Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Aslan burcu olarak özgüvenim yüksek ama ego 0 bizdeki özgüveni ego olarak tanımlamaları ayrı bir kargaşa

 • Egosu yuksek olanin ozguveni opmaz. Ozguvemi olanda ego kasmaz

 • İnan bana aslında bu elimizde değil....! Aşağıdaki alıntı yaptığım metni okumanızı rica ederim.


  Özgüven ve ego arasındaki fark sizin bakış açınızla alakalıdır. Ego, kişinin kendisinden hep olumlu bahsetmesini sağlarken, özgüven kişinin kendisinden bahsederken olumlu ve olumsuz objektif şekilde bakmasını sağlar. Egoist kişilerin konuşmalarında ben kelimesi çok geçmektedir, özgüven sahibi kişiler ise cümlelerinde özne kullanmaya ihtiyaç duymaz. Ego, kişinin kendisinde olmayan özellikleri varmış gibi göstermeye çalışarak, üstün görünme çabasına denir.

  Egoist insanlar çevresine karşı kendisini büyük göstermeye çalışır ve asla mütevazi değildir. ‘’Ben’’lik duygusu ile doludur. Yaptığı işler laftadır ve en ufak başarısını büyüterek kendisini diğer insanlardan farklı görür. Sürekli beğenilme arzusu vardır. Göz önünde bulunmak ve hep konuşulmak ister. Özgüven ise egodan çok farklıdır. Özgüven, kişinin kendi becerilerinin, başarılarının farkında olması ile ortaya çıkartarak onları herkesle paylaşmasıdır.

  Özgüven için tecrübe gereklidir ve tecrübelerinin paylaşılmasından büyük mutluluk duyar… Özgüven sahibi olan kişiler benlik duygusundan uzaktadırlar. Sadece yapabileceklerinin, başarılarının ve niteliklerinin farkındadırlar ve onları öğretmekden hiç çekinmezler. Geçmişten bugüne kadar iyi işler başarmış tüm insanlar; öncelikle özgüvenleri sayesinde başarıya ulaşmışlardır; yani başladıkları işleri olumlu bir şekilde sonuçlandıracaklarına inanmış ve bu doğrultuda engel tanımadan yollarına devam etmişlerdir. Kısacası, ego başkası gibi görünmektir, özgüven kendin olmaktır. Buna dayanarak egonun ikiyüzlülük ile bağlantılı olmasının yanı sıra bir kişilik bozukluğu olduğunu da söyleyebiliriz… Özgüvenle dolu ve egosuz bir kişilikle yaşamanız dileğiyle sevgiyle kalın.

 • Yanlış kullanılan bir sözcük. Sanki "kibirli" anlamı veriyormuş gibi kullanılıyor. Oysa kibir, "kendini beğenme" anlamı verirken "egoist" ise "bencil, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan" demektir. Görüldüğü gibi, egoist -yani bencil- olmanın kibirle ilgisi yoktur. Öz güven ve ego arasında ise, ince bir çizgi vardır. Aslan burcu öz güvenli bir burç iken; ego, karakterle alakalıdır. Aslan burcuyum ve kendime, öz güvenimi sevip güveniyorum. Olay bu kadar basit.

 • Bir insanın özgüvenli olması önemli bence, hayatta daha sağlam ayakta duruyorsunuz.Olması gereken bir özellik kesinlikle, olmaması gereken değil..Ailelere çok iş düşüyor bence, nerede doğduğun hangi sosyal sınıfa ait olduğun değil, ne kadar özgüvenli olduğun önemli..
  Ego ise herkeste var olan, çok şişirdiğinizde komik ve hastalıklı duran yanımız.Hayatta her konuyu deneyimlemek için özgüvenimiz tam olmalı ama her konuda ben en iyiyim diyen bir ego ise zarar verici olan..
  Her insanın farklı özellikleri, yetenekleri ve iyi olduğu konular var.Herkes her konuda mükemmel olamaz ki..

  • Kesinlikle katılıyorum. Öz güven dediğimiz şey kendinin farkında olmak, ego ise karşı tarafı küçümseyerek farklılığını göstermeye çalışmaktır bana göre. (Geneli gösteremez o ayrı)

 • Egom batsın 🤣🤣🤣

 • Egonun olduğu yerde özgüven eksikliği vardır. özgüveni eksik olan kişi, sürekli yaptıkları takdir edilsin beklentisi içinde olur. eğer yaptığı şey yeterince takdir edilmezse, kişi yaptığı şeyin yeterince iyi olmadığını düşünür ve bu da kendisinin yeterince iyi olmadığı düşüncesine sevk eder kendisini. bunalır. kişi bu bunalımdayken yetersiz olduğu hissine kapılır. bu sebeple de en ufacık olumsuz bir laf olduğunda kabarır ve egosu yüksek konuşmalar yaparak özgüvensizliğini örtmeye çalışır. en iyisi kendisiymiş ya da dünya onun etrafında dönüyormuş gibi hastalıklı konuşmalara kadar gidebilir bu.

Kişide böyle bir mekanizma oluşmasının sebebi, çocukluğundan beri ödül / ceza sistemiyle, adeta bir köpek gibi, büyütülmüş olmasından kaynaklanır. özgüvenli kişiyse mütevazidir.
  bu da şunu gösteriyor ki; egonun olduğu yerde özgüven eksiktir, özgüvenin olduğu yerde de ego azdır. Ben koruyabiliyorum ne yazık ki birçoğumuz bunu çok geç kontrol etmeye başlıyor. Geç olsun güç olmasın.

  • Çok haklısın. Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin çoğunda yetersizlik psikolojisi var. Zaten kendini yeterli gören insanlar bunu dile getirmeden yaptıkları ile kendilerini kanıtlamış oluyor. Teşekkürler cevap için.

İlginizi çekebilecek diğer sorular