Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Bu iş eğitim ile olur kanaatindeyim. Toplumsal farkındalık ancak eğitim ile sağlanabilir.

  • Babaaannem 13 yaşında evlendirilmiş. Dedem 25 yaşlarındaydım o zaman. Her gün söylenip kızıyorum ama ''o zamanlar öyleydi, çocuklar da iri yarıydı.'' diyorlar. Öyle deliriyorum ki. Çocuğun iri kemikli olması, çocuk gelin olduğu gerçeğini değiştiriyor mu? Etimle, kemiğimle tiksiniyorum artık bu çağdan da, öncesinden de. Hadi diyelim o zamanlar öyle, bilgi ve teknoloji çağında, şu an bir yerlerde çocuk gelinler var. Köy yerlerinde, kırsal kesimlerde... Hayvan gibi yaşıyorlar, gerçekten kelimenin tam anlamıyla. Ve biz Suriyelisini, onu bunu kurtarma derdindeyiz. Sosyal devlet dediğin, o çocuklara sahip çıkar. Bilginin ulaşmadığı yer bırakmaz memleketinde. Vallahi beni koyun devletin herhangi bir yetkisine, başlayayım köy köy, kasaba kasaba...

  • Çocuktan gelin olmaz. Adı üstünde çocuktur o daha! İnan nasıl önlenir artık bilemiyorum. Eğitim diyeceğim ama bunun eğitimle alakası olduğunu ya da düzelebileceğini de sanmıyorum. İnsan olmakla alakalı daha çok bence. Nasıl olur da küçük bir çocuğa o gözle bakabilir bir insan? Nasıl yaratıklarsınız siz. Anneler babalar nasıl evlendiriyor küçücük çocuklarını kelli ferli adamlarla!

  • Toplumun kanayan yarası ve senelerdir devam eden kötü bir geleneği.Ben açıkçası eğitimle de çözülebileceğini pek düşünmüyorum.Küçük kız çocuklarına evlenecek kadın olarak bakıldığı sürece ve toplum bilinçlendirilmeyeceğini düşünürsek maalasef böyle gelmiş böyle gider.

İlginizi çekebilecek diğer sorular