ÇIK ARTIK KAFAMDAN !!!

ÇIK ARTIK KAFAMDAN !!!

Hayatın çetrefilli yollarında yürümeye çalışırken birçok olayla karşılaşıyoruz ve olgunlaşıyoruz . Bu süreç sancılı geçse de netice itibariyle geçiyor . Peki bıraktığı izler ne oluyor ? Kalp yaraları ve zihin yorgunluğu nasıl geçiyor ?

Ailesel yönden türlü sıkıntılar atlatan biri olarak , yaş alıyor olmanın şaşkınlığıyla geriye dönüp baktığımda atlatamadığım olayların beni hala yormaya devam ettiğini görüyorum . Türlü yollardan geçtiğimi ve bu yollarda hastalanıp iyileştiğimi görüyorum . Lakin hastalıkların bende kalan izlerini de görüyorum . Bunları unutmuş gibi yaparak kendimi kandırıyorum . Şimdilerde problemlerim için çözüm aramaya başladım . Kendimi ve bana zarar veren şahısları , olayları affetmeyi deniyorum . İşe yarıyor gibi .

Peki sizlere sormak istiyorum ; unutamadığınız travmalarınız var mı ? Bunlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? Hayatınıza devam ederken aslında edemiyormuş hissini yaşıyor musunuz ? Ya da iyi ki de başıma gelmiş dediğiniz iyi bir olayınız var mı ?

 

Anlatmak isteyenlerle görüşler kısmında buluşalım . :)

0 | 0 0 | 0

Senin Görüşün Var Mı?

SormamLazım
 • Yaşadığım travma var ama maalesef hâlâ halt edemedim. İlkokul zamanlarımda tahtaya çıktığımda öğretmenimin yaşattığı korku yüzünden topluluk karşısında pek konuşamıyorum, heyecanlanıp teklediğim oluyor. Bunu aşmakla uğraşıyorum. Dönüp hayret ettiğim ise o kadar psikolojik şiddete başa çıkıp kendimi kaybetmem sanırım.

  • Kesinlikle hayatını çok olumsuz etkileyecek bir şey . Bununla alakalı nasıl çalışmalar yapıyorsun . Nasıl bir yol izliyorsun ?

   • Şimdilik video çekiyorum. Önce kendimi kabul etmem gerekiyordu, tanımam gerekiyordu. Kara dut lekesinin ilacı dutun yaprağı misali insanın ilacı da yine kendisidir. Uyumadan önce kendime telkinler veriyorum. Birazda olsa kendi mi iyi hissediyorum. Artık korkmuyorum. Birkaç düzeltilmesi gerektiğini düşündüğüm durumları da rayına oturtursam artık kendimi özgüveni yüklenmiş biri olarak göreceğim.

 • unutmak istediklrimizi unutuyoruz takıntı yapmıyoruz zaten bilinç altı takıntılar kendi takıntılarımız oluyor nasıl yapamadım nasıl beceremedim gibi iş örnegi başarılı olmak için takıntı yapıyorsun tam terste olabiliyor

 • Küçükken ben de çok can yakıcı şeyler yaşadım zaman geçtikçe bu olaylar gözümde daha çok büyüdü. Küçükken korktuğum insanı büyünce bir canavara dönüştürdüm kabuslarımda. Öyle ki günlerce aynı kabusu gördüğüm zamanlar oldu. Tabii o zamanlarda ağlayan kendine zarar vermeye yer arayan küçük kıza dönüşüyordum. Kendimi savunmaktan bihaber oluyordum.
  Nasıl yenerim bunu diye çok düşündüm. Hayatımı mahveden adamı pişman etmek de planlarım arasındaydı. Sonra zaman geçtikçe bu sürecin en çok bana zarar vereceğini gördüm. Ben de affetmeyi deniyorum şimdi ama kendimi. Onlara affedecek kadar bile değer vermiyorum maalesef.

  • Kendini affetmek en iyisi . Hayatta kendine tutunacak dal bulabilmek adına şuan yavaş yavaş fidan ekimlerine başlamak doğru adım . Öyle güzel yetiştir ki o fidanları , ileride koca bir ağaç olduklarında tepelerine kimse yetişemesin . Seni kimse üzemesin . Ve kendini öyle güzel affet ki , bahçendeki çiçeklerin kokusu bütün kötü kokuyu bastırsın . Dilerim …

 • Benim atlatamadığım sadece bir olay var ama anmamayı ve beklemeyi tercih ediyorum. Ben zamanın onu silmeyip aksine acısını dindirene kadar bana vuracağını biliyorum ama bu ben kaynaklı. Fakat elimden bir şey gelmiyor. Doktora gittim adam ilaç verdi, altı ay boyunca her ay ilaç değiştirdi. Konuşarak tedavi denesek deyince "ben sana yazıyorum ilacı işim bu, ister kullan ister kullanma" dedi. "Psikolog ile görüşmek için önce psikiyatriye görünmek lazımmış size o yüzden geliyorum yönlendirmeniz için" dedim. "Beni ilgilendirmez sıradaki hasta gelecek çıkın" dedi. O günden sonra zorlamadım ama rahatladım. Çabalamamaya karar verdim çünkü. Bu yüzdende anılar aklıma geldikçe nasır bağlayacağı günü bekliyorum.

  • Sorunların , problemlerin hayatının her döneminde var olacak . Bunu kendi çabanla düzenlemelisin . Diğer insanların ne kadar bencil ve kalitesiz olduğunu görmüşsün. Hem de deva aramaya gittiğin doktor tarafından . O kadar farklı hissettim ki bunu okuyunca . İnsanların hastalıklarına, çığlıklarına kulak tıkamış bir doktor, karşısında çare arayan bir hasta . Bak kesinlikle senin devan da şifan da içinde. Kafanda bitiyor her şey . Bu oyunda yalnızsın . Nasırlaşmasını beklemek yerine bunlarla yüzleşip affetmeyi denesen belki daha iyi olabilir . Affedip yoluna bakmak çok zor biliyorum . Lakin nasırlaşması daha çok zaman alır diye düşünüyorum . Her şeyi halledeceğine eminim . :)

   • Teşekkür ederim ama affetmek pişman olanlara yapılacak bir ayrıcalık beni yakmaya çalışanlar (ki onlardan iyi bir şey beklemiyordum ama bilmediğim bir suçun günah keçisi ilan edildim.) her şey bittikten sonra da pişman olmadı ve hamlelerine devam ettiler. Beni tanıyanlar önemsemedi ama tanımayanlar için koca bir şehirde erkek avına çıkmış, oda arkadaşının sevgilisini ayartan biri olarak inandılar. Ve ben bunu en yakın dostumdan duydum, başkasından duyup üzülme dedi ve beni savunduğunu söyledi. Sonuçta onlar pişman olsa yalanı keserlerdi ama iki yıl boyunca kaldığım şehirde hep duydum. Yani onlar pişman olmadı, affetme şansı tanımadılar bana.

    • Ah beee … Çok çetrefilli bir olay yaşamışsın . Seni anlıyorum sağlam canını yakmışlar . Sadece içindeki yaraları tedavi etmen için öyle bir öneride bulunmuştum . Sen kendini daha iyi tanırsın . Umarım her şey düzelir içinde . Ve umarım pamuk gibi yürekli insanlara denk gelirsin .

     • Teşekkür ederim. Her şeye rağmen bundan sonrası için umudum var. 😎 Belki uslanmadığımdan ama olsun. İçim rahat en azından. Gerçekten teşekkür ediyorum. Birbirimizi tanımadığımız için belki ama burada rahat konuştuğum için. Gerçekten huzur veren sohbetlerde bulunduğum ve samimi cümlelerle (yani kişilerle 😎) karşılaştığım için şanslıyım.

 • Bende büyüdüğüm ortam nedeniyle öz güven eksikliği var. Dışa vurmasam da kafamın içinde sürekli bir şeyleri yapamayacağım gibi geliyor. Ayrıca imkan sunulmadığı için geçmişte birçok konuda yaşıtlarımdan çok geride olduğumu düşünürdüm. Zaman içinde kendim uğraşarak onlara yetiştim tabii. Ayrıca kalabalıklara karşı konuşamama değil de okuyamama problemim var benim. Lisede bir okuma sırasında sınıfta öz güvenim zedelendi. O gün bugün konuşmaktan ziyade okumaktan çekinirim. Bu da insanların bir şeylerden psikolojik olarak uzaklaşması için çok da küçük olmasına gerek olmadığını gösterir. Neyse ki benim uzaklaştığım şey sürekli içinde bulunmam gereken bir durum değil. Çok sıkıntılı durumlar gerçekten. Umarım herkes içinde yaşattığı korkuyu bir gün aşar.

  • Dediğin olayı Türkiye’de çok yaşayan var . İnsanların küçük yaşlarda öz güvenini kırıyorlar . Ve o insanlar uzun yıllar bunları aşmaya çalışıyor . Bir çoğu aşamıyor bile. Çok üzücü … Umarım her şey yoluna girer hayatınla alakalı . :)

 • Çok sevdiğin bir oyuncağını ancak ve ancak daha çok sevdiğin bir oyuncak sana unutturabilir ( By recete! Şimdi uydurdum walla.Cümlede biraz düşük oldu artık biraz omuz verirsin kendisine :)) ) Hayat , bir serüven. İçinde inişleri ve çıkışları olan ama her anını olması gerektiği gibi yaşamamız gereken bir hayat. Her anını olması gerektiği gibi yaşamamız gerektiğine sonuna kadar inanıyorum. Bu gün lise yıllarında okulum bir bitseydi i kendime sorun ederken de şimdi bir emekli olsaydım derken de aynı benim. Ve şunu biliyorum an itibariyle biri diğerinden farklı öncelikte değil. Lise yıllarımda önceliğim oydu ki uykularımı kaçırıyordu şimdi ise emekli olmak önceliğim ve uykularımı kaçırıyor. İtiraf istersen şimdi lise yıllarımdaki önceliğim ve uykularımı kaçıran konular için bu gün sadece katıla katıla gülüyorum :)) Haaa! Yarın emekli olunca önceliğim değişecek ve inan bana yine katıla katıla güleceğim bir maziyi anıyor olacağım ben. Benim sana tavsiyem geçmişte yaşadıkların bu gün senin için katıla katıla güleceğin bir mazinin ötesine gitmesin. Öncelik sırana bir göz at derim. Öncelik sıranı olması gerektiği gibi güncelleyebilirsen inan bana mazi senin için hatırlanması , ders alınması ve gülünüp geçilmesi gereken bir anıdan öteye gitmez. Mazide yaşadığın şeyler ne kadar kötü yada iyi olursa olsun bence hiç sorun yok derim :)) !

  • Haklısın ya :) İniş çıkışlarla dolu hayatta , çıkışlardaki kahkahayı inişlerde de devam ettirmek önemli . :) Emeklilikten sonra da bunu devam ettireceğine eminim :)

 • Hepimiz gibi bende zorluklar çektim, çekiyoruz son dönemde sürekli evde kalmak belki bir travma değil ama etkileri çok büyük bende .Ev sevdiğim şey olan çıkıp dışarıda gezememek her şekilde sinir sistemi baskılıyor..Düşündüğümde sürekli sevdiklerimin hasta olma ihtimali de sabah uyandığımda ilk aklıma gelen düşünce oluyor.Biliyorum bu durum bana has değil hepimiz yaşıyoruz ama hayatın olağan düzeninde sürdürmemi çok etkiliyor.4 yıl önce babamı kaybetmiş olmak da büyük bir boşluğa itmişti çok uzun süre onun sesini duyacağımı onun aramasını bekledim durdum. Bu durum yaşayanlar bilir ömür boyu geçmiyor.

  • Allah rahmet eylesin . Ah be beni çok derin yerlerde gezdirdin . :( Evde kalma olayına gelecek olursak , şu virüs durumunun başlamasıyla tüm dünyanın ortak travması oldu . Maleseef .

   • @sitare Sağol, çıkalım derinden hooooppppp😊 bütün pazar eğlenelim biraz, güzel ve keyifli bir gün dilerim, her şeye rağmen gülümseyelim, neden gülümsediğimizi merak etsinler😊👻

 • Şu sıralar artık öyle bir durumdayım ki, geçmişin muhasebesi içinden çıkamıyorum. Sarıp sarıp başa dönüyorum . Sırf bunun için psikolojik destek de alıyorum fakat işin içinde kalıyorum .Önceden tek başıma atlatıp söz konusu olmadan geçip giderdim . Üstünü kapatma olayını çok iyi başarıyordum .Fakat artık bunu yapamıyorum. Geçmişe takılı kalıyorum çünkü sorunlar kapanmadı, bitmedi . O travmalar öyle bir yerlerde , duruyor. Sadece ben üstüne toprak atarak, kedi gibi kapatıyorum. Sonra en ufak zelzelede, sarsıntıda tekrar gün yüzüne çıkıyor. Bu kez hasarı iki katı oluyor.
  Zaten ne oluyorsa, geçmişimiz yüzünden oluyor. Bugün olduğumuz kişi de öyle şekilleniyor. İç dökme başlığı gibi oldu ama uzun zamandır boğuştuğum çok önemli bir noktaya değindi soru.

 • çok şükür travmam yok

İlginizi çekebilecek diğer sorular