Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
  • Zor bir durum. Çocuğum olmuyorsa ve bir çocuk sahibi olmak istiyorsam öncelikle tüp bebek yöntemini denerdim. O da olmuyorsa , bir sürü annesiz- babasız çocuklar var ve onların da yuvaya, bir aileye ihtiyacı olduğundan, evlat edinirdim. Biri karnında büyür, diğeri kalbinde...

  • Bilnem dusunmedim

  • Evlat edinirdim. Annelik yürekten gelir doğurmak şart değil. Sevgiye muhtaç binlerce çocuktan birinin yüzünü güldürmek muhteşem bir şey olsa gerek.

  • Henüz çocuğum yok, 44 yaşındayım ve belki de hiç olmayacak, bilemiyorum..12 yıldır evliyiz.Ve üniversite yıllarından beri çalışıyorum, hem de yoğun çalışanlardanım.Eşim ve ben ikimiz de özgürlüğümüze ve rahatımıza düşkün insanlarınız bence, bir parça da benciliz ayrıca..Bu ve bunun gibi sebepler yüzünden sanırım, bugüne kadar çocuk yapmadık. İlk yıllarda hiç aklımıza gelmedi doğrusu çocuk yapmak.Eksikliğini de hissetmedik.Ben 12 yılda 1-2 kez niyetlendim sanırım.Aslında eşim de; çocuk sorumluluğunun bizi yoracağını ve büyük şehirden taşınıp çocuk yapma düşüncesi olduğunu paylaştı benimle zaman zaman.Ama sanırım Biz hiç aynı anda çocuk istemedik.Aslında bu soruyla karşılaşınca, şimdi düşünüyorum galiba bu konuyu..yoksa çocuğumuz olmadığından değil bu durum.Sanırım hayatta hep başka önceliklerimiz vardı.Ya da bayıla bayıla çocuk sevme veya tutkumuz olmadı hiç..Evlendiğimizde 32 ve 35 yaşlarımızdaydık.Sanırım çocuk yapma fikri öncelikli olarak evlenmediğimiz için de inanın aklımıza pek gelmedi.Geldiği zamanlarda da hep çok yoğunduk..Samimi arkadaşlarımın çocuklarıyla oyunlar oymayı seviyorum aslında ama çocuk ve bebek düşkünü olduğumu söyleyemem.Geçenlerde doktorum halen çocuk yapabileceğimi ve yumurta sayımın çok iyi olduğunu söyledi ve konuyu tekrar hatırlattı.Bu yazıyı yazarken bile inanın tam olarak bilmiyorum, çocuk istiyor muyum, yoksa istemiyor muyum?Özellikle bu yıl, virüs, ekonomik zorluklar, işsiz kalma korkuları vs olumsuz şeyleri düşününce hiç de içimden gelmiyor doğrusu..Benim yaşlarımda ilk çocuğunu doğuran arkadaşlarım var ve belli bir yaştan sonra çocuk bakmanın zorluğunu durmadan hatırlatıyorlar bana..En iyisi bir koca ve bir kedi diyorlar şakayla karışık.Biraz da kader bence..Çocuğum olacaksa, zaten isteyeceğimdir ve olacaktır şimdiden sonra olsa bile..Diyelim istedim ama olmadı, belki de evlat edinirim doğru zamanı hissettiğimde..

İlginizi çekebilecek diğer sorular