Bu ülkeyi televizyonla bitirdiler. İlk önceleri sadece afişler ve mitingleri. Daha sonra gazete ile. Daha da sonra bütün kanallarla insanları kuklaya çevirdiler. Adamlar resmen propaganda ve televizyonla koca bir ülkeyi 5-10 kişiye peşkeş çektiler.

  5-10 kişiye ülkenin gelirlerinin yüzde doksan beşini peşkeş çektiler. Geriye kalan herkes yüzde beş ile idare etmek durumunda. İşin komik yanı ise biz buna izin verdik. Vermeye de devam ediyoruz. Adamlara diyoruz ki, biz sizin köleniziz. Adamlar bunu sadece televizyonla başardılar. Sanırım bunun başarılmasında yakın zamanda ağalık sistemi gibi bir sistemin, ülke nüfusunun büyük kısmına hitap etmesi etkili oldu. Zaten şehirdeki insanda kapitalizmin kölesiydi. İyi bir propagandayla kölelik hem şirketlere hemde hükumete döndü. Biz Türk milletiyiz, özgür ruhlu insanlarız diye hava atmayı biliyoruz. Ama gerçekte ve şu an olan, kendi elimizle bir grubun kölesiyiz.

 • Evet herkes ağlıyor da marketler tıklım tıklım, bir alışveriş ki sormayın, arabaları tepeleme dolduruyorlar.

İlginizi çekebilecek diğer sorular